Steven Naismith
Steven Naismith Narodowość: Szkot
Urodzony: 14.09.1986 Irvine
Numer na koszulce: 14
Poprzedni klub: Glasgow Rangers
W Evertonie od: 04.07.2012
                 do: 19.01.2016
Steven Naismith urodził się w Irvine i swoją piłkarską karierę rozpoczynał w Stewarton Annick, leżącego nieopodal Irvine i Kilmarnock. Właśnie do tego drugiego miasta trafił w wieku kilkunastu lat i stopniowo przebijał się przez szczeble juniorskich zespołów Killie, z którym związał się oficjalną umową w 2002 roku. 2 lata później, w kwietniu zadebiutował wchodząc na murawę jako rezerwowy w meczu z Hibernianem. W lutym 2005 roku strzelił swoją pierwszą bramkę w Scottish Premier League przeciwko Hearts. W sezonie 2005/06 był już pierwszoplanową postacią Kilmarnock dwukrotnie otrzymując nagrodę młodego gracza miesiąca i raz najlepszego gracza ligi. Grając jako napastnik i lewy pomocnik w 36 spotkaniach strzelił 13 goli, co zaowocowało podpisaniem nowej umowy do 2010 roku. Steven spędził 2 dni na testach w Arsenalu, ale ostatecznie nie trafił do Londynu. W kolejnym sezonie strzelił 19 goli i otwarcie zainteresowały się nim dwa czołowe kluby z Glasgow. Początkowo Rangers zaproponowali 400 tys. funtów, a potem spekulowało się o kwocie 2 milionów ze strony Celticu. Ostatecznie Naismith trafił jednak na Ibrox Park za około 1,9 mln. Formalności dotyczące transferu zostały dopełnione na sekundy przed zamknięciem okienka transferowego.

Kolejnego dnia Steven zadebiutował jako rezerwowy w meczu z Gretną, a w połowie września strzelił swojego pierwszego gola w spotkaniu z Aberdeen. Zadebiutował też w Lidze Mistrzów i to nie byle gdzie, bo na Camp Nou w starciu z Barceloną przegranym 0-2. W kwietniu 2008 roku w pucharowym meczu z St. Johnstone jeden z rywali nadepnął na jego kolano. Naismith doznał zerwania więzadeł i wrócił do gry dopiero w styczniu 2009 roku, w sumie rozgrywając w tamtym sezonie tylko 11 spotkań, ale nadal zdobywając swoje pierwsze mistrzostwo Szkocji i Puchar Szkocji. Rozgrywki 2009/10 były już lepsze, Steven rozegrał w sumie 39 spotkań na wszystkich frontach, w których zdobył 4 bramki. Rangers znów zakończyli zwycięsko ligę i wygrali puchar ligi, a Steven stał się ważną postacią reprezentacji, w której zadebiutował wcześniej w 2007 roku, poprzednio w 15 meczach kadry U21 strzelając 5 bramek. Sezon 2010/11 był najlepszy w jego wykonaniu, 15 goli w 44 meczach, kolejne mistrzostwo Szkocji i puchar ligi oraz tytuł najlepszego gracza ligi w wyborze zawodników. W grudniu 2010 roku podpisał nową umowę na cztery i pół roku, a 2 miesiące wcześniej strzelił swojego pierwszego gola w reprezentacji samemu Ikerowi Casillasowi w eliminacyjnym meczu do mistrzostw Europy z Hiszpanią.

Sezon 20011/12 Naismith rozpoczął znakomicie, w 11 ligowych spotkaniach strzelił 9 goli, ale pod koniec października doznał ponownego uszkodzenia więzadeł w kolanie i nie wrócił już do gry do końca rozgrywek. W międzyczasie na jaw wyszły ogromne problemy finasowe Rangers. Wkroczyć musiał zarząd komisaryczny i klubowi zostało odjęte 10 punktów, przez co stracił on szanse na walkę o tytuł mistrzowski. Mimo zakończenia rozgrywek ostatecznie na drugim miejscu Rangers zostali wykluczeni z rozgrywek międzynarodowych, a sam klub został postawiony w stan likwidacji. W jego miejsce powstał nowy zespół, który jednak nie został dopuszczony do rozgrywek Scottish Premier League. Naismith znalazł się wśród licznego grona zawodników, którzy nie zgodzili się na przeniesienie swoich kontraktów do powstającego tworu i z poparciem związku piłkarzy rozpoczęli poszukiwania nowych klubów jako wolni agenci. Na początku lipca Steven podpisał czteroletni kontrakt z Evertonem, jednak szkocka federacja nie udzieliła autoryzacji transferu, ponieważ Rangers domagali się finansowej rekompensaty. W tej sytuacji FIFA mogła dokonać tymczasowej rejestracji zawodnika, dopóki nie nastąpi ostateczne rozstrzygnięcie sporu.

W swoim pierwszym sezonie na Goodison Park Steven strzelił 4 gole (w tym w derbach z Liverpoolem) w 31 ligowych występach, choć aż w 20 z nich wchodził z ławki jako rezerwowy. W bardzo udanym dla Evertonu sezonie 2013/14 Naismith zdobył 5 bramek, choć Roberto Martinez ustawiał go raczej w głębi pola, a nie na skrzydle jak czynił to David Moyes. Steven strzelał bramki w trzech pierwszych meczach sezonu 2014/15 i w grudniu 2014 roku podpisał nowy kontrakt. W rozgrywkach 2015/16 w meczu z Chelsea strzelił hat-tricka, jednak zaczął grywać zdecydowanie rzadziej i w styczniu 2016 roku został sprzedany do Norwich City za około 9 mln funtów. Kanarki nie zdołały się jednak obronić przed spadkiem, a 5 goli Stevena w kolejnym sezonie 2016/17 nie wystarczyło, by przywrócić Norwich na poziom Premier League.


«wstecz

www.EvertonPoland.com