Colin Harvey
1963-74


Prawdziwy Scouser Colin Harvey urodził się 16 listopada 1944 roku. Niechciany w Liverpoolu trafił do Evertonu na początku lat 60-tych. Debiut w pierwszej drużynie zaliczył w 1963 roku w jakże prestiżowym meczu z Interem Mediolan na San Siro. Od sezonu 1964/65 był już pierwszoplanową postacią zespołu. Wraz z Howardem Kendallem i Alanem Ballem tworzył The Holy Trinity, najlepszą trójkę pomocników swego pokolenia. Harry Catterick pod względem techniki uważał go za najlepszego z tej trójki. Jeszcze zanim do Evertonu dolączyli Ball i Kendall, Harvey w 1966 roku zdobył puchar FA Cup eliminując wcześniej swoim golem Manchester United w półfinale.

The Holy Trinity doprowadziła The Toffees do mistrzostwa kraju w roku 1970, a bramka Colina w meczu z West Bromwich jest uważana za jedną z najładniejszych dających mistrzowskie trofeum. Mimo bardzo dobrej gry jego kariera reprezentacyjna zatrzymała się na zaledwie jednym występie przeciwko Malcie w 1971 roku. Kolejne lata przyniosły jednak problemy ze zdrowiem i w 1974 roku po rozegraniu dla Evertonu 380 spotkań i strzeleniu 24 goli Colin Harvey okrzyknięty przez kibiców 'białym Pele' odszedł do Sheffield Wednesday za 70 tys. funtów. Po 13 miesiąch gry dla The Owls musiał zakończyć karierę ze względu na przewlekającą sie kontuzję biodra.

W 1976 roku Colin wrócił do Evertonu, gdzie zajmował się szkoleniem młodzieży. Doprowadził do triumfu w Youth Cup ekipę, w której występowała przyszła gwiazda The Toffees, Kevin Ratcliffe. Gdy od 1981 roku pierwszą drużynę objął Howard Kendall, Harvey znalazł się w jego sztabie w okresie największej świetności klubu. W 1987 roku przejął on zespół po Kendallu, jednak nie była to pozycja dla niego i po 3 latach znów zastąpił go Kendall. W pierwszym sezonie jako menadżer zajął 4 miejsce, nie najlepsze biorąc pod uwagę dokonania sprzed 2 lat. W następnym roku dotarł z The Toffees do finału FA Cup przegranego z Liverpoolem. Pożegnał się z klubem, gdy po 10 spotkaniach sezonu 1990/91 drużyna miała na koncie zaledwie jedno zwycięstwo. Colin ponownie zajął się szkoleniem młodzieży, a pod jego skrzydłami przewinęli się tacy gracze jak Francis Jeffers czy Wayne Rooney. W końcu po 40 latach spędzonych w klubie Colin Harvey opuścił Everton w 2003 roku, by później zajmować się jeszcze scoutingiem z Boltonie.«wstecz

www.EvertonPoland.com