Jermaine Beckford
Jermaine Beckford Narodowość: Anglik
Urodzony: 09.12.1983 Londyn
Numer na koszulce: 16
Poprzedni klub: Leeds United
W Evertonie od: 31.05.2010
                 do: 31.08.2011
Urodzony w Londynie Jermaine Beckford rozpoczynał karierę w juniorskich zespołach Chelsea, gdzie jednak nie przebił się i trafił do półamatorskiego Wealdstone występującego na siódmym szczeblu rozgrywek w Anglii. Przez pół roku przebywał na wypożyczeniu w Uxbridge, a w ciągu 3 sezonów w 82 spotkaniach strzelił 54 bramki, czym skupił na sobie uwagę licznego grona klubów. Przebywał między innymi na testach w Crystal Palace, by na początku 2006 roku trafić w końcu do Leeds United z 45 tys. funtów. Do końca sezonu rozegrał jednak tylko 5 spotkań, by w październiku zostać wypożyczonym na miesiąc do Carlisle United, a następnie na pół roku do Scunthorpe United, gdzie jego 8 bramek pomoglo w zajęciu pierwszego miejsca w League One.

W sezonie 2007/08 Beckford był już podstawowym graczem zdegradowanego do League One Leeds, w 40 ligowych występach zdobył 20 goli. Kolejne rozgrywki były jeszcze lepsze, 27 w lidze, a w sumie 34 bramki. Zainteresowanie pozyskaniem go wykazywało kilka klubów, ale ostatecznie pozostał na Elland Road. W sezonie 2009/10 strzelił w lidze 25 bramek, oraz dołożył 6 trafień w pucharach. Pod koniec grudnia 2009 roku Beckford wystosował prośbę o transfer do Newcastle, na co klub przystał. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, a Jermaine przyczynił się do ogromnej sensacji strzelając jedyną bramkę w wygranym meczu na Old Trafford z Manchesterem United w 3 rundzie FA Cup. Zdobył też gola w kolejnej rundzie przeciwko Tottenhamowi doprowadzając do konieczności powtórzenia meczu na Elland Road.

Fiasko transferu do Newcastle oznaczało odejście Beckforda za darmo, więc by ułatwić mu poszukiwania nowego klubu jego kontrakt został rozwiązany jeszcze w maju. Jermaine mógł przebierać w ofertach klubów z Premier League, jednak od początku liderem do pozyskania go był Everton, z którym podpisał umowę na 4 lata. W okresie przygotowawczym zdobył swoje dwie pierwsze bramki w niebieskich barwach w sparingu z Preston North End. Beckford długo raził nieskutecznością marnując wiele okazji, jednak mimo wszystko w swoim pierwszym sezonie w Premier League zdobył 8 bramek, dokładając 2 trafienia w pucharach. Jermaine dwukrotnie pokonywał Petra Cecha dając Evertonowi remis z Chelsea na wyjeździe i zwycięstwo u siebie. Ponadto strzelił bramkę w derbach Merseyside na Anfield.

Po sezonie w mediach sporo mówiło się o zainteresowaniu najpierw Yakubu a potem Beckfordem ze strony Leicester City. Ostatniego dnia okienka transferowego w sierpniu 2011 roku, dosłownie w ostatnich minutach Jermaine niespodziewanie opuścił Everton przenosząc się do występującego w Championship zespołu Lisów za 3 do 4 milionów funtów. W 39 ligowych meczach Beckford strzelił 9 goli, do czego dołożył 6 trafień w FA Cup. Kolejny sezon spędził na wypożyczeniu w Huddersfield, by w 2013 roku trafić do Boltonu. Drugą połowę sezonu 2014/15 Jermaine spędził na wypożyczeniu w Preston North End, z którym wywalczył awans do Championship, i do którego trafił w lecie na zasie transferu definitywnego. Z powodu poważnej kontuzji kolana zagrał tylko 10 spotkań. Po kolejnym kiepskim sezonie, kiedy umowa Beckforda wygasła, trafił on za darmo do Bury FC.


«wstecz

www.EvertonPoland.com