Everton - Sunderland 2:0
26 lutego 2011, Goodison Park

Półtora gola Jermaine'a Beckforda dało Evertonowi pewne zwycięstwo nad Sunderlandem 2-0. The Toffees podbudowani wyeliminowaniem Chelsea w FA Cup zrehabilitowali się za fatalny występ na Reebok Stadium.

David Moyes dokonał tylko jednej zmiany w porównaniu do pucharowej konfrontacji na Stamford Bridge. Narzekającego na lekki uraz Tima Cahilla zastąpił powracający po kontuzji Louis Saha. Uraz wyeliminował Victora Anichebe, natomiast po błyskawicznym powrocie do zdrowia wśród rezerwowych znalazł się Jack Rodwell.

Już na początku na prowadzenie mogły wyjść Czarne Koty. Unikając pułapki ofsajdowej do prostopadłej piłki ruszył Kieran Richardson, jednak wygonił się nieco za bardzo na zewnątrz od osi boiska, a na dodatek uderzył fatalnie w dużej odległości od bramki.

The Toffees odpowiedzieli szybko i skutecznie. W 8 minucie do prostopadłej piłki między obrońców od Leona Osmana doszedł Beckford i uderzył lekko obok interweniującego Mignoleta, a po drodze kierunek lotu futbolówki kolanem zmienił jeszcze Titus Bramble. Być może odpowiedni wydział FA zapisze obrońcy Sunderlandu trafienie samobójcze, gdyż piłka po strzale napastnika Evertonu nie zmierzała chyba do bramki, ale nie ma to większego znaczenia.

Goście mieli znakomitą szansę do wyrównania gdy na strzał z dystansu zdecydował się sprowadzony w zimowym okienku Sessegnon, ale fenomenalną interwencją popisał się Tim Howard. Amerykanin końcami palców musnął jedynie piłkę, ale dotknięcie to spowodowało, że spoczęła ona tylko na poprzeczce.

W 39 minucie piłkę wywalczył Mikel Arteta, wpadł z nią w pole karne i uciekł obrońcom do linii końcowej, skąd wycofał futbolówkę na piąty metr. Tam czekał już na nią Beckford, który umieścił ją w siatce, mimo iż wyraźnie skiksował, chociaż dzięki temu jego strzał powędrował w kierunku dalszego słupka poza zasięgiem bramkarza.

Przed końcem pierwszej połowy David Moyes stracił Marouane Fellainiego, któremu odnowił się uraz kostki, z jakim zmagał się w ostatnim tygodniu. Belg musiał opuścić murawę, a w jego miejsce pojawił się Jack Rodwell. Wynik do przerwy nie uległ zmianie.

Druga część gry nie obfitowała już w większe emocje. Przynajmniej 3 dobre okazje miał Leon Osman, ale za każdym razem uderzał fatalnie poza światło bramki. Z powodu lekkiego urazu zmieniony musiał zostać bohater tego spotkania Jermaine Beckford, za którego wszedł Tim Cahill.

Belgijski golkiper Sunderlandu musiał trzykrotnie w krótkim odstępie czasu zatrzymywać uderzenia najpierw Louisa Sahy i dobitki Osmana, a kilka chwil później sparować na rzut rożny centrę Colemana, która tuż przy słupku zmierzała do siatki.

Wprowadzony w końcówce Dinijar Bilaletdinow miał jedną z ostatnich szans po bodaj najładniejszej akcji meczu. Szybko rozegrana piłka między czterema zawodnikami Evertonu trafiła w końcu do Rosjanina, ale ten swoją słabszą prawą nogą uderzył niecelnie. Podobnie Osman, który zmarnował kolejną okazję w doliczonym czasie gry, gdy minął już bramkarza ale strzelił wprost w ustawionego na linii obrońcę.

The Toffees odnieśli całkowicie zasłużone zwycięstwo i przynajmniej do niedzieli awansowali do pierwszej dziesiątki w tabeli. Teraz czekają ich ciężkie 2 tygodnie wypełnione starciem w FA Cup i zaległością z Birmingham, więc martwić mogą jedynie urazy Fellainiego i Beckforda. Już w najbliższy wtorek na Goodison Park zawita Reading by zmierzyć się w meczu 5 rundy Pucharu Anglii.