Jan Mucha
Jan Mucha Narodowość: Słowak
Urodzony: 05.12.1982 Bela nad Cirochou
Numer na koszulce: 1
Poprzedni klub: Legia Warszawa
W Evertonie od: 01.07.2010
                 do: 30.06.2013
Jan Mucha podpisał wstępny kontrakt z Evertonem w styczniu 2010 roku by przenieść się na Goodison Park po wygaśnięciu jego umowy z Legią Warszawa. Słowacki bramkarz rozpoczynał piłkarską karierę w małym klubie Slovan w swojej rodzinnej miejscowości, skąd trafił do Interu Bratysława. W 2002 roku przeszedł do MSK Zilina, w którego barwach dwukrotnie zdobył mistrzostwo kraju. W ciągu 3 lat gry nie wywalczył sobie jednak miejsca w podstawowym składzie i po rozegraniu nieco ponad 30 spotkań trafił za darmo do warszawskiej Legii. Tutaj przegrywał rywalizację z Łukaszem Fabiańskim, jednak po jego transferze do Arsenalu Londyn został bramkarzem numer jeden. Jeszcze jako rezerwowy wywalczył z Legią mistrzostwo Polski w 2006 roku, natomiast 2 lata później zdobył Puchar Polski.

Znakomite występy w bramce warszawskiego klubu ściągnęły na Muchę uwagę szkoleniowca reprezentacji Słowacji, w której zadebiutował w styczniu 2008 roku w meczu z Węgrami. Jan stał się podstawowym golkiperem Słowaków w jakże udanych dla niego eliminacjach do Mistrzostw Świata w 2010 roku. Słowacy wywalczyli pierwsze miejsce w grupie po raz pierwszy kwalifikując się do turneju po rozpadzie Czechosłowacji. Na boiskach w RPA Mucha rozegrał komplet spotkań w pełnym wymiarze czasowym. W pierwszym meczu Słowacja niespodziewanie jedynie zremisowała z Nową Zelandią 1-1 tracąc gola w doliczonym czasie gry, a następnie przegrała 0-2 z Paragwajem. Słowacy zagrali jednak znakomite zawody przeciwko Włochom wygrywając 3-2 i eliminując mistrzów świata z dalszych rozgrywek. W 1/8 finału zbyt silną ekipą okazała się jednak Holandia, która wygrała 2-1 i ostatecznie zakończyła mistrzostwa ze srebrnym medalem.

Gdy w styczniu 2010 roku Musze pozostało 6 miesięcy kontraktu z Legią ogłosił on, że w lecie rozstaje się z klubem. Zainteresowanie słowackim bramkarzem wykazywały kluby z Włoch, Francji i Turcji, jednak sam zainteresowany chciał przenieść się do Anglii. Ostatecznie wybrał ofertę 3-letniego kontraktu w Evertonie odrzucając propozycje Wigan i Sunderlandu. Przez cały sezon 2010/11 Mucha rozegrał zaledwie 2 spotkania w Carling Cup i sporo zaczęło się mówić na temat jego odejścia z klubu. Ostatecznie do tego nie doszło, ale Słowak nadal nie potrafił przełamać dominacji Tima Howarda i wystąpił tylko w 3 meczach Carling Cup. Swój debiut w Premier League Mucha zaliczył dopiero w marcu 2013 roku, gdy na 2 spotkania zastąpił kontuzjowanego Howarda. Wraz z końcem sezonu i wygaśnięciem kontraktu odszedł z Evertonu do Krylji Sowietow, gdzie również kariery nie zrobił i został wypożyczony do Arsienału Tuła. W czerwcu 2015 roku wrócił na Słowację, do Slovana Bratysława.


«wstecz

www.EvertonPoland.com