John Heitinga
John Heitinga Narodowość: Holender
Urodzony: 15.11.1983 Alphen aan den Rijn
Numer na koszulce: 5
Poprzedni klub: Atletico Madryt
W Evertonie od: 01.09.2009
                 do: 31.01.2014
John Heitinga był ostatnim wzmocnieniem Evertonu w letnim okienku trasnferowym 2009. Za Holendra David Moyes zapłacił 6 mln funtów, do czego w przyszłości może dojść kolejny milion. Urodzony w małej miescowości Alphen aan den Rijn Johnny jako dziecko trafił do słynnej szkółki Ajaksu Amsterdam. Swój debiut zanotował w 2001 roku szybko stając się podstawowym zawodnikiem. Heitinga z powodzeniem gra na środku obrony, na jej prawej stronie, a także na skrzydle. Poważna kontuzja kolana nieco zastopowała jego karierę, ale od sezonu 2003/04 był pierwszoplanową postacią w Ajaksie. Podczas pobytu w Amsterdamie John dwukrotnie zdobywał mistrzostwo kraju oraz 3 razy puchar Holandii. W 2008 roku poważne zainteresowanie nim wyraziło hiszpańskie Atletico, które zapłaciło aż 10 mln funtów. Heitinga zanotował w sumie 32 występy występując głównie na prawej obronie, strzelił też 3 bramki.

David Moyes potrzebował solidnych wzmocnień w defensywie, dlatego zdecydował się na zakup Holendra, który mimo wciąż młodego wieku ma już spore doświadczenie i przede wszystkim jest uniwersalny. Heitinga podpisał z Evertonem 5-letni kontrakt, jednak w pierwszym sezonie nie będzie mógł grać w rozgrywkach Europa League, gdyż występował już w eliminacjach Ligi Mistrzów z Atletico. Początkowo ustawiany był jako defensywny pomocnik, a potem jako prawy obrońca, choć nie prezentował się najlepiej. Być może była to kwestia aklimatyzacji, a może optymalnej pozycji, gdyż Holender zaczął rozgrywać coraz lepsze zawody w roli stopera.

Niezależnie od pozycji w końcówce sezonu był jednym z najlepszych zawodników Evertonu i otrzymał powołanie na Mistrzostwa Świata w RPA. Holendrzy przeszli fazę grupową z kompletem zwycięstw wygrywając 2-0 z Danią, 1-0 z Japonią i 2-1 z Kamerunem, a Heitinga roli stopera przebywał na murawie od pierwszej do ostatniej minuty. Podobnie było w kolejnych spotkaniach, w których Oranje wygrywało 2-1 ze Słowacją, 2-1 z Brazylią i 3-2 w półfinale z Urugwajem. W finale Johnny zmierzył się z Hiszpanią, która ostatecznie sięgnęła po puchar wygrywając 1-0 po dogrywce. Heitingi nie było już wtedy na murawie, gdyż za drugą żółta kartkę wyleciał z boiska w 110 minucie.

Mimo zdobycia wicemistrzostwa świata John wcale nie miał, ku swojemu niezadowoleniu, pewnego miejsca w składzie Evertonu. Zaczął notować regularne występy dopiero w obliczu trudnej sytuacji kadrowej klubu. Strzelił również swoją pierwszą bramkę w niebieskich barwach dającą remis w meczu z Birmingham. W sezonie 2011/12 był już postawowym stoperem i na koniec rozgrywek został wybrany przez kibiców graczem sezonu. Heitinga pojechał oczywiście na mistrzostwa Europy w Polsce i na Ukrainie, ale Holendrzy zawiedli na całej linii i przegrali wszystkie grupowe mecze. John wystąpił w dwóch pierwszych, ale nie pojawił się w ostatnim. Dodatkowo wziął udział w mini-aferze, gdy ponoć za pośrednictwem jego żony miały wyciekać informacje z obozu Oranje. W sezonie 2012/13 wystąpił on w 26 meczach, jednak nie zbierał najlepszych ocen za swoje występy. W rozgrywkach 2013/14 zagrał już tylko w 1 meczu, a David Moyes w styczniu 2014 roku chciał oddać go na wypożyczenie do West Hamu, na co Holender się nie zgodził. Ostatecznie Heitinga tej samej zimy odszedł do Fulham, dla którego rozegrał 14 spotkań i latem 2014 roku przeniósł się do Herthy Berlin. Latem 2015 roku wrócił do Ajaxu. Zagrał jednak tylko w dwóch spotkaniach i w lutym 2016 roku ogłosił zakończenie kariery.


«wstecz

www.EvertonPoland.com