#8 Ross Barkley
Ross Barkley Narodowość: Anglik
Urodzony: 05.12.1993 Liverpool
Numer na koszulce: 20, 8
Poprzedni klub: wychowanek
W Evertonie od: debiut w 2011r.
Urodzony pod Liverpoolem Ross Barkley trafił do szkółki Evertonu w wieku 11 lat. Gdy miał 15 lat występował już w zespole U18, a jego talent nie pozostał bez zauważenia ze strony trenerów młodzieżowych reprezentacji Anglii. Ross zagrał 7 spotkań i strzelił 2 gole w kadrze do lat 16, identycznym bilansem może się również pochwalić w kadrze do lat 17, z którą to zdobył młodzieżowe mistrzostwo Europy po zwycięstwie w finale 2-1 nad Hiszpanią. W 2010 roku zadebiutował w reprezentacji U19, a rok później w kadrze U21. Na początku sezonu 2010/11 jako pierwszoroczniak akademii Evertonu zagrał po raz pierwszy w rezerwach zdobywając gola na wagę remisu 1-1 z Chelsea na Stamford Bridge. Występy w narodowej kadrze skończyły się dla niego fatalnym potrójnym złamaniem nogi po starciu z kolegą z własnego zespołu w październiku 2010 roku. W grudniu, po ukończeniu 17 lat, podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt z Evertonem.

Po powrocie do zdrowia David Moyes zabrał Barkleya na tournee po USA z pierwszym zespołem przed sezonem 2011/12. Niespełna 18-letni Ross był najjaśniejszą postacią słabo prezentującego się w okresie przygotowawczym Evertonu. Zaowocowało to debiutem w Premier League w inauguracyjnym meczu z Queens Park Rangers. Choć The Toffees zagrali fatalnie i przegrali z beniaminkiem, Barkley był bodaj najlepszym piłkarzem na boisku. We wrześniu 2011 roku zadebiutował w wygranym 4-1 spotkaniu reprezentacji Anglii do lat 21 z Izraelem. Do końca roku Ross zaliczył w sumie 7 występów dla Evertonu, a w grudniu podpisał nowy kontrakt do 2016 roku. W drugiej połówce sezonu zanotował już tylko 2 występy, zmagając się też z kontuzją. Wciąż grał jednak w reprezentacjach do lat 21 i do lat 19, z tą ostatnią pojechał na mistrzostwa Europy w Estonii w 2012 roku. Zagrał tam 3 mecze, a młodzi Anglicy po dogrywce przegrali 1-2 półfinał z Grecją.

We wrześniu 2012 roku Barkley został wypożyczony do Sheffield Wednesday. W 13 spotkaniach na poziomie Championship strzelił 4 gole. Drugą połowę sezonu rozpoczął od wypożyczenia do Leeds United, ale spędził tam tylko miesiąc i rozegrał 4 mecze. 7-krotnie pojawiał się też w spotkaniach Evertonu. Od sezonu 2013/14 Ross zaczął regularnie grać w wyjściowym składzie The Toffees, rozgrywki rozpoczął od gola w inauguracyjnym meczu z Norwich. 5 miejsce klubu na koniec sezonu, 34 spotkania, 6 goli i wiele tytułów gracza meczu, a na koniec sezonu nominacja do tytułu jednego z najepszych młodych zawodników w lidze. Docenił go również Everton, proponując nowy, dużo wyższy kontrakt do 2018 roku. Ross zadebiutował też w dorosłej reprezentacji Anglii, z którą pojechał na mistrzostwa świata do Brazylii, gdzie Anglicy nie wyszli jednak z grupy. Niestety przed sezonem 2014/15 Barkleyowi przytrafiła się kontuzja kolana, która wykluczyła go na 3 miesiące. Zagrał on w 29 meczach strzelając 2 gole, ale jego forma nie była już tak wysoka, tak samo jak całego zespołu, który zakończył sezon dopiero na miejscu 11.

W sezonie 2015/16 Ross był jedną z jaśniejszych postaci, w 38 spotkaniach strzelił 8 goli, jednak Everton znów prezentował się fatalnie i również zakończył rozgrywki na 11 miejscu. Barkley regularnie grywał w reprezentacji, strzelając gole w starciach z San Marino i z Litwą w eliminacjach do mistrzostw Europy. Przybycie na Goodison Park Ronalda Koemana zmieniło nieco sytuację Rossa. Holender zwiększył wymagania w stosunku do Barkleya, w szczególności jeśli chodzi o odpowiedzialność za piłkę i grę w defensywie. Nie bał się również sadzać Rossa na ławce rezerwowych i otwarcie skrytykować po gorszych występach. Ostatecznie Everton zakończył sezon na 7 miejscu, Barkley rozegrał 36 spotkań strzelając 5 goli. Ross stracił jednak miejsce w reprezentacji, w której ostatni raz zagrał w maju 2016 roku i nie otrzyamł powołania na EURO we Francji. Kibiców zaczęła niepokoić sytuacja z kontraktem Barkleya, który obowiązywał jeszcze tylko rok. Klub dość długo zwlekał z przedstawieniem mu propozycji nowej umowy, a gdy Ross już ją otrzymał, długo pozostawała ona bez odpowiedzi. Koeman wielokrotnie wspominał, że Barkley ma czas do końca sezonu na podjęcie decyzji, a w innym przypadku zostanie sprzedany. Holender chciał w zespole jedynie zawodników, którzy wiążą swoją przyszłość z tym klubem. Rozgrywki się skończyły, a umowa nie została podpisana, przez co w mediach coraz częściej zaczęły się pojawiać informacje dotyczące możliwości odejścia Barkleya z Goodison Park.


«wstecz

www.EvertonPoland.com