Dinijar Bilaletdinow
Dinijar Bilaletdinow Narodowość: Rosjanin
Urodzony: 27.02.1985 Moskwa
Numer na koszulce: 7
Poprzedni klub: Lokomotiw Moskwa
W Evertonie od: 25.08.2009
                 do: 29.01.2012
Dinijar Bilaletdinow(Diniyar Bilyaletdinov) stał się pierwszym zakupem David Moyesa w okienku transferowym przed sezonem 2009/10 po wcześniejszym wypożyczeniu Brazylijczyka Jo. Dinijar przybył na Goodison Park za około 9 mln funtów podpisując kontrakt na 5 lat. Ten lewonożny piłkarz rozpoczynał piłkarską karierę w Lokomotiwie Moskwa, w którym zadebiutował w 2004 roku. Już w swym pierwszym sezonie w rosyjskiej Premier League stał się podstawowym zawodnikiem notując 25 występów i strzelając 5 bramek, a wraz z kolegami wywalczył drugie w historii klubu mistrzostwo kraju. Bilaletdinow został wybrany najlepszym młodym zawodnikiem roku. Kolejny sezon był w jego wykonaniu jeszcze lepszy, 9 zdobytych bramek i 12 spotkań w europejskich pucharach, gdzie po nieudanych eliminacjach Ligi Mistrzów Lokomotiw odpadł dopiero w 1/16 finału Pucharu UEFA.

Dinijar był kluczową postacią moskiewskiego klubu przez 5 i pół roku, w trakcie których w 185 występach strzelił 38 bramek, długi czas pełnił też funkcję kapitana zespołu. Bilaletdinow jest również regularnym reprezentantem Rosji, był między innymi najlepszym graczem wyjazdowego spotkania z Anglią w 2007 roku wygranego przez Rosjan aż 3-0. Dinijar rozegrał 10 z 12 eliminacyjnych spotkań do Mistrzostw Europy 2008, na których reprezentacja Rosji dopiero w półfinale uległa Hiszpanii. Rosjanie byli rewelacją tego turnieju, a Bilaletdinow grał w każdym ze spotkań. David Moyes ponoć interesował się tym piłkarzem już w styczniu 2009 roku, jednak sprowadził go do klubu dopiero w sierpniu, niedługo po sprzedaży Joleona Lescotta.

Rosjanin na początku swej przygody na Goodison Park nie prezentował najlepszej dyspozycji. Strzelił jednak kilka bramek dających punkty w Premier League, pierwszą przeciwko Wolverhampton, oraz gola na wagę cennych 3 punktów w wyjazdowym meczu z AEK Ateny w Europa League. Bilaletdinow był też najlepszym graczem pierwszego spotkania w barażach do Mistrzostw Świata, gdy strzelił 2 gole Słowenii. Rosjanie przegrali jednak w reważnu i nie wywalczyli awansu na mundial w RPA. W sumie w swym debiutanckim sezonie w Evertonie zanotował 33 występy i zdobył 7 bramek. Sezonu 2010/11 Rosjanin na pewno nie zaliczy do udanych. Mimo 26 rozegranych spotkań, Dinijar pojawiał się w wyjściowym składzie tylko 10 razy, mimo iż był jedynym skrzydłowym w kadrze Davida Moyesa. Szkot często na skrzydle wolał jednak ustawiać Osmana, Colemana czy nawet Anichebe, nic więc dziwnego, że sporo zaczęło się mówić na temat potencjalnego odejścia Bilaletdinowa z klubu. Rosjanin został jednak na Goodison Park, lecz nadał był jedynie rezerwowym i zimą 2012 roku wrócił do Rosji, do innego z moskiewskich klubów, Spartaka, za około 5 mln funtów. Dinijar dobrze wprowadził się do zespołu, ale później doznał kontuzji, a Dick Advocaat nie powołał go do reprezentacji na mistrzostwa Europy w Polsce i na Ukrainie. Następnie był wypożyczany do Anży Machaczkała i Torpedo Moskwa, by w lipcu 2015 trafić do Rubina Kazań. W sezonie 2015/16 zagrał on jeszcze 14 spotkań, jednak w kolejnych rozgrywkach nie pojawił się murawie ani razu.


«wstecz

www.EvertonPoland.com