Newcastle - Everton 1:2
5 marca 2011, St James' Park

Trochę lepiej niż przeciwko Reading zaprezentował się Everton w wyjazdowym meczu na St James' Park. Zdecydowanie lepszy był natomiast wynik 2-1 i komplet wywalczonych punktów.

David Moyes w obliczu absencji Tima Cahilla i Marouane Fellainiego nie miał wielkiego pola manewru i zdecydował się tylko na 2 zmiany w porównaniu do pucharowej konfrontacji. Zamiast Dinijara Bilaletdinowa i Seamusa Colemana oglądaliśmy Tony'ego Hibberta i Jermaine'a Beckforda, natomiast w roli skrzydłowego wystąpił Mikel Arteta.

Początek nie był porywający. W pierwszym kwadransie nie działo się zbyt wiele, natomiast na początku drugiego dobrą indywidualną akcją popisał się Arteta. Hiszpan zbiegł z lewego skrzydła do środka boiska i uderzył pod poprzeczkę z 16 metrów, lecz znakomitą interwencją popisał się Steve Harper.

Newcastle zagroziło bramce Tima Howarda po raz pierwszy dopiero w 23 minucie i od razu wyszło na prowadzenie. Fatalne krycie we własnym polu karnym Evertonu i niepewną interwencję amerykańskiego golkipera wykorzystał Leon Best, który z 3 metrów posłał piłkę do pustej bramki.

Mimo niekorzystnego wyniku The Toffees nie załamali się i pokazali kawałek znakomitej gry w 31 minucie, do której w tym sezonie nie zdołali nas przyzwyczaić. Leon Osman rozpoczął kontratak z własnej połowy, podał na skrzydło do Artety, który wpadł w pole karne i odegrał piłkę z powrotem do Anglika. Marnujący na potęgę klarowne sytuacje w poprzednich meczach Osman tym razem pewnie umieścił futbolówkę w siatce strzałem z 11 metrów.

Everton kontynuował okres dobrej gry, a w 36 minucie 30 metrów od bramki faulowany był Arteta. Do rzutu wolnego podszedł Leighton Baines i posłał znakomitą centrę przed linię obrony Newcastle, gdzie na piątym metrze nogę przystawił tylko Phil Jagielka, a piłka odbijając się jeszcze od poprzeczki wpadła do siatki.

Do przerwy okazję miał jeszcze Louis Saha, który wyszedł do znakomitej prostopadłej piłki od Bainesa, ale zbyt długo zabierał się do jej odegrania lub oddania strzału i został uprzedzony przez wychodzącego z bramki Harpera. Po drugiej stronie niewiele pomylił się natomiast Williamson i na przerwę z prowadzeniem schodzili The Toffees.

Na początku drugiej połowy Tim Howard dwukrotnie musiał bronić groźne strzały wprowadzonego jeszcze przed przerwą Ameobiego. W 52 minucie z powodu urazu uda boisko opuścić musiał Phil Neville, w którego miejsce pojawił się John Heitinga.

Znakomitą okazję do podwyższenia wyniku miał Beckford, który po akcji Artety i Osmana uderzył tuż przy dalszym słupku z ostrego kąta, ale końcami palców piłkę na rzut rożny zdołał sparować Harper. Na ostatnie 20 minut Jermaine został zmieniony przez Victora Anichebe.

Newcastle przerzuciło większe siły do przodu, co pozwoliło The Toffees na kontrowanie swoich rywali. Po jednej z takich akcji minimalnie spóźniony do podania wzdłuż bramki od Artety był Saha, któremu zabrakło centymetrów aby wpakować piłkę do pustej bramki. Do siatki po drugiej stronie boiska trafił Best, ale faulował wcześniej Jagielkę i sędzia gola nie uznał.

Saha pomylił się również o centymetry kilka minut później potężnie uderzając z szesnastego metra. Everton powinien był strzelić jeszcze przynajmniej jednego gola i spokojnie czekać na końcowy gwizdek ale seryjnie marnował okazje po kontrach w końcówce.

Najlepszą z nich miał wprowadzony Coleman, lecz trafił wprost w Harpera. Irlandczyk uderzał też w doliczonym czasie gry, ale kolejną interwencją popisał się bramkarz gospodarzy. Newcastle nie znalazło sposobu na pokonanie Tima Howarda i The Toffees zabrali do Merseyside komplet punktów. Everton czeka teraz zaległy mecz z Birmingham w najbliższą środę, a za dwa tygodnie pojedynek z Fulham. Obydwa mecze na Goodison Park.