James McFadden
James McFadden Narodowość: Szkot
Urodzony: 14.04.1983 Glasgow
Numer na koszulce: 14
Poprzedni klub: Motherwell
W Evertonie od: 01.09.2003 i 17.10.2011
                 do: 18.01.2008 i 30.06.2012
David Moyes zostawił w polu takie kluby jak Celtic, Glasgow Rangers czy Preston w walce o młodego reprezentanta Szkocji. Urodzony w Glasgow gracz dzięki wspaniałym występom na Fir Park został szerzej zauważony i powołany najpierw do młodzieżowej reprezentacji kraju. W drugim sezonie gry w Motherwell w 25 meczach strzelił 10 goli i znalazł się w kadrze Szkocji na mecze w Azji przed Mundialem i w wieku 19 lat zadebiutował w kadrze A. Pozyskany z myślą o przyszłości, szybki i zwrotny Szkot dysponował dobrym dryblingiem i prawdziwym instynktem strzeleckim, którego niestety fani The Toffees nie mieli okazji do końca poznać. Najlepszy w jego wykonaniu był sezon 2005/06, kiedy tworzył zgraną parę napastników z Jamesem Beattie'm strzelając 7 bramek. Sezon 2006/07 był jednak dla niego frustrujący z kilku powodów: przybycie Andy'ego Johnsona, dobijający się do pierwszego składu Victor Anichebe i James Vaughan, oraz kilka kontuzji, w tym złamanie kości śródstopia, sprawiły, że James występował głównie w roli rezerwowego. Strzelił jednak 3 bramki w tym jedną, która na długo zostanie w pamięci wszystkich kibiców The Toffees. James przyjął sobie piłkę przed polem karnym, podbił ją nad jednym z obrońców i uderzył z woleja nie dając szans bramkarzowi. Bramka ta, strzelona w 93 minucie spotkania na Goodison Park wprawiła w euforię 40,000 ludzi i zapewniła The Toffees 3 punkty w konfrontacji z Charltonem, niewykluczone, iż były to 3 punkty na wagę występów w Pucharze UEFA.

Po wyleczeniu kontuzji James McFadden błysnął formą w reprezentacji Szkocji strzelając kilka bramek, w tym fantastycznego gola na wagę zwycięstwa w meczu z Francją. Ostatecznie Szkotom nie udało się awansować na EURO 2008. Sezon 2007/08 McFadden rozpoczął od bramki z Blackburn, dwóch trafień w Carling Cup i bardzo ważnego gola w rewanżu z Metalistem Charków. W sumie rozegrał on 21 spotkań, jednak wciąż nie był podstawowym zawodnikiem, dlatego w styczniu Everton sprzedał Szkota za wysoką kwotę 5,5 mln funtów do Birmingham. Tam McFadden zagrał w 12 meczach strzelając 4 bramki, co nie wystarczyło do utrzymania zespołu w Premiership. Birmingham szybko wróciło jednak do elity, ale James w sezonie spędzonym na zapleczu Premier League zdobył zaledwie 4 gole. W rozgrywkach 2009/10 zagrał 36 ligowych spotkań strzelając 5 bramek. Po zaledwie 4 występach w kolejnym sezonie doznał poważnej kontuzji zerwania więzadeł w kolanie i nie pojawił się już na murawie do końca rozgrywek. Birmingham znów spadło z ligi, a McFaddenowi skończył się kontrakt i stał się wolnym zawodnikiem. Po testach w Wolverhampton i rozmowach z Celtikiem, w październiku 2011 roku Szkot trafił jednak z powrotem na Goodison Park, ale rzadko pojawiał się choćby w meczowej kadrze zaliczając tylko kilka występów jako rezerwowy. W sumie po rozegraniu 8 spotkań kontrakt McFaddena wygasł z końcem sezonu i odszedł on z klubu.

Po testach w Sunderlandzie, James podpisał z Czarnymi Kotami umowę do stycznia 2013 roku, po czym wrócił do Motherwell, które wywalczyło wicemistrzostwo Szkocji. W sezonie 2013/14 klub z Fir Park ponownie uplasował się w lidze jedynie za Celtikiem i mimo 27 rozegranych spotkań, McFadden nie otrzymał nowej umowy. Sezon 2014/15 spędził w St Johnstone, dla którego strzelił jednak zaledwie jedną bramkę. W grudniu 2015 podpisał kolejną umowę z Motherwell, lecz wystąpił tylko w 3 meczach ze względu na złamanie nogi w trakcie treningu. W lipcu 2016 roku został grającym asystentem menadżera, lecz z końcem sezonu definitywnie odszedł z klubu.


«wstecz

www.EvertonPoland.com