Sylvain Distin
Sylvain Distin Narodowość: Francuz
Urodzony: 16.12.1977 Bagnolet
Numer na koszulce: 15
Poprzedni klub: Portsmouth
W Evertonie od: 27.08.2009
                 do: 30.06.2015
Sylvain Distin trafił do Evertonu jako zastępca sprzedanego do Manchesteru City Joleona Lescotta. Doświadczony obrońca został kupiony za około 5 mln funtów z Portsmouth. Distin rozpoczynał karierę we francuskim Joue-les-Tours, by w 1999 roku trafić na zaplecze ekstraklasy do Gueugnon. Po jednym sezonie zainteresowało się nim paryskie PSG. Tu jednak zabawił tylko rok, po czym został wypożyczony do Newcastle. Sylvain wyrobił sobie markę na Wyspach i w 2002 roku za 4 mln funtów trafił do Manchesteru City. O pozyskanie go zabiegało także Newcastle, jednak Francuz chciał grać na środku obrony i odrzucił ofertę Srok, gdzie ustawiany był głównie na lewej stronie defensywy. W sezonie 2002/03 Distin został wybrany najlepszym graczem The Citizens i otrzymał kapitańską opaskę. Po zaliczeniu ponad 200 występów dla klubu z City of Manchester Stadium Sylvain odszedł w 2007 roku do Portsmouth po tym, jak wygasła mu umowa.

Już w pierwszym swym sezonie na Fratton Park Distin był jedną z kuczowych postaci ekipy Pompey, która sięgnęła po triumf w FA Cup. Po sprzedaży Joleona Lescotta wiele mówiło się o zainteresowaniu Davida Moyesa francuskim defensorem, którego w Aston Villi widział też Martin O'Neill. Zła sytuacja w Portsmouth spowodowała, że Distin zdecydował się odejść z klubu wybierając 3-letnią umowę na Goodison Park. W perspektywie całego sezonu spisywał się poprawnie rozgrywając 38 spotkań i strzelając 2 bramki w europejskich pucharach, jednak zdarzały mu się błędy przesądzające niekiedy o rezultacie spotkania. W sezonie 2010/11 Distin rozegrał komplet 44 spotkań i był chyba najsolidniejszym z obrońców Evertonu, choć po znakomitych występach potrafił również zanotować banalne błędy. Rozgrywki 2011/12 Sylvain zakończył z 27 ligowymi występami, w tym kilka na lewej obronie w zastępstwie Leightona Bainesa. Francuz został wybrany przez zawodników najlepszym graczem sezonu, ale na jego przyzwoitej formie cieniem kładą się dwa fatalne występy w derbach. Najpierw przy porażce 0-3 w lidze, a później w półfinale FA Cup na Wembley, gdy odgrywając piłkę do bramkarza wyłożył ją jak na tacy Luisowi Suarezowi.

Sylvain był podstawowym zawodnikiem w dwóch kolejnych sezonach, lecz w trakcie rozgrywek 2014/15 nie prezentował się już najlepiej, a ponadto popadł w konflikt z Roberto Martinezem. Katalończyk zablokował jego wypożyczenie do West Hamu w lutym 2015 roku, po czym ani razu nie wystawił go w składzie. Distin odszedł z Goodison Park po wygaśnięciu kontraktu, po czym związął się roczną umową z beniaminkiem z Bournemouth, które pierwszy raz awansowało do Premier League. Francuz rozegrał 12 ligowych spotkań i w czerwcu 2016 roku rozstał się z klubem.


«wstecz

www.EvertonPoland.com