Everton - Birmingham City 1:1
20 grudnia 2009, Goodison Park

Szybki gol Dinijara Bilaletdinowa nie wystarczył na Birmingham. Goście stworzyli właściwie jedną okazję i przy wydatnej pomocy sędziego Stuarta Attwella wywieźli z Merseyside punkt.

David Moyes całkowicie zmienił wyjściową jedenastkę w porównaniu do przegranego meczu z BATE Borysów, gdzie wystąpili niemal sami nastolatkowie. W składzie pozostał jedynie powracający po urazie Leon Osman zastępując kontuzjowanego Jacka Rodwella.

Everton rozpoczął spotkanie fantastycznie, Birmingham nie potrafiło nawet wyjść ze swojej połowy. Już w 5 minucie Bilaletdinow ośmieszył obrońców w polu karnym i mocnym strzałem nie dał szans Joe Hartowi.

W 10 minucie powinno już być 2-0, lecz asystent sędziego Attwella na linii dopatrzył się wyimaginowanego spalonego Louisa Sahy, który w sytuacji sam na sam z bramkarzem posłał piłkę do siatki między jego nogami.

Everton atakował nadal, ale jedyny celny strzał w meczu w 22 minucie Sebastiana Larssona znalazł drogę do bramki Tima Howarda odbijając się jeszcze od słupka. Defensywa Evertonu w tej sytuacji jedynie się przyglądała, jak pozycję wypracowywuje Carlos Benitez, a potem Marouane Fellaini zupełnie odpuścił krycie Larssona.

Z The Toffees niemal całkowicie zeszło powietrze, Birmingham nadal grało niemal całą jedenastką na swojej połowie, ale gospodarze nie potrafili już w koronkowy sposób przedostawać się w pole karne rywala.

W drugiej połowie nadal zdecydowana przewaga Evertonu, który miał kilka bardzo dobrych okazji, ale albo Timowi Cahillowi brakowało centymetrów przy centrze Bainesa, albo Pienaar czy Osman posyłali piłki w trybuny.

W 85 minucie po raz kolejny dał znać o sobie Stuart Attwell. Do piłki wyskakiwał Louis Saha, ale znad głowy ręką sprzątnął mu ją Stephen Carr. Arbiter nawet nie zareagował.

Everton nie potrafi wygrać na Goodison Park od września, gdy zanotował jedyne zwycięstwo u siebie z Blackburn. 3 kolejny remis i zaledwie 1 zwycięstwo w ostatnich 11 ligowych meczach - do strefy spadkowej już tylko 1 punkt. W drugi dzień świąt zagramy na Stadium of Light z Sunderlandem, o punkty na pewno nie będzie łatwiej.