Howard Kendall
1967-74


Prawdziwy dar od Boga! Genialny piłkarz, najlepszy trener w naszej historii, całkowicie 'Niebieski' Howard Kendall jest dla nas kimś, kim dla Manchesteru są Matt Busby i Alex - żywa legenda Everton Football Club, człowiek którego Niebieska część Liverpoolu nigdy nie zapomni, choćby i za tysiąc lat. Do The Toffees trafił w 1967 roku z Preston North End. Już wtedy uznawany był za wielki talent, a sprzątnęliśmy go sprzed nosa między innymi Liverpoolu. Jego współpraca boiskowa z Ballem i Harveyem ukladała się idealnie co dało w 1970 roku oczekiwany efekt w postaci Mistrzostwa Anglii. Tuż po tym wielkim sukcesie, został mianowany kapitanem. W 1974 roku opuścił Goodison Park przenosząc się na St Andrews', jednak 7 lat pózniej miał powrócić... zaczynając tym samym nową erę w historii Evertonu.

Stołek menedżera objął w 1981 roku za asystenta obierając inną legendę - Colina Harveya. Początek był fatalny, pasma beznadziejnych wyników, fani żądali wyrzucenia Kendalla, on sam złożył rezygnację, która... została odrzucona przez prezesa Philippa Cartera, co okazało się jedną z najlepszych decyzji w jego życiu. Co stało się pózniej pod wodzą Kendalla? 2 razy Mistrzostwo Anglii, wicemistrzostwo, finał Pucharu Ligii, Puchar Anglii i 2 razy finał, 4 razy Tarcza Wspólnoty oraz w 1985 roku największy sukces - Puchar Zdobywców Pucharów! W tym samym roku, kiedy sięgaliśmy po, jak dotychczas jedyne, europejskie trofeum The Toffees zostali wybrani najlepszą klubową drużyną świata. Po zdobyciu mistrzostwa w 1987 roku szykowaliśmy się do kolejnego podboju, jednak na skutek wybryków kibiców Liverpoolu na Heysel, angielskie drużyny zostały na 5 lat wykluczone z europejskich pucharów. Sfrustrowany Kendall opuścił Everton, przenosząc się do Hiszpanii.

W 1990 roku powrócił po raz drugi na Goodison Park zastępując zwolnionego przyjaciela - Colina Harveya. Wszyscy mieli nadzieje na powtórzenie sukcesów z lat 80-tych - tym razem nie było juz tak różowo i Kendall zrezygnował w roku 1993. Jednak 4 lata później powrócił po raz trzeci. Został na jeden sezon, jednak dokonał rzeczy bardzo ważnej - w dramatycznych okolicznościach zapewnił utrzymanie w Premier League. W 1998 roku zastąpił go Walter Smith. Kendall jest twórcą najpiękniejszych chwil dla wszystkich kibiców Evertonu. Howard to kawał historii naszego klubu i tak już pozostanie na zawsze. Howard Kendall zmarł 17 października 2015 roku.«wstecz

www.EvertonPoland.com