Everton - BATE Borysów 0:1
17 grudnia 2009, Goodison Park

Rezerwy Evertonu nie sprostały mistrzowi Białorusi BATE Borysów w meczu ostatniej kolejki fazy grupowej Europa League. The Toffees ulegli na Goodison Park 0-1.

David Moyes wystawił zaledwie kilku zawodników z pierwszego zespołu uzupełniając skład graczami z rezerw, bądź nawet drużyn juniorskich. Szansę debiutu otrzymali w ten sposób 16-letni Jake Bidwell, 18-letni Adam Forshaw i 36-letni rezerwowy golkiper Carlo Nash. Pierwszy raz po kontuzji zagrał też Leon Osman.

Spotkanie rozpoczęło od fatalnego wydarzenia, bowiem już w 8 minucie do bardzo długiej listy kontuzjowanych dołączył Jack Rodwell. W jego miejsce pojawił się Hope Akpan, dla którego również był to debiut.

W pierwszej połowie Everton praktycznie nie istniał w ofensywie, choć na szpicy młodemu Kieranowi Agardowi partnerował rutyniarz Yakubu. BATE lepiej operowało piłką, lecz ich ataki ograniczały się głównie do niezbyt groźnych strzałów z dystansu.

W drugiej połowie Białorusini podkręcili tempo, a po jednej z ich akcji piłkę zmierzającą do siatki sprzed linii wybijać musiał niedawny debiutant, Shane Dufy.

W 75 minucie na kolejny strzał z dystansu zdecydował się Yurevich, a piłka po lekkim rykoszecie od nóg Duffy'ego znalazła drogę do bramki obok próbującego interweniować Carlo Nasha.

The Toffees mieli 2 okazje do wyrównania. Najpierw z rzutu wolnego niewiele pomylił sie Jose Baxter, a potem jeszcze bliżej celu był Agard, ale jego płaski strzał o centymetry minął słupek.

David Moyes wprowadził jeszcze na murawę dwóch kolejnych debiutantów, Shkodrana Mustafiego i Nathana Craiga. Wynik nie uległ już jednak zmianie, a Everton z 3 zwycięstwami i 3 porażkami na koncie awansował do dalszej fazy rozgrywek, gdzie zmierzy się w dwumeczu znów z ekipą z Lizbony, tym razem ze Sportingiem.