Bramley-Moore Dock
Po niepowodzeniu projektu budowy nowego stadionu w Kirkby, Everton wraz z Radą Miejską we wrześniu 2014 roku rozpoczął prace nad wstępnymi planami zagospodarowania terenu w parku Walton Hall pod budowę nowego obiektu dla klubu. Park ten położony jest niecałe półtora kilometra od Goodison Park. Plany zostały jednak zarzucone w maju 2016 roku i rozpoczęto poszukiwanie nowych potencjalnych lokalizacji pod budowę stadionu.

Pod koniec 2016 roku w mediach pojawiły się informacje dotyczące wyboru doku Bramley-Moore jako miejsca ulokowania nowego obiektu. Potwierdził to Bill Kenwright podczas corocznego zgromadzenia udziałowców. W marcu 2017 roku Everton podpisał porozumienie o zakup gruntu pod budowę nowego stadionu. Obszar w dokach znajdował się w posiadaniu Peel Group, konsorcjum, które miało przeznaczyć ponad 5 miliardów funtów na rekultywację i zagospodarowanie ponad 60-hektarowego terenu, na którym miałoby powstać Liverpool Waters (dzielnica apartamentowców, hoteli i biurowców). Za grunt pod budowę stadionu, który miałby powstać do 2021 roku Everton musiał wyłożyć około 22,5 miliona funtów.

Ponadto klub wypracował z miejskim ratuszem system finansowania całej inwestycji. Szacowana na 300 milionów funtów budowa ma zostać w całości pokryta przez klub, ale miasto ma zapewnić gwarancje dla bankowych pożyczek. Okres spłaty miałby wynosić nawet około 40 lat. Miasto ma zatroszczyć się również o budowę drogi dojazdowej oraz stacji i infrastruktury kolejowej, która usprawniłaby transport w okolicach doków.

Projekt stadionu ma zostać wykonany przez amerykańskiego projektanta Dana Meisa, który pozostaje w kontakcie z klubem już od dłuższego czasu. Architekt ten przygotował między innymi mocno futurystyczny projekt nowego stadionu dla AS Romy. Meis posiada już wstępną wizję stadionu, która jednak nie została jeszcze upubliczniona i wymagać będzie szeregu dostosowań do specyficznych uwarunkowań związanych z położeniem obiektu w dokach, zaraz u ujścia rzeki.

www.EvertonPoland.com