#4 Darron Gibson
Darron Gibson Narodowość: Irlandczyk
Urodzony: 25.10.1987 Derry
Numer na koszulce: 4
Poprzedni klub: Manchester United
W Evertonie od: 13.01.2012
Darron Gibson urodził się w Irlandii Północnej, gdzie też stawiał pierwsze piłkarskie kroki, napierw w St Columb's College, a potem w Institute FC, skąd w 2004 roku trafił do Manchesteru United. W październiku 2005 roku zadebiutował w meczu pucharu ligi z Barnet. Regularnie występował w rezerwach Czerwonych Diabłów, a sezon 2006/07 grał na wypożyczeniu w Royal Antwerp, gdzie wystąpił w sumie 33 razy razy i zdobył jedną bramkę. Darron spędził kolejny sezon również na wypożyczeniu, tym razem w Wolverhampton. W Championship zagrał 21 spotkań, w których strzelił jednego gola. Wolves zajęli ostatecznie 7 miejsce i tylko przez gorszą różnicę bramek nie awansowali do fazy play-off. W Premier League zadebiutował więc dopiero w listopadzie 2008 roku, gdy pojawił się jako zmiennik w meczu ze Stoke. Niedługo potem wystąpił również w Lidze Mistrzów. W ostatnim meczu sezonu z Hull strzelił swoją pierwszą bramkę, po czym podpisał nową umowę z Manchesterem do 2012 roku.

Gibson występował pierwotnie w juniorskich reprezentacjach Irlandii Północnej, ale zgodnie z prawem posiadał również obywatelstwo irlandzkiej republiki i to ją zdecydował się reprezentować, począwszy od kadry do lat 17. Był kapitanem zespołów U19 i U21, a w 2007 roku otrzymał pierwsze powołanie do kadry seniorskiej, w której zadebiutował w meczu z Danią. Na pierwszego gola musiał poczekać do 2011 roku, gdy trafił w spotkaniu z Walią w Pucharze Narodów. Darron nigdy nie wywalczył sobie jednak stałego miejsca w jedenastce Manchesteru United. Strzelił kilka goli w lidze i w Lidze Mistrzów, ale w sumie w trakcie trzech i pół sezonu, począwszy od 2008 roku, na 60 występów dla Czerwonych Diabłów, tylko nieco ponad połowę rozpoczynał w wyjściowym składzie. Szkoleniowiec Irlandczyków, Giovanni Trapattoni, powiedział, że jeśli Gibson chce występować w reprezentacji, musi odejść z Manchesteru. Latem 2011 roku United uzgodnili już kwotę transferu z Sunderlandem, ale sam zainteresowany nie doszedł do porozumienia w kwestii indywidualnych warunków kontraktu.

Od początku sezonu 2011/12 Darron rozegrał tylko 2 mecze, dlatego aby mieć szanse na wyjazd na EURO, w styczniu przeniósł się za 2 mln funtów do Evertonu, z którym podpisał umowę do 2016 roku. Już po 24 godzinach zadebiutował w wyjściowym składzie w meczu z Aston Villą. Ostatniego dnia stycznia strzelił swoją pierwszą bramkę na wagę zwycięstwa z... Manchesterem City. W sumie w niebieskich barwach rozegrał 15 spotkań i został powołany do kadry na mistrzostwa Europy w Polsce i na Ukrainie. Irlandczycy przegrali wszystkie grupowe mecze, a Gibson nie pojawił się na murawie ani na minutę, nawet w ostatnim spotkaniu, które nie miało już żadnego znaczenia.


«wstecz

www.EvertonPoland.com