Alan Ball
1966-71


Alan James Ball urodził się 12 maja 1945 roku w Farnworth. Ze względu na swój niewielki wzrost zrezygnowano z niego z Boltonie, gdzie jako junior zaczynał swoją karierę. Trafił jednak do Blackpool, gdzie zadebiutował mając niewiele ponad 17 lat. Klubowi nie powodziło się najlepiej, ale Alan był wyróżniającą się jego postacią, co nie uszło uwadze trenera reprezentacji Anglii, Alfa Ramseya. W maju 1965 roku dał on Ballowi szansę debiutu, a ten rok później był już kluczową postacią Synów Albionu podczas mundialu rozgrywanego w ojczyźnie futbolu. Anglicy zajęli pierwsze miejsce w grupie, w ćwierćfinale pokonali 1-0 Argentynę, a w półfinale 2-1 Portugalię. W decydującym meczu na Wembley potrzebna była dobrywka, ale gospodarze sięgnęli ostatecznie po puchar wygrywając 4-2 z RFN. O młodego pomocnika, gwiazdę reprezentacji, zabiegało wiele klubów, a Ball trafił do Evertonu za ogromną wtedy kwotę 112 tys. funtów.

Pierwszy mecz Alana w niebieskich barwach miał miejsce na Craven Cottage, a po jego golu The Toffees 1-0 pokonali Fulham, co powtórzyli potem dopiero w 2009 roku. Ball wystąpił wraz z Evertonem w finale FA Cup w 1968 roku, który zakończył się jednak zwycięstwem West Bromwich Albion 1-0. 2 lata później niebieska część Merseyside świętowała 7 tytuł mistrza kraju. Alan znów był kluczową postacią reprezentacji Anglii na kolejnym mundialu w 1970 roku w Meksyku, jednak Synowie Albionu odpadli już w ćwierćfinale, gdyż rewanż na nich wzięła rerezentacja RFN wygrywając 3-2, choć do wyłonienia zwycięzcy znów potrzebna była dogrywka.

Harry Catterick pytany o kwotę, jaką zażądałby za swojego rudowłosego pomocnika odpowiedział, że milion funtów. Uczynił go nawet kapitanem drużyny, jednak w grudniu 1971 roku ku rozpoczy kibiców Alan Ball odszedł do Arsenalu za 220 tys. W niebieskiej koszulce rozegrał w sumie 249 spotkań strzelając 78 bramek, w tym 66 w lidze. Do legendy przeszła już jego znakomita współpraca z Colinem Harveyem i Howardem Kendallem, a trójka ta nazywana była The Holy Trinity.

Jego kariera w Arsenalu nie potoczyła się jednak tak, jak można było oczekiwać. The Gunners z Alanem w składzie największe sukcesy odnieśli dochodząc do finału FA Cup w 1972 roku i zdobywając wicemistrzostwo kraju rok później. W 1976 roku Ball trafił do drugoligowego Southamptonu, z którym jako kapitan awansował do Division One. Potem grał jeszcze w Ameryce Północnej w Philadelphia Fury i w Vancouver Whitecaps, po czym wrócił do Blackpool. Po sezonie znów trafił do Southamptonu, a następnie do Hong Kongu, do Eastern Athletic, by na ostatni sezon w swej karierze wrócić do Bristol Rovers. Po zakończeniu zawodniczej kariery rozpoczął pracę menadżerską pracując w Portsmouth, Stoke, Exeter, Southamptonie i Manchesterze City. Alan Ball zmarł 25 kwietnia 2007 roku w Warsash na zawał serca.«wstecz

www.EvertonPoland.com