Darron Gibson
Darron Gibson Narodowość: Irlandczyk
Urodzony: 25.10.1987 Derry
Numer na koszulce: 4
Poprzedni klub: Manchester United
W Evertonie od: 13.01.2012
                 do: 30.01.2017
Darron Gibson urodził się w Irlandii Północnej, gdzie też stawiał pierwsze piłkarskie kroki, napierw w St Columb's College, a potem w Institute FC, skąd w 2004 roku trafił do Manchesteru United. W październiku 2005 roku zadebiutował w meczu pucharu ligi z Barnet. Regularnie występował w rezerwach Czerwonych Diabłów, a sezon 2006/07 grał na wypożyczeniu w Royal Antwerp, gdzie wystąpił w sumie 33 razy razy i zdobył jedną bramkę. Darron spędził kolejny sezon również na wypożyczeniu, tym razem w Wolverhampton. W Championship zagrał 21 spotkań, w których strzelił jednego gola. Wolves zajęli ostatecznie 7 miejsce i tylko przez gorszą różnicę bramek nie awansowali do fazy play-off. W Premier League zadebiutował więc dopiero w listopadzie 2008 roku, gdy pojawił się jako zmiennik w meczu ze Stoke. Niedługo potem wystąpił również w Lidze Mistrzów. W ostatnim meczu sezonu z Hull strzelił swoją pierwszą bramkę, po czym podpisał nową umowę z Manchesterem do 2012 roku.

Gibson występował pierwotnie w juniorskich reprezentacjach Irlandii Północnej, ale zgodnie z prawem posiadał również obywatelstwo irlandzkiej republiki i to ją zdecydował się reprezentować, począwszy od kadry do lat 17. Był kapitanem zespołów U19 i U21, a w 2007 roku otrzymał pierwsze powołanie do kadry seniorskiej, w której zadebiutował w meczu z Danią. Na pierwszego gola musiał poczekać do 2011 roku, gdy trafił w spotkaniu z Walią w Pucharze Narodów. Darron nigdy nie wywalczył sobie jednak stałego miejsca w jedenastce Manchesteru United. Strzelił kilka goli w lidze i w Lidze Mistrzów, ale w sumie w trakcie trzech i pół sezonu, począwszy od 2008 roku, na 60 występów dla Czerwonych Diabłów, tylko nieco ponad połowę rozpoczynał w wyjściowym składzie. Szkoleniowiec Irlandczyków, Giovanni Trapattoni, powiedział, że jeśli Gibson chce występować w reprezentacji, musi odejść z Manchesteru. Latem 2011 roku United uzgodnili już kwotę transferu z Sunderlandem, ale sam zainteresowany nie doszedł do porozumienia w kwestii indywidualnych warunków kontraktu.

Od początku sezonu 2011/12 Darron rozegrał tylko 2 mecze, dlatego aby mieć szanse na wyjazd na EURO, w styczniu przeniósł się za 2 mln funtów do Evertonu, z którym podpisał umowę do 2016 roku. Już po 24 godzinach zadebiutował w wyjściowym składzie w meczu z Aston Villą. Ostatniego dnia stycznia strzelił swoją pierwszą bramkę na wagę zwycięstwa z... Manchesterem City. W sumie w niebieskich barwach rozegrał 15 spotkań i został powołany do kadry na mistrzostwa Europy w Polsce i na Ukrainie. Irlandczycy przegrali wszystkie grupowe mecze, a Gibson nie pojawił się na murawie ani na minutę, nawet w ostatnim spotkaniu, które nie miało już żadnego znaczenia.

Pierwszy pełny sezon Gibsona na Goodison Park był całkiem udany. Co prawda nie omijały go drobne urazy, przez co rozegrał tylko 23 spotkania, ale prezentował się z bardzo dobrej strony. Sezon 2013/14 był jednak fatalny. Po rozegraniu zaledwie jednego ligowego meczu, Darron zerwał więzadła krzyżowe podczas zgrupowania reprezentacji. Po powrocie jego forma nie była już tak wysoka. Ponadto ciągłe urazy spowodowały, że przez kolejne 2 lata zanotował on raptem 16 występów. W pierwszej połowie sezonu 2016/17 Ronald Koeman nie wystawił Irlandczyka choćby w jednym spotkaniu i pod koniec stycznia 2017 roku został on sprzedany w pakiecie z Bryanem Oviedo do Sunderlandu. Tam zagrał w 12 spotkaniach, ale Czarne Koty zajęły ostatnie miejsce w tabeli i spadły z Premier League.


«wstecz

www.EvertonPoland.com