Everton - Sporting Lizbona 2:1
16 lutego 2010, Goodison Park

Everton prowadził już 2-0 w pierwszym meczu 1/16 finału Europa League ze Sportingiem Lizbona. Głupio stracona bramka po błędzie Sylvaina Distina i Jacka Rodwella daje jednak spore nadzieje Portugalczykom przed rewanżem.

David Moyes dokonał dwóch zmian w porównaniu do wygranego meczu z Chelsea. Za nieuprawnionego do gry w pucharach Johna Heitingę pojawił się po raz pierwszy od dwóch miesięcy Joseph Yobo, a Dinijara Bilaletdinowa zmienił powracający po zawieszeniu Steven Pienaar. Kontuzja wyklucza natomiast do końca sezonu Marouane Fellainiego.

Mecz rozpoczął się od odważnej gry gości, ale z biegiem czasu to Everton przejął inicjatywę. W 11 minucie Tim Cahill zgrał piłkę głową do Louisa Sahy, który stanął oko w oko z Rui Patricio. Golkiper Sportingu skrócił dystans do Francuza i zablokował jego uderzenie, wybronił również dobitkę Leona Osmana.

Niedługo potem po centrze Leightona Bainesa z rzutu rożnego niewiele pomylił się najgroźniejszy w takich sytuacjach Cahill. Dobrą okazję miał też Landon Donovan, który z 20 metrów uderzył z woleja, ale bardzo niecelnie.

Wreszcie w 35 minucie po fantastycznej akcji padł pierwszy gol. Prostopadłą piłkę do Cahilla zagrał Phil Neville, Australijczyk niczym Guti z Realu Madryt zgrał piłkę piętą do nadbiegającego Stevena Pienaara, a ten strzelił już szóstą bramkę w tym sezonie.

Przed przerwą dwie bardzo okazje miał Sporting, lecz najpierw Tim Howard zatrzymał groźne uderzenie Pedro Mendesa, a potem Marat Izmailov z ostrego kąta trafił w słupek.

Nie minęły 4 minuty po wznowieniu gry po przerwie, a było już 2-0. Po rzucie rożnym bramkarzowi przeszkadzał Tim Cahill, lecz sędzia nie przerwał gry, a piłkę do siatki z najbliższej odległości kolanem wpakował Sylvain Distin, dla którego było to drugie trafienie w pucharach.

Po tej bramce gra się uspokoiła. Kibiców martwić mogła zmiana Tima Cahilla, za którego pojawił się Yakubu. Australijczyk doznał prawdopodobnie lekkiego urazu mięśniowego. Nigeryjczyk mógł natomiast wpisać się na listę strzelców niedługo po pojawieniu się na murawie, ale Rui Patricio wyciągnął się jak struna by obronić jego strzał.

Niespełna pół metra nad spojeniem słupka z poprzeczką uderzał z rzutu wolnego Mikel Arteta, którego na kwadrans przed końcem zmienił powracający po kontuzji Jack Rodwell.

W 81 minucie kopia akcji z 34 minuty mogła zakończyć się trzecim golem. W roli zagrywającego piętą wystąpił Yakubu, który zostawił piłkę Louisowi Saha, ale ten uderzył w sam środek bramki. Francuz niedługo później został zmieniony przez Dinijara Bilaletdinowa.

Gdy wydawało się, że The Toffees z bardzo dobrą zaliczką pojadą na Jose Alvalade, na 5 minut przed końcem źle do Distina podawał Rodwell, Francuz miał ogromne problemy z opanowaniem piłki, co wykorzystał Liedson.

Distin sfaulował wychodzącego sam na sam z Timem Howardem napastnika gości, za co sędzia podyktował rzut karny i wyrzucił Francuza z boiska. Jedenastkę na gola pewnie zamienił Veloso.

The Toffees stracili podstawowego w ostatnim czasie obrońcę, a wyjazdowa bramka znacznie zwiększa szanse Sportingu przed rewanżem. Spotkanie na Jose Alvalade już za tydzień, podczas gdy w weekend na Goodison Park zawita Manchester United.