Everton - Wigan 2:1
30 sierpnia 2009, Goodison Park

Słaba pierwsza połowa nie zapowiadała tak ogromnych emocji w drugich 45 minutach. Everton przegrywał 0-1, jednak The Toffees robili wszystko, by w końcu zgarnąć 3 punkty i udało się to już w doliczonym czasie gry.

David Moyes postawił w wyjściowej jedenastce na pozyskanego niedawno Sylvaina Distina i ruch ten był jak najbardziej trafny. Do gry powrócili też Louis Saha i Tim Cahill, a na ławce usiadł rosyjski 'Kevin Sheedy' Dinijar Bilaletdinow.

Pierwsze minuty to zdecydowany napór gospodarzy. Strzału głową próbował Tim Cahill, z półwoleja tuż pod poprzeczkę uderzał Jack Rodwell, jednak w obu przypadkach górą był bramkarz Wigan, Michael Pollitt.

W 26 minucie strzału z dystansu próbował Steven Pienaar, ale znów dobrze bronił golkiper gości. Pollitt wyszedł też obronną ręką z sytuacji 4 minuty później, gdy interweniując nabił w nogi Louisa Sahę i piłka minęła jego bramkę.

Wigan praktycznie nie stworzyło żadnej klarownej sytuacji, jeden strzał po rzucie rożnym został zablokowany przez Cahilla. Do przerwy bezbramkowo i stosunkowo bez większych emocji.

Jeśli pierwszy kwadrans był naporem Evertonu, to druga połowa rozpoczęła się od prawdziwego szturmu The Toffees.

Po centrze Hibberta strzał Cahilla z 5 metrów został zablokowany, podobnie jak uderzenie z dystansu Osmana. Cahill nie trafił też czysto głową w piłkę, która odbiła mu się od barku i poleciała obok słupka.

Na sunące co chwilę ataki gospodarzy Wigan odpowiedziało składnym kontratakiem w 57 minucie spotkania i... strzeliło bramkę. Po centrze Charlesa N'Zogbii krycie Paula Scharnera całkowicie odpuścili Osman z Hibbertem i reprezentant Austrii strzałem głową pokonał Tima Howarda.

Everton szybko jednak odpowiedział, gdyż już 5 minut później po dośrodkowaniu Leightona Bainesa z rzutu rożnego piłkę do bramki wpakował Saha. Chwilę wcześniej mogło być jednak 0-2, gdy w słupek trafił Jordi Gomez.

The Toffees nadal atakowali, jednak znakomicie w defensywie spisywali się gracze Wigan. W 70 minucie bezproduktywnego Osmana zmienił Marouane Fellaini i wniósł sporo ożywienia do gry. W 78 minucie wystawił piłkę jak na talerzu Jo, który trafił w bramkarza, a dobitka Jacka Rodwella była bardzo niecelna.

2 minuty później Fellaini zacentrował z prawej strony do Cahilla, a jego strzał znów został zablokowany. Po rzucie rożnym niecelnie uderzał Jo. Wigan miało dobrą okazję, gdy z rzutu wolnego strzelał Gomez, jednak Howard świetnie spisał się w bramce.

Na ostatnie chwile na boisku pojawił się debiutujący Bilaletdinow, jednak miał zdecydowanie za mało czasu, by cokolwiek pokazać. The Toffees nie zaprzestawali jednak naporu na bramkę Pollitta, jednak co chwilę byli blokowani.

Wigan mogło rozstrzygnąć losy meczu w 90 minucie wyprowadzając kontrę w pięciu zawodników na tylko dwóch obrońców Evertonu, jednak zamiast podawać do partnerów samolubnie zachował się Scott Sinclair, a jego strzał fantastycznie wybronił Howard.

Gdy zanosiło się na remis, w polu karnym faulowany został Jo. Emmerson Boyce chciał trafić w piłkę, jednak Brazylijczyk skutecznie ją osłaniał i został ścięty z nóg. Jedenastkę potężnym strzałem w sam środek bramki pewnie wykorzystał Baines.

W ostatnich sekundach bramkę na 3-1 mógł jeszcze strzelić Jo, ale w sytuacji sam na sam trafił w słupek. Mecz zakończył się więc pierwszym w tym sezonie zwycięstwem Evertonu, a ilość emocji szczególnie w drugiej połowie była ogromna. Po przerwie reprezentacyjnej czeka nas wyjazd na Craven Cottage, które miejmy nadzieję zostało w poprzednim sezonie odczarowane.