Tony Hibbert
Tony Hibbert Narodowość: Anglik
Urodzony: 20.02.1981 Liverpool
Numer na koszulce: 2
Poprzedni klub: wychowanek
W Evertonie od: debiut w 2001r.
                 do: 30.06.2016
Tony jest wychowankiem Evertonu, przez wielu uznawanym za najlepszego odbierającego piłki w klubie. Na początku był pomocnikiem, ale urodzony w Liverpoolu zawodnik przystosował się dobrze do bycia prawym obrońcą, co potwierdził występami na bardzo wysokim poziomie. Hibbert był członkiem zwycięskiego zespołu Evertonu w młodzieżowym Pucharze Anglii, natomiast w pierwszym składzie zadebiutował w marcu 2001 roku, kiedy to Everton pokonał West Ham 2-0 na Upton Park. Został nagrodzony nowym kontraktem w styczniu 2003 po serii bardzo dobrych występów dla The Toffees pod wodzą Davida Moyesa, i od tego momentu stał się podstawowym zawodnikiem. Evertonian od urodzenia przedłużył swój kontrakt w lecie 2005 roku. Sezon 2006/07 to jednak wielkie rozczarowanie. Tony stracił ponad połowę sezonu zmagając się z egzotycznym wirusem złapanym podczas wakacji. Wrócił do składu w lutym podczas derbowego spotkania z Liverpoolem, lecz wkrótce doznał kontuzji uda i musiał pauzować przez kolejne 3 miesiące.

Sezon 2007/08 rozpoczął już bez problemów, jednak daleko mu było do formy sprzed 2 lat. W sumie zaliczył niespełna 30 wystepów i na pewno nie można powiedzieć, by był podporą defensywy The Toffees. Sezon zakończył kontuzją kolana i musiał poddać się operacji. Ze względu na liczne urazy w zespole, David Moyes postawił na Hibberta pod koniec 2008 roku, a ten zadziwił kibiców serią naprawdę bardzo dobrych występów. Końcówka sezonu nie należała jednak do niego. Sytuację najlepiej obrazuje finał FA Cup, gdzie choć Hibbert dostał szansę gry, to już po 45 minutach zmienił go Lars Jacobsen. Od początku rozgrywek 2009/10 cały Everton grał słabo, a wielu wybrało na kozła ofiarnego właśnie Hibberta, który po prawdzie nie był w najwyższej formie, a na początku 2010 roku złapał też kontuzję. W sezonie 2009/10 Hibbo nie był juz pierwszoplanową postacią, ale i tak rozegrał w lidze 20 spotkań. Podobnie było w kolejnym sezonie, w którym zaliczył 22 występy. W rozgrywkach 2011/12 z powrotem był pierwszym wyborem jeśli chodzi o pozycję prawego obrońcy, zanotował w sumie 36 meczów, w tym 32 w lidze.

Tony Hibbert strzelił swoją jedyną, choć nieoficjalną bramkę w barwach The Toffees w sierpniu 2012 roku, w towarzyskim meczu z AEK Ateny. 'Hibbo scores we riot' weszło w życie, setki kibiców wtargnęły na murawę ciesząc się z jego gola. Niestety liczne kontuzje, a później znakomita forma Seamusa Colemana spowodowały, że Tony rozegrał tylko 20 spotkań w przeciągu kolejnych 4 lat i latem 2016 odszedł z Goodison Park, gdyż Ronald Koeman nie uwzględniał go w swoich planach co do drużyny. Klub, w którym Hibbert spędził aż 26 lat swojego życia, potraktował go co najmniej bardzo nieelegancko. O tym, że z nim oraz z Leonem Osmanem nie zostaną przedłużone umowy, obaj dowiedzieli się z mediów. Tony miał duże pretensje o to jak został potraktowany. Od kwietnia 2017 roku Tony wystąpił w paru meczach Sunday League dla amatorskiego Hares FC.


«wstecz

www.EvertonPoland.com