Ronald Koeman
Ronald Koeman Narodowość: Holender
Urodzony: 21.03.1963 Zaandam
Poprzedni klub: Southampton
Szkoleniowiec: 06.2016
Ronald Koeman zastąpił na stanowisku menadżera Evertonu zwolnionego wcześniej Roberto Martineza. Koeman jest jedną z legend holenderskiej piłki. Przez 17 lat piłkarskiej kariery grał on w Groningen, Ajaxie, PSV, Barcelonie i Feyenoordzie. Ronald grywał zarówno w obronie, jak i na środku pomocy, miał ponadto znakomity ciąg na bramkę rywala. W 685 spotkaniach w klubowej piłce strzelił aż 239 goli. Ponadto zdobył 14 bramek w 78 występach w kadrze narodowej. Wybierany dwukrotnie najlepszym holenderskim zawodnikiem w 1987 i 1988 roku, 4-krotnie zdobywał tytuł mistrza Holandii, 3-krotnie wygrywał Puchar Holandii i w 1988 roku wraz z PSV sięgnął po Puchar Europy. W tym samym roku wraz z reprezentacją Holandii wygrał również Mistrzostwa Europy. Największe sukcesy odnosił w Barcelonie, z którą 4 razy wygrywał ligę hiszpańską, raz Puchar Króla i raz Puchar Europy.

Po zakończeniu piłkarskiej kariery w 1997 roku Koeman szybko rozpoczął pracę trenerską pełniąc rolę asystenta szkoleniowca reprezentacji Holandii, a później asystenta trenera w Barcelonie. W 2000 roku podjął już indywidualną pracę zostając trenerem Vitesse. Pod koniec 2001 roku przejął Ajax, z którym dwukrotnie sięgał po mistrzostwo kraju i raz po Puchar Holandii. W trakcie słabszego sezonu 2004/2005 Ronald opuścił Ajax i trafił do Benfiki, by w 2006 roku powrócić do Holandii, do PSV, w którym zastąpił Guusa Hiddinka. Pierwszy sezon zakończył mistrzostwem kraju, jednak odszedł w październiku 2007 roku do Valencii. Z Nietoperzami sięgnął po Puchar Króla, ale fatalne wyniki w lidze i w Lidze Mistrzów doprowadziły do jego zwolnienia w kwietniu 2008 roku.

Wtedy to ponownie wrócił do Holandii, do AZ Alkmaar. Mistrzowie kraju z ubiegłego sezonu w pierwszych 16 meczach doznali 7 porażek i po niespełna pół roku Koeman został zwolniony. Pozostawał on bezrobotny do lipca 2011 roku, kiedy to został trenerem Feyenoordu. Dwukrotnie kończył sezon na 2 miejscu, a raz na 3, po czym po sezonie 2013/2014 trafił na Wyspy i został menadżerem Southampton, jednocześnie jego asystentem został jego brat Erwin. Święci zakończyli sezon na bardzo dobrym 7 miejscu, a Koeman dwukrotnie wybierany był menadżerem miesiąca w Premier League. Sezon 2015/2016 Southampton zakończyło na najwyższym w historii 6 miejscu i awansowało do europejskich pucharów. Choć Ronald deklarował chęć pozostania na St Mary's Stadium, w czerwcu 2016 gdy zgłosił się po niego Everton, nie wahał się zbyt długo. Niebiescy musieli zapłacić Southampton około 5 mln funtów za przedwczesne rozwiązanie jego umowy.

Koeman rozpoczął sezon 2016/2017 od 4 zwycięstw i remisu. Niestety dalsza część rozgrywek była już nieco gorsza. The Toffees bardzo szybko pożegnali się z Pucharem Ligi i z FA Cup. W połowie sezonu Everton osiadł na 7 pozycji w ligowej tabeli i miejsca tego nie opuścił ani na kolejkę już do końca rozgrywek. Ze względu na rozstrzygnięcia w krajowych pucharach, miejsce to dało The Toffees powrót do europejskich pucharów.


«wstecz

www.EvertonPoland.com