Andy Gray
1983-85


Andy Gray urodził się 30 listopada 1955 w Glasgow, ale poważną piłkarską karierę rozpoczynał w Dundee United. Potem grał w Aston Villi i Wolverhampton, by w 1983 roku za 250 tys. funtów trafić na Goodison Park. Everton w tamtym czasie przeżywał niewielki kryzys i transfer Szkota odbierany był jako akt desperacji Howarda Kendalla. Co prawda Andy był wcześniej królem strzelców i najlepszym młodym zawodnikiem w lidze w barwach The Villans, ale dopiero gra dla The Toffees zrobiła z niego wielką gwiazdę. Jego dorobek strzelecki w niebieskich barwach nie jest może imponujący, zaledwie 22 bramki, jednak Everton z Grayem w składzie przeżywał w połowie lat 80-tych okres największej świetności.

Andy wniósł wiele ożywienia do szatni The Toffees i już w swoim pierwszym sezonie pomógł klubowi wywalczyć Puchar Anglii strzelając jedną bramkę w finale z Watford. Sezon 1984/85 przeszedł już do legendy. Everton wywalczył mistrzostwo kraju i Puchar Zdobywców Pucharów. Gray miał spory udział w wydarzeniu określanym jako 'Goodsion's Greatest Night', czyli reważnowym meczu w półfinale europejskich pucharów z Bayernem Monachium. Andy zdobył jedną z trzech bramek, dokładając również trafienie w zwycięskim finale z Rapidem Wiedeń.

Po tak udanym sezonie Howard Kendall wzmocnił zespół kupując Gary'ego Linekera, kibice przeżyli jednak szok, gdy po zaledwie dwóch latach pozwolono odejść Gray'owi za 150 tys. funtów do Aston Villi, która niedługo potem spadła z ligi. Po odejściu z Goodison Park Andy grał jeszcze przez 5 lat zaliczając epizody w Notts County, Glasgow Rangers, West Bromwich i Cheltenham, w którym zakończył karierę w 1990 roku. Przez krótki czas zajął się pracą szkoleniową, po czym przez niemal 20 lat pracował jako komentator dla stacjii SkySports. Na początku 2011 roku został zwolniony za seksistowskie uwagii pod adresem sędziny liniowej. Gray użyczył również swojego głosu jako komentator serii gier piłkarskich od EA Sports.


«wstecz

www.EvertonPoland.com