Tim Howard
Tim Howard Narodowość: Amerykanin
Urodzony: 06.03.1979 North Brunswick
Numer na koszulce: 24
Poprzedni klub: Manchester United
W Evertonie od: 09.05.2006
                 do: 30.06.2016
Gdy trapiony przez kontuzje Nigel Martyn zdecydował się na zakończenie piłkarskiej kariery, Davidowi Moyesowi udało się sprowadzić do klubu na zasadzie rocznego wypożyczenia Tima Howarda. Jeszcze kilka lat wcześniej amerykański bramkarz był jednym z najlepszych golkiperów na świecie, już w swoim pierwszym sezonie został wybrany najlepszym bramkarzem w MLS, a kilka lat później zachwycał cały świat podczas Pucharu Konfederacji w 2003 roku. Po tym turnieju piłkarzem zainteresował się Manchester United, który mimo problemów z pozwoleniem na pracę zatrudnił Howarda. Pierwszy sezon Tima w Anglii był naprawdę wspaniały. Natychmiast przebił się do pierwszego składu, zmuszając Fabiena Bartheza do odejścia na wypożyczenie. Howard stał się pierwszym amerykańskim bramkarzem, który zdobył FA Cup i został wybrany do Jedenastki Roku PFA.

Jednak gdy na Old Trafford zawitał Edwin van der Sar, Holender na stałe wygryzł Tima ze składu. Amerykanin by nie siedzieć na ławce rezerwowych szybko przeszedł do Evertonu, gdzie został wypożyczony na jeden sezon. Jednak w lutym 2007 roku, dzięki świetnej postawie między słupkami The Toffees, David Moyes postanowił wykupić go z Manchesteru United. Tim podpisał kontrakt na kolejne 4 lata. Do końca sezonu 2006/07 nadal był bramkarzem numer 1 i tak też pozostało na inaugurację sezonu następnego. W międzyczasie Howard wraz z reprezentacją USA wygrał Mistrzostwa Ameryki Północnej i Środkowej, pokonując w finale 2-1 Meksyk. W sezonie 2007/08 Howard był jednym z najlepszych zawodników niejednokrotnie popisując się fantastycznymi paradami. 14 razy zaliczył czyste konto, zbliżając się do rekordu Neville'a Southalla wynoszącego 15 meczów bez straty gola w Premier League.

Tim Howard był jedną z nielicznych postaci, do których nie można było mieć żadnych zastrzeżeń od początku sezonu 2008/09. Jednak bardzo słaba postawa defensywy Evertonu powodowała, że Amerykanin regularnie musiał wyjmować z siatki przynajmniej po dwa gole. Pod koniec roku gra The Toffees była już znacznie lepsza, dzięki czemu również Tim zaczął coraz częściej notować czyste konta. Udało mu się pobić rekord Southalla, gdyż w sumie w lidze 17 razy pozostawał niepokonany. Tylko dzięki jego znakomitej postawie Everton po połowie sezonu 2009/10 nie znajdował się w strefie spadkowej, choć fatalna gra całego zespołu przynosiła wyniki takie jak 1-6 z Arsenalem czy 0-5 z Benfiką. Tim nie zagrał w mistrzostwach Ameryki w 2009 roku, w których USA doznało kompromitującej porażki z Meksykiem 0-5 w finale.

Howard został rekordzistą sezonu 2009/10 pod względem ilości występów zaliczając w sumie 51 spotkań. Ponadto występował też w reprezentacji USA, z którą pojechał na Mistrzostwa Świata w RPA. Amerykanie wyszli z grupy po remisach 1-1 z Anglią i 2-2 ze Słowenią oraz zwycięstwie 1-0 z Algierią, a Tim miał wielki wkład w ten awans. W 1/8 finału po dogrywce 2-1 lepsza okazała się jednak Ghana, która gdyby nie Howard mogła wygrać zdecydowanie wyżej. Początek sezonu 2010/11 nie należał do najbardziej udanych w wykonaniu Amerykanina, który rozpoczął go od fatalnej wpadki na inaugurację z Blackburn. W dalszej części rozgrywek był jednak jedną z podpór Evertonu niejednokrotnie ratując słabo grających The Toffees od porażki i rozgrywając komplet 38 ligowych ligowych spotkań. W czerwcu wraz z reprezentacją USA grał na mistrzostwach Ameryki, w których doszedł do finału, gdzie po raz kolejny lepsi okazali się Meksykanie wygrywając 4-2.

Tim był najlepszym zawodnikiem słabego początku sezonu 2011/12, tylko dzięki jego interwencjom Everton nie tracił za wielu goli. Dodatkowo Amerykanin strzelił swojego pierszego gola w profesjonalnej karierze. W meczu z Boltonem w styczniu 2012 roku po wykopie z własnego pola karnego piłkę poniósł nieco wiatr i pod obciciu się od murawy przelobowała ona wysuniętego Adama Bogdana. W marcu Howard podpisał kontrakt do 2016 roku i po raz kolejny zakończył sezon z kompletem występów. Howard był podstawowym bramkarzem przez 3 kolejne lata, chociaż jego dyspozycja miała wyraźne wahania i coraz częściej przytrafiały mu się rzutujące na wyniki spotkań wpadki. W tracie sezonu 2015/16 Roberto Martinez przesunął Tima na ławkę rezerwowych i zgodzono się na jego odejście do Colorado Rapids za symboliczną kwotę 1 mln funtów. Howard w przeciągu 10 lat na Goodison Park rozegrał 414 spotkań.


«wstecz

www.EvertonPoland.com