Everton - Aston Villa 3:1
15 lutego 2009, Goodison Park

Jack Rodwell, Mikel Arteta i Tim Cahill strzelili po bramce dając Evertonowi zwycięstwo 3-1 nad Aston Villą i pierwszy od 7 lat awans do ćwierćfinału FA Cup.

David Moyes musiał wysłać dość rezerwowy skłąd z powodu urazów Pienaara, Osmana i Fellainiego odniesionych w ostatnich tygodniach. W pierwszym składzie wyszli dwaj nastolatkowie Jack Rodwell i Dan Gosling, a do łask trenera wrócił też Victor Anchebe, który z powodu konfliktu z menadżerem przez pewien czas nie grał.

Mecz rozpoczął się fantastycznie dla Evertonu. W 4 minucie rzut rożny wykonywał Mikel Arteta, głową strzelał Tim Cahill, a piłkę na linii ręką zatrzymał Stilian Petrov. Sędzia puścił grę a piłkę do siatki szybko wpakował Jack Rodwell, co było dla niego premierowym trafieniem. Co ciekawe w przerwie spotkania więcej uwagi zostało poświęcone na ustawienie przez Artetę piłki kilka centymetrów poza linią narożnika, a nie na ewidentną czerwoną kartkę jaką powinien zobaczyć Bułgar.

The Toffees szybko uzyskali prowadzenie i szybko je stracili. Nikogo nie zdziwi fakt, że Gabriel Agbonlahor uciekł Tony'emu Hibbertowi, jednak Anglik wykonał dość lekkomyślny wślizg w polu karnym prokurując jedenastkę. Bardzo bliski wybronienia strzału Jamesa Milnera był Tim Howard, jednak piłka odbiła mu się od ręki i od boku wpadając do siatki.

W 24 minucie sędzia podyktował kolejny rzut karny. Tym razem ładną szarżą popisał się Victor Anichebe, który po wejściu w pole karne został powalony wślizgiem od tyłu. Wątpliwości nie było, a jedenastkę bardzo pewnie wykonał Arteta, który posłał mocny strzał tuż przy słupku jednocześnie wysyłając bramkarza w drugi róg.

Aston Villa mogła równie szybko odpowiedzieć, gdy na piątym metrze niepilnowany był Agbonlahor. Napastnik gości miał fantastyczną okazję do strzelenia gola, jednak zamiast głową odbił piłkę barkiem i Everton mógł mówić o sporym szczęściu.

W pierwszej połowie jeszcze dwukrotnie na dobre solowe akcje decydował się Anichebe, jednak strzały zupełnie mu nie wychodziły. Do uderzenia głową po rzucie rożnym doszedł też Phil Jagielka, jednak nie udało się skierować piłki pod poprzeczkę.

Pierwsza połowa stała na bardzo dobrym poziomie i nikt z pewnością nie mógł się nudzić. Piłkarze stanęli na wysokości zadania i na pewno było to takie 45 minut jak na szlagier 5 rundy FA Cup przystało.

Od początku drugiej części The Toffees zaczęli grać dużo spokojniej skupiając się bardziej na defensywie. Również Aston Villa chciała odrobić straty, więc musiała odważniej zaatakować.

Po kwadransie jeden z takich ataków omal nie zakończył się golem, gdy John Carew lekko zmienił tor lotu piłki po dośrodkowaniu z prawego skrzydła. Norweg skierował piłkę tuz przy słupku, jednak fantastycznie spisał się Tim Howard, który tylko lekko musnął piłkę zapobiegając utracie bramki.

Aston Villa zaczęła przeważać, jednak to Everton strzelił gola. Żaden ze środkowych obrońców nie przeciął centry Anichebe a w polu karnym do piłki doszedł Cahill, który miał przed sobą tylko Brada Friedela. Australijczyk nie pomylił się i praktycznie przesądził losy spotkania.

Trzecia bramka podcięła gościom skrzydła i The Toffees spokojnie utrzymali już wynik do końca. Udało się pokonać Aston Villę po raz pierwszy od 3 lat i po raz pierwszy od 7 lat awansować do ćwierćfinału FA Cup.

Teraz czeka nas powrót do ligowych zmagań i wyjazd do Newcastle. Na pewno nie zobaczymy tam Tony'ego Hibberta i Tima Cahilla, którzy obejrzeli żółte kartki. Miejmy więc nadzieję, że wróci ktoś z trójki Fellaini, Pienaar, Osman, bo sytuacja kadrowa może wyglądać bardzo źle.