Projekt Kirkby
Projekt stadionu w Kirbky
Projekt Kirkby, Nowe Goodison, jakkolwiek by nie nazwać jest to projekt nowego stadionu dla Evertonu. Pomysł przenosin z Goodison Park powstał jeszcze w poprzednim stuleciu, natomiast w ostatnich latach został on rozwinięty i oficjalnie zatwierdzony. Nowy obiekt miał zostać wybudowany w podmiejskim Kirkby i pomieścić 50,401 widzów.

Projekt stadionu w King's DockW 1996 roku ówczesny prezes Evertonu Peter Johnson wysunął plan zbudowania obiektu przy klubie golfowym w Kirkby. Kibice założyli natomiast organizację 'Goodison for Everton', która w oparciu o raport firmy architektonicznej uważała, że możliwe jest przebudowania obiektu przy Goodison Road. W 2000 roku Everton ujawnił plany budowy mogącego pomieścić 50 tys. widzów stadionu w dokach Liverpoolu. W głosowaniu fanów aż 85% z nich opowiedziało się za przenosinami z Goodison Park na nowy obiekt. Jednak klub wycofał się w projektu w 2003 roku z powodu niewystarczających środków. W 2005 roku powstał pomysł budowy wspólnego stadionu z Liverpoolem. Prowadzone były oficjalne rozmowy, jednak żadna ze stron nie była do tego entuzjastycznie nastawiona i Liverpool kontynuował projekt samodzielnie. Do pomysłu wrócono w 2008 roku, ale spawa szybko została odrzucona przez oba kluby.

W 2006 roku Everton miał do wyboru 3 lokacje na nowy obiekt, 2 w obrębie Liverpoolu i jedną w podmiejskim Kirkby, która miała być związana z dużą inwestycją Tesco. Na walnym zgromadzeniu Evertonu poinformowano, że podpisana została propozycja Kirkby, jednak klub nie opuści miasta bez poparcia fanów.

Nowy stadion miałby się znajdować niecałe 7 km od Goodison Park i 10 km od centrum miasta. Transport do Kirkby jest dobry, działają zarówno linie autobusowe jak i kolejowe, stadion miałby być zbudowany niedaleko drogi M57, klub zapowiada też dodatkowe przewozy autobusowe dla fanów, a przenosiny do Kirkby mogą również przyczynić się do uruchomienia planowanej linii tramwajowej.

Wizualizacja Projektu KirkbyProjekt Kirkby zakłada budowę nowego stadionu, supermarketu Tesco, hotelu, sklepów i parkingu. Inwestycja ma kosztować 400 mln funtów, a stadion 78 mln, na co część pieniędzy ma przeznaczyć Tesco. Wątpliwości budzi natomiast nazwa stadionu, sprzedaż praw której może przynieść Evertonowi milionowe zyski rocznie, jednak nie jest to szeroko akceptowane przez fanów, którzy nie chcieliby przykładowo oglądać spotkań na 'Tesco Arena'.

10 marca 2007 roku grupa kibiców zapoczątkowała ruch KEIOC - Keep Everton In Our City, sprzeciwiający się opuszczeniu przez klub miasta. Ruch poparli również byli zawodnicy Evertonu jak Duncan Ferguson, Tony Kay, Graham Stuart, Barry Horne czy Ronnie Goodlass. Podczas tournee po USA zdjęcie z fanami trzymającymi flagę KEIOC zrobił sobie David Moyes, który sam tego nie skomentował, natomiast klub poinformował, że nasz menadżer nie wiedział jaki napis się na niej znajduje.

KEIOC uważa, że Everton niewystarczająco rozpatrzył możliwości pozostania w Liverpoolu, oraz że nie wszyscy fani zostali dopuszczeni do głosowania w sprawie Kirkby. Jednym z większych alternatywnych projektów była propozycja zbudowania stadionu na pętli The Loop przy Scotland Road, a także, znów, przebudowa Goodison Park. W sprawie The Loop z władzami miasta rozmawiał Keith Wyness, jednak klub stwierdził, iz miejsce to się nie nadaje.

W 2007 roku odbyło się głosowanie fanów zapytanych, czy godzą się na przenosiny do Kirkby. Prawo głosu mieli posiadacze karnetu z ostatnich trzech lat oraz członkowie Evertonii, w sumie około 36 tys. kibiców, z których zagłosowało 25 tys. Mimo licznych głosów przeciw opuszczaniu miasta propaganda oficjalnej strony dała efekt w postaci 60% głosów za przenosinami. Wyniki ogłoszono w 115 rocznicę Goodison Park 24 sierpnia 2007.

Projekt stadionu graficznie prezentował się dość dobrze, jednak były zastrzeżenia jeśli chodzi o nowoczesność i funkcjonalność, co w przypadku budowy nowego obiektu powinno być w jak najwyższym standardzie. Nil Satis Nisi Optimum, czy aby na pewno? 9 czerwca 2008 roku radni regionu Knowsley w stosunku głosów 20 do 1 zaakceptowali plany inwestycji w Kirkby. Decyzja na wyższym szczeblu miała zostać podjęta 3 lipca 2008, jednak została przełożona. 25 listopada 2009 roku została podjęta ostateczna decyzja przez rząd, który odrzucił ten projekt, co ostatecznie zamknęło opcję przenosin Evertonu do Kirkby. Nie zakończyły się jednak poszukiwania miejsca na nowy obiekt, choć teraz położono nacisk na tereny w obrębie miasta.


Czytaj dalej - Bramley-Moore Dock

www.EvertonPoland.com