#3 Leighton Baines
Leighton Baines Narodowość: Anglik
Urodzony: 11.12.1984 Kirkby
Numer na koszulce: 3
Poprzedni klub: Wigan Athletic
W Evertonie od: 07.08.2007
Leighton Baines dołączył do Evertonu na kilka dni przez rozpoczęciem sezonu 2007/08. The Toffees zapłacili Wigan za tego lewego obrońcę około 5 mln funtów. Leighton urodził się w Kirby, miejscowości pod Liverpoolem. Mimo zainteresowania ze strony Evertonu, nastoletni Baines dołączył do młodego zespołu Wigan, gdzie przebił się do pierwszego składu, swój debiut zaliczył mając zaledwie 17 lat. Zanotował imponującą liczbę ponad 150 występów dla zespołu z JJB Stadium i stał się podstawowym zawodnikiem reprezentacji Anglii do lat 21, w której rozegrał wszystkie spotkania na Mistrzostwach Europy U21 w 2007 roku. W młodzieżowej kadrze Anglii poznał Jamesa Vaughana, którego został kolegą klubowym. Leighton podpisał z klubem z Goodison Park 5-letnią umowę.

Pierwszy sezon w Evertonie na pewno nie był dla Bainesa udany. Młody zawodnik miał na lewej stronie obrony silną konkurencję w postaci Joleona Lescotta, a ponadto przez całe rozgrywki trapiły go urazy, przez co rozegrał tylko 22 spotkania ligowe, w tym 13 od pierwszej minuty. Po operacji kostki Leighton powrócił na sezon 2008/09 bez jakichkolwiek dolegliwości zdrowotnych, jednak David Moyes przed długi czas nie widział dla niego miejsce w pierwszej jedenastce. Dopiero nasilająca się plaga kontuzji spowodowała jego regularne występy. Możliwość gry w znacznie większym wymiarze pozytywnie wpłynęła na Bainesa, który prezentował się z bardzo dobrej strony. Zdobył też swoją pierwszą bramkę w barwach The Toffees, gdy celnie uderzył z rzutu wolnego w przegranym jednak meczu z Portsmouth.

W sezonie 2009/10 Leighton opuścił tylko jedno spotkanie ligowe rozgrywając w sumie aż 48 meczów, w których zdobył 2 bramki z rzutów karnych. Baines wystąpił w dwóch sparingach reprezentacji Anglii, jednak ku wielkiemu zaskoczeniu został pominięty przy ustalaniu składu na mundial w RPA, a jego miejsce zajął Stephen Warnock, który w kadrze wystąpił w sumie 6 minut w 2008 roku. Leighton podpisał natomiast nowy kontrakt z Evertonem do 2015 roku. Baines był najlepszym zawodnikiem The Toffees w sezonie 2010/11, w którym strzelił w sumie 7 bramek, w tym gola w ostatnich sekundach dogrywki z Chelsea w Pucharze Anglii, który dał Niebieskim rzuty karne. Dobra postawa Leightona w Evertonie zaowocowała również kilkoma występami w reprezentacji.

Baines był jedną z najjaśniejszych postaci sezonu 2011/12, trafił nawet do najlepszej jedenastki Premier League, jako pierwszy zawodnik Evertonu po Neville'u Southallu z 1990 roku. Po rozegraniu 99 kolejnych ligowych spotkań, Leighton nie dobił do setki, bo w półfinałowym meczu FA Cup z Liverpoolem na Wembley doznał urazu i wrócił dopiero na spotkanie zamykające sezon z Newcastle. W sumie w 44 startach zdobył 5 bramek i otrzymał powołanie na mistrzostwa Europy w Polsce i na Ukrainie. W kadrze Roya Hodgsona wystąpił w towarzyskim meczu z Norwegią, ale na turnieju nie zagrał jednak ani minuty. Coraz więcej zaczęło się natomiast mówić o jego odejściu z Goodison Park, najczęściej w kontekście Manchesteru United za kwotę około 15 mln funtów.


«wstecz

www.EvertonPoland.com