Dan Gosling
Dan Gosling Narodowość: Anglik
Urodzony: 02.02.1990 Brixham
Numer na koszulce: 19
Poprzedni klub: Plymouth Argyle
W Evertonie od: 14.01.2008
                 do: 30.06.2010
Niespełna 18-letni Dan Gosling został pozyskany przez Everton w styczniu 2008 roku z Plymouth Argyle. Jest to wychowanek szkółki piłkarskiej Pielgrzymów, który swój debiut w pierwszym zespole zaliczył w wieku 16 lat. W marcu 2007 roku Gosling przebywał na testach w Chelsea, jednak stołeczny klub nie zdecydował się na pozyskanie go. Dan zaliczył kilkanaście występów w reprezentacji Anglii do lat 17 grając na prawej stronie bosika, gdyż może on być wystawiany zarówno jako obrońca jak i pomocnik. W przeciągu dwóch lat Gosling zaliczył 22 występy dla Plymouth, w których strzelił 2 bramki. Ten utalentowany zawodnik, który podobnie jak kilku wcześniej, został pozyskany przez Davida Moyesa z myślą na przyszłe lata, ogrywał się w rezerwach Evertonu. Gosling kilka razy znalazł się w meczowej kadrze, między innymi przeciwko Fiorentinie w Pucharze UEFA, jednak debiutu w pierwszej drużynie nie zaliczył aż do grudnia 2008 roku.

Wtedy to w obliczu plagi kontuzji David Moyes dał mu 90 minut w spotkaniu z Middlesbrough. Młody Anglik wypadł bardzo dobrze na prawej pomocy mając kilka dobrych okazji do strzelenia bramki. Sztuka ta udała mu się dwa dni potem, gdy jako rezerwowy pojawił się w spotkaniu z Sunderlandem i ustalił wynik meczu na 3-0. Sezon 2008/09 zaznaczył jednak dużo większym osiągnięciem. Dan Gosling został bohaterem Derby Merseyside, gdy w dogrywce powtórzonego meczu z Liverpoolem w FA Cup strzelił wspaniałą bramkę. Od tego momentu Anglik coraz częściej dostawał szanse gry, ale miało to również spory związek z plagą kontuzji w klubie. Dobra gra zaowocowała powołaniem do angielskiej kadry U19 na Mistrzostwa Europy, które zakończyły się porażką Anglii w finale z Ukrainą, z którą też w meczu grupowym Dan zaliczył swe premierowe trafienie. W sezonie 2009/10 zdobył on między innymi bramkę na wagę 3 punktów w wyjazdowym meczu z West Ham, ale w grudniu w spotkaniu z AEK doznał kontuzji tracąc równowagę na zalanym boisku w Atenach.

Wrócił do gry w lutym i już w drugim meczu strzelił jakże ważnego gola w wygranym meczu z Manchesterem United. Pod koniec marca w spotkaniu z Wolverhampton Gosling zerwał więzadła w kolanie po starciu z bramkarzem rywala i musiał zakończyć sezon. Kolejne miesiące przyniosły jednak najdziwniejszą historię transferową ostatnich lat. Kontrakt Dana obowiązywał do końca czerwca 2010 roku z opcją przedłużenia, o ile do końca maja zostałaby przedstawiona propozycja nowej umowy. Działacze Evertonu mieli rzekomo ustnie ustalić wszystkie warunki, ale pisemna propozycja została złożona dopiero na kilka dni przed wygaśniecięm kontraktu. Szczyt niekompetencji w wykonaniu Evertonu spowodował odejście Goslinga za darmo do Newcastle United. Dan wyleczył się i wrócił do gry w styczniu 2011 roku, ale po rozegraniu zaledwie jednego meczu doznał kolejnego urazu. W sezonie 2011/12 zagrał w sumie 16 spotkań, w tym tylko jedno w wyjściowym składzie, strzelając jednego gola. Kolejne 2 sezony to pasmo niepowodzeń i kontuzji, przez co Gosling wystąpił w zaledwie w 11 ligowych mecach. W styczniu 2013 roku został wypożyczony do Blackpool, a latem przeniósł się do Bournemouth, z którym wywalczył awans do Premier League. Sezon 2015/16 był najlepszym w jego karierze, zagrał w lidze 34 razy i strzelił 3 gole. W rozgrywkach 2016/17 dołożył kolejne 27 występów i 2 trafienia.


«wstecz

www.EvertonPoland.com