David Moyes
David Moyes Narodowość: Szkot
Urodzony: 25.04.1963 Glasgow
Poprzedni klub: Preston North End
Szkoleniowiec: 03.2002 - 05.2013
Bilans: 518 - 218z, 161p, 139r
David Moyes zastąpił na stanowisku menedżera Evertonu Waltera Smitha. Wcześniej przez 4 sezony prowadził Preston North End, klub, w którym również zakończył swoją piłkarską karierę. Przez 18 lat zawodowego grania w piłkę David Moyes rozegrał ponad 500 spotkań między innymi w Celtiku, Cambrigde United, Bristol City, Dunfermline czy Preston. Na Deepdale spędził 9 lat, sezon 1997/98 kończył jako piłkarz, by natępny rozpocząć już jako szkoleniowiec. Moyes stworzył z Preston dobrą drużynę, by przed sezonem 2002/03 przybyć na Goodison Park.

Pierwszy rok w Merseyside był dla niego bardzo udany, Everton ukończył rozgrywki na 7 miejscu, a sam Moyes został wybrany przez mendeżerów Premiership najlepszym szkoleniowcem sezonu. Kolejny rok nie był już jednak tak udany, Everton bronił się przed spadkiem, by ostatecznie zająć 17 miejsce w lidze. Przed kolejnym sezonem większość ekspertów przepowiadała Evertonowi spadek, jednak David Moyes i jego podopieczni zaskoczyli wszystkich, po znakomitym sezonie zajęli fantastyczne 4 miejsce wyprzedzając lokalnego rywala, Liverpool. Po raz drugi Moyes został wybrany najlepszym szkoleniowcem sezonu.

Niestety brak doświadczenia na międzynarodowej arenie spowodował, iż The Toffees nie dość, że przegrali pechowo walkę o Ligę Mistrzów z Villarreal, to potem dostali srogie baty w 3 rundzie eliminacji Pucharu UEFA od bukaresztańskiego Dinamo 1-5 w Rumunii, co praktycznie przesądziło o awansie Rumunów, bo na Goodison Park udało się wygrać zaledwie 1-0. Kiepski początek przeniosł się również do rozgrywek Premiership, w których The Toffees niemal przez pół sezonu balansowali na krawędzi strefy spadkowej. Jednak dzięki pracy Moyesa i piłkarzy Evertonu, w okresie po Bożym Narodzeniu gra Niebieskich wyglądała już znacznie lepiej. Na tyle lepiej, że The Toffees mieli nawet minimalne szanse na zakończenie rozgrywek na miejscu premiowanym awansem do europejskich pucharów. Jednak nie udało się tego osiągnąć, gdyż kilka porażek w końcówce zepchnęło Everton ostatecznie na 11 pozycję.

Przed kolejnym sezonem, 2006/07, David Moyes dokonał kilku znaczących wzmocnień, które przyniosły pożądany efekt. Kupiono Andy'ego Johnsona, Joleona Lescotta i Tima Howarda, wszyscy trzej zawodnicy od razu stali się pierwszoplanowymi postaciami, Howard niemal przez cały sezon utrzymywał wysoką formę między słupkami Evertonu, jeszcze lepiej spisywał się Lescott, który na koniec został wybrany najlepszym zawodnikiem sezonu przez kolegów z zespołu. Nie zawiódł również AJ, który strzalając 11 goli był najlepszym strzelcem The Toffees. Od samego początku, do samego końca Everton znajdował się w górnej połówce tabeli ostatecznie kończąc sezon na jakże wysokim 6 miejscu.

Nie ma wątpliwości jak wielki wkład w rozwój klubu z Goodison Park miał ten szkocki szkoleniowiec. Nie mając największego budżetu w lidze potrafił stworzyć zespół mogący mierzyć się z najsilniejszymi, wystarczy wspomnieć 4 punkty wywalczone w starciach z Liverpoolem czy Arsenalem w sezonie 2006/07. Moyes regularnie wzmacniał zespół, nie sprowadzając wielkich gwiazd, lecz zawodników młodych, solidnych i takich, którzy o sile The Toffees będą stanowić w przyszłości. Mimo fali krytyki jaka spadła na Moyesa po słabym okienku transferowym przed sezonem 2008/09, Szkot przedłużył umowę z klubem na kolejne 5 lat.

Pozyskany na ostatnią chwilę za 15 mln funtów Marouane Fellaini stał się w ostatecznym rozrachunku trafionym wyborem, choć kolejne okienko było równie nerwowe. David Moyes długo nie chciał zgodzić się na oddanie Joleona Lescotta, jednak niezbyt czyste zagrania Manchesteru City, chęc odejścia zawodnika wykazującego zupełny brak profesjonalizmu i olbrzymie pieniądze przełamały upór Szkota. Mimo spożytkowania zarobionych pieniędzy Everton od początku rozgrywek 2009/10 prezentował się fatalnie, na co spory wpływ miała kolejna plaga kontuzji. Ciężka praca i stopniowy powrót zawodników spowodowały zdecydowaną zwyżkę formy w połowie sezonu i zwycięstwa na Goodison Park z Chelsea czy Manchesterem United.

Sezony 2010/11 i 2011/12 kończyły się 7 miejscem w tabeli. W obu przypadkach The Toffees tradycyjnie rozpoczynali fatalnie, by nadrabiać straty bardzo dobrymi okresami po Bożym Narodzeniu, i w obu przypadkach 7 miejsce nie wystarczało do awansu do europejskich pucharów. Powrót do Europy nie udał się również w 2013 roku, mimo zajęcia 6 miejsca w lidze. Z końcem sezonu wygasała umowa Moyesa z Evertonem, której Szkot nie przedłużył i został następcą Alexa Fergusona w Manchesterze United.

David podpisał z klubem z Old Trafford kontrakt na 6 lat. Zabrał razem ze sobą Marouane Fellainiego, za którego Everton otrzymał 27,5 mln funtów. Jak się okazało, Moyes nie dorastał do pięt Fergusonowi. W 51 spotkaniach United zanotowali 15 porażek i mistrzowie kraju w roku ubiegłego zakończyli sezon na miejsu 7, za Evertonem. Zarząd zwolnił Moyesa jeszcze przed końcem rozgrywek. W listopadzie 2014 roku przejął on Real Sociedad, z którym zakończył sezon na 12 miejscu (rok wcześniej Baskowie byli siódmą drużyną La Liga i grali w Lidze Mistrzów). Po słabym starcie sezonu Moyes został zwolniony w listopadzie 2015 roku. Przed sezonem 2016/17 został zatrudniony przez Sunderland. Czarne Koty zakończyły ligowe rozgrywki z zaledwie 24 punktami i z kretesem spadły do Championship, a umowa ze Szkotem została rozwiązana.


«wstecz

www.EvertonPoland.com