Everton - Portsmouth 0:3
30 sierpnia 2008, Goodison Park

Niewykorzystane sytuacje się mszczą. A gdy do tego dojdą banalne błędy w obronie, trudno myśleć o wygraniu meczu. Przed własną publicznością Everton doznał kompromitującej porażki 0-3 z Portsmouth.

David Moyes dokonał tylko jednej zmiany w porównaniu do wygranego meczu z West Bromwich, za młodziutkiego Jose Baxtera w podstawowym składzie wyszedł powracający do zdrowia James Vaughan. Na ławce usiadł pozyskany Lars Jacobsen, natomiast formalności nie pozwoliły zagrać Segundo Castillo.

Everton rozpoczął z animuszem i zepchnął Portsmouth do obrony. Efektem tego był gol... dla Pompey. Joleon Lescott jedynie przyglądał się jak Jermaine Defoe przyjmuje piłkę, pozwolił mu się obrócić i chwilę później Tim Howard mógł tylko wyciągać piłkę z siatki.

The Toffees starali się odrobić straty. Po znakomitej akcji na lewej flance piłkę otrzymał Yakubu, zacentrował ją w pole karne, gdzie obrońcom urwał się Mikel Arteta. Hiszpan miał 5 metrów do bramki, jednak fenomenalną interwencją popisał się znakomicie dysponowany David James. Instynktownie sparował on piłkę na słupek a następnie złapał ją, gdy odbiła się od Artety.

Chwilę później bardzo blisko strzelenia gola był Yakubu. Ten miał do bramki niespełna metr, jednak tuż sprzed nosa piłkę wybił mu ofiarnie interweniujący Kaboul.

Niewykorzystane sytuacje się mszczą, tak i stało się tym razem. Po raz kolejny Lescott jedynie przyglądał się, jak piłkę z partnerem wymienia obrońca Glen Johnson. Anglik uciekł naszemu środkowemu i w sytuacji sam na sam posłał piłkę obok Howarda.

Do przerwy 0-2, mimo, iz było to najlepszych jak do tej pory 45 minut w tym sezonie. Portsmouth zagrało jednak znakomicie wykorzystując swe szanse z zimną krwią, The Toffees mieli po prostu ogromnego pecha.

Apogeum nieporadności Evertonu nastąpiło jednka tuż po przerwie. Sędzia Mark Halsey podyktował karnego z kapelusza za rzekomy faul na Vaughanie(co ciekawe gdy kilka minut później naszego napastnika powalił James, sędzia odgwizdał faul na bramkarzu...).

Z niewiadomych przyczyn do piłki nie podszedł Mikel Arteta. Na 11-tym metrze ustawił ją za to Yakubu, który jak pamiętamy karne wykonuje bardzo średnio, co pokazał chociażby w meczu z Fiorentiną. Teraz było podobnie. Lekki strzał Nigeryjczyka wyciągnął James, niewątpliwie bohater meczu.

To podcięło The Toffees skrzydła, choć karny się nie należał, Everton sam praktycznie poddał mecz. Kolejne akcje przynosiły efekt w postaci słabych strzałów, a Portsmouth dało kolejny popis tego, jak powinno się wykorzystywać stwarzane sytuacje.

Po ładnej akcji piłkę na 18-tym metrze otrzymał Defoe, który wykorzystał fakt, iż Tim Howard wyszedł na 3 metr. Anglik lekko podciął piłkę, ta odbiła się od poprzeczki i chyba przekroczyła linię. Wszelkie wątpliwości rozwiał Peter Crouch, który z 2 metrów wpakował ją do siatki. Mimo wszystko gol został uznany Defoe.

I tak wąską kadrę uszczuplić może jeszcze Leon Osman, który najprawdopodobniej z urazem opuścił boisko w 71 minucie, za niego pojawił się najmłodszy piłkarz Evertonu, Baxter.

Everton miał jeszcze kilka sytuacji, ale bez wiary w powodzenie nie można strzelić bramki. Na pochwałę zasługują na pewno Phil Neville i Leighton Baines. Obaj nasi boczni obrońcy stwarzali największe zagrożenie pod bramką rywala grając dużo lepiej niż Osman czy Arteta.

Jednak fatalne błędy w defensywie, a szczególnie ostatnia postawa Lescotta spowodowały, że Portsmouth mogło cieszyć się z wysokiej wygranej, choć równie dobrze na Goodison Park mógł paść remis.

Teraz czekają nas dwa wyjazdy do beniaminków ze Stoke i Hull, jednak o wygrane na pewno nie będzie łatwo. Do końca okienka już tylko godziny, a piłkarze tacy jak Castillo, Obinna czy nawet Saha wcale nie zagwarantują lepszej gry.

Przespany okres transferowy może się na nas srodze odbić, oby tak nie było...