Everton - Bolton 3:0
7 lutego 2009, Goodison Park

Wypożyczony z Manchesteru City Jo nie mógł wymarzyć sobie lepszego debiutu w barwach Evertonu. Brazylijczyk strzelił dwa gole oraz wywalczył karnego, po którym bramkę zdobył Mikel Arteta w wygranym 3-0 meczu z Boltonem.

Jo miał pierwotnie znaleźć się jedynie na ławce, gdyż według Davida Moyes nie był on jeszcze gotów na wyjściową jedenastkę. Jednak urazy Stevena Pienaara i Marouane Fellainiego zmusiły Szkota do wystawienia Brazylijczyka, a także bohatera ostatnich Derby, Dana Goslinga.

The Toffees powinni wyjść na prowadzenie już po 2 minutach, gdy ładną akcję lewą stroną przeprowadzili Leon Osman i Leighton Baines. Ten ostatni posłał piłkę wzdłuż linii pola bramkowego, ale z 3 metrów do bramki nie trafił Tim Cahill, któremu piłka przeleciała po bucie.

Everton osiągnął bardzo dużą przewagę miał okazji do strzelenia przynajmniej 3 goli. Najpierw Jo nie zdołał złożyć się do uderzenia, a potem obrońcy blokowali uderzenia Goslinga, Osmana i Joleona Lescotta. Sam na sam po podaniu Cahilla wybiegał też Jo, jednak naciskany przez obrońcę oddał fatalny strzał swoją gorszą, prawą nogą.

Dobre uderzenia oddawali tez Lescott po podaniu Artety, gdy niewiele zabrakło mu od okienka bramki Jaaskelainena, oraz sam Hiszpan, który zza pola karnego strzelał przy słupku, jednak fiński bramkarz był na posterunku.

Wreszcie w 39 minucie Jo dostał piłkę w polu karnym i chciał zbiec z nią pod końcową linię. Brazylijczyk skwapliwie wykorzystał wysuniętą nogę obrońcy i dał sędziemu podstawy do podyktowania rzutu karnego. Jedenastkę na gola pewnie zamienił Mikel Arteta.

Jeszcze przed przerwą prowadzenie mógł podwyższyć Phil Jagielka, jednak jego strzał głową po rzucie rożnym zatrzymał się na poprzeczce. Z 10 metrów uderzał też Leon Osman, jednak w ostatniej chwili jeden z obrońców ofiarnie uratował swój zespół przed stratą gola.

Po 120 minutach ciężkich bojów z Liverpoolem zaledwie 3 dni wcześniej można było oczekiwać sennego spotkania w wykonaniu podmęczonych The Toffees, jednak Everton całkowicie zdominował mecz i grał jedną z najlepszych partii w tym sezonie oddając w sumie 15 strzałów, przy zaledwie jednym gości z Boltonu.

Druga połowa nie stała już na najwyższym poziomie. Przyczyniło się do tego również szybkie podwyższenie prowadzenia, gdy w 49 minucie swojego pierwszego gola dla Evertonu zdobył Jo, który wcześniej fantastycznie ograł obrońcę.

Z biegiem czasu coraz częściej do głosu dochodzili goście, jednak Tim Howard ani razu nie dał się zaskoczyć. Tymczasem po drugiej stronie boiska Dan Gosling ładnie próbował z woleja przy słupku pokonać Jaaskelainena, a Timowi Cahillowi brakło centymetrów przy strzale głową po dośrodkowaniu Leightona Bainesa.

David Moyes przed końcem meczu ściągnął Cahilla, Artetę i Bainesa puszczając Rodwella, van der Meyde i powracającego po kontuzji Josepha Yobo. Znakomitą okazję miał jeszcze Gosling, gdy zupełnie zgubił on krycie obrońców, jednak mając w odległości pół metra przed sobą bramkarza, nie zdołał go pokonać.

Młody Anglik miał udział przy ostatnim golu, gdy jego centrę ręką w polu karnym zatrzymał jeden z defensorów Boltonu. Sędzia po raz drugi wskazał na jedenasty metr, a rzut karny równie pewnie jak Arteta wykonał Jo.

Brazylijczyk w 90 minut poprawił swój wynik z City, gdzie dawano mu grać sporadycznie i w 8 występach strzelił tylko jednego gola. Sędzia niedługo potem zakończył mecz, w którym wynik 3-0 był najniższym wymiarem kary. Teraz w końcu czeka nas pełne 7 dni odpoczynku i koncentracji na najbliższym pojedynku z Aston Villą w FA Cup.