Sigma Ołomuniec - Everton 1:1
27 sierpnia 2009, Andruv Stadion

Everton po dość nieciekawym spotkaniu zremisował na wyjeździe z Sigmą Ołomuniec 1:1. Wynik ten dał The Toffees awans do fazy grupowej Ligi Europejskiej! Jedyną bramkę dla naszej drużyny zdobył Steven Pienaar.

Goście zmuszeni byli do gry w 10. już od pierwszych minut, gdy czerwoną kartkę za faul taktyczny ujrzał Tony Hibbert. Jak się jednak okazało, nie wpłynęło to zbytnio na przebieg spotkania, które toczyło się w dość spokojnym tempie. Oprócz samego awansu najbardziej pocieszającą wiadomością jest powrót Yakubu, który wszedł na boisko w okolicach 75. minuty gry.

Mecz zaczął się dla The Toffees fatalnie, gdy po błędzie Leightona Bainesa czerwoną kartką za faul taktyczny ukarany został Tony Hibbert. Goście jednak mimo początkowych problemów, dość szybko uspokoili grę i gra w osłabieniu nie była zbytnio widoczna.

Jeszcze przed przerwą padł pierwszy gol dla Evertonu. Po znakomitej akcji Osmana piłkę do siatki skierował Steven Pienaar. Dla reprezentanta RPA było to 1. trafienie w tym sezonie.

Goście, którzy po stracie gola stracili nieco animuszu byli w stanie odpowiedzieć tylko jednym trafieniem. Ładnym strzałem z dystansu popisał się Sultes i doprowadził do wyrównania.

Wynik dwumeczu to 5:1 dla The Toffees. Tym razem wszystko potoczyło się dla nas udanie i po roku przerwy ponownie zagramy w fazie grupowej Europa League!