Victor Anichebe
Victor Anichebe Narodowość: Nigeryjczyk
Urodzony: 23.04.1988 Lagos
Numer na koszulce: 28
Poprzedni klub: wychowanek
W Evertonie od: debiut w 2006r.
                 do: 02.09.2013
Urodzonym w Nigerii Anichebe rozpoczynał swoją poważną przygodę z futbolem w szkółce Evertonu. Dzięki bardzo dobrym występom w akademickim zespole The Toffees trafił wreszcie do rezerw, by potem przebić do się do szerokiej kadry pierwszego zespołu. Swój debiut zaliczył wchodząc z ławki rezerwowych w styczniu 2006 roku w starciu z Chelsea, natomiast pierwszego gola strzelił na zakończenie tego samego sezonu w zremisowanym 2-2 meczu z West Bromwich. Victor wszedł na boisko w samej końcówce, ale i tak zdążył się wpisać na listę strzelców. Został wybrany najlepszym zawodnikiem rezerw w sezonie 2005/06, a w kwietniu 2006 roku podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt z Evertonem. Sezon 2006/07 Anichebe spędził już w pierwszym składzie zaliczając sporo występów i strzelając 2 bramki w spotkaniu z Newcastle na Goodison Park. Jego postawa została nagrodzona podpsaniem nowej, 4-letniej umowy.

Sezon 2007/08 rozpoczął się dla niego bardzo dobrze, zaliczył on swoje trafienie w meczu na inaugurację rozgrywek Premier League przeciwko Wigan, zakończonym wynikiem 2-1. Niestety było to jedyne ligowe trafienie Victora, który strzelił jednak 4 bramki w Pucharze UEFA. Anichebe zaliczył też debiut w reprezentacji Nigerii, czym zamknął możliwość gry dla Anglii. Wraz z ekipą Super Eagles zdobył na Igrzyskach Olimpisjkich w Pekinie w 2008 srebrny medal strzelając jedną bramkę w wygranym meczu z Japonią. W styczniu 2009 media rozpisywały się o poważnym konflikcie Nigeryjczyka z Davidem Moyesem, co wydawało się potwierdzać pomijanie go przy ustalaniu meczowej kadry, nawet w obliczu plagi kontuzji.

Anichebe doznał uszkodzenia więzadeł w kolanie w meczu z Newcastle, w którym straciliśmy też Mikela Artetę, i zmuszony był do przedwczesnego zakończenia sezonu. Podobnie jak Arteta wrócił dopiero na początku 2010 roku. Występując głównie jako skrzydłowy zaliczył 12 występów i zdobył jedną bramkę z Birmingham. Lars Lagerback rozważał zabranie go na mundial 2010, jednak zrezygnował z niego niedługo przed turniejem. Anichebe stracił część sezonu 2010/11 z powodu kontuzji, a w 21 występach pozostał bez choćby jednego gola. Kolejna kontuzja, tym razem na zgrupowaniu reprezentacji Nigerii, wykluczyła go z gry do końca roku. Wrócił na boisko 1 stycznia 2012 roku wchodząc z ławki rezerwowych w meczu z West Bromwich, w którym w końcówce zdobył jedyną zwycięską bramkę. W sumie w 16 występach strzelił 6 goli osiągając tym samym swój najlepszy rezultat. W lutym w spotkaniu z Wigan pobił klubowy rekord Duncana Fergusona w ilości wejść na murawę z ławki rezerwowych, Szkot czynił to 82 razy.

W ostatnim dniu okienka transferowego, we wrześniu 2013 roku, Anichebe został sprzedany do West Bromwich za około 5 mln funtów. Victor na The Hawthorns nie był zawodnikiem wyjściowego składu. W dwóch pierwszych sezonach strzelił łącznie 6 goli. W rozgrywkach 2015/16 rozegrał już tylko 10 spotkań, ani razu nie trafiając do siatki, a po sezonie rozstał się z klubem wraz z wygaśnięciem kontraktu. Po zakończeniu okienka transferowego, jako wolny gracz, Victor znów trafił pod skrzydła Davida Moyesa podpisując roczny kontrakt z Sunderlandem. W 11 spotkaniach strzelił on 3 gole, a Czarne Koty zajmując ostatnie miejsce w tabeli pożegnały się z Premier League.


«wstecz

www.EvertonPoland.com