Aston Villa - Everton 1:1
14 stycznia 2012, Villa Park

W końcu punkty, a właściwie punkt, zdołał wywalczyć Everton w wyjazdowym meczu z Aston Villą. The Toffees zremisowali 1-1, a kluczowe okazało się znów wejście na murawę Victora Anichebe.

David Moyes dokonał kilku zmian w wyjściowej jedenastce w porównaniu do przegranego spotkania z Tottenhamem. Zaledwie dzień po transferze z Manchesteru United szansę debiutu od pierwszej minuty otrzymał Darron Gibson. Kontuzjowanego Sylvaina Distina na środku obrony zastąpić musiał Shane Duffy, dla którego również był to pierwszy ligowy występ w wyjściowym składzie. Na lewe skrzydło wskoczył Royston Drenthe.

Pierwszą okazję mieli The Villans. Stilian Petrov uderzał z rzutu wolnego, a Tim Howard z trudem bronił znajdując się wewnątrz swojej bramki, jednak z wyciągniętymi przed linię rękoma. Znakomitym podaniem po drugiej stronie boiska popisał się Gibson. Irlandczyk posłał podciętą piłkę z 40-tego metra wprost w pole karne do wychodzącego Tima Cahilla, ale ten fatalnie skiksował praktycznie nie trafiając w futbolówkę.

Everton miał dobrą okazję po rzucie wolnym wykonywanym przez Leightona Bainesa spod bocznej linii. Do centry Anglika skoczył zawodzący na całej linii Louis Saha i doszedł do uderzenia głową, ale instynktowną broną popisał się powracający po kontuzji Shay Given.

Francuz miał jeszcze lepszą okazję po dośrodkowaniu Landona Donovana, ale nie trafił głową z 3 metrów. Saha miał przed sobą praktycznie pustą bramkę, ale był pociągany za rękę przez goniącego go Alana Huttona i nie zdołał odpowiednio przyłożyć głowy. Sędziujący Mark Clattenburg, po raz pierwszy prowadzący mecz Evertonu od pamiętnej grabieży w derbach Merseyside, w ogóle nie zareagował, choć The Toffees należał się ewidentny rzut karny.

Dośrodkowania w pole karne sprawiały najwięcej problemów Aston Villi. Po centrze Drenthe swojego bramkarza omal nie zaskoczył Stephen Warnock, który z sobie tylko wiadomych powodów uderzył głową w światło własnej bramki zmuszając Givena do kolejnej instynktownej interwencji.

W końcówce pierwszej połowy sprężyć musiał się Tim Howard, który obronił groźny strzał Gabriela Agbonlahora. Do przerwy mimo przewagi Niebieskich wynik był więc bezbramkowy.

Po zmianie stron zdecydowaną przewagę osiągnęła Aston Villa, choć to Everton miał kolejną szansę. Strzał głową Marouane Fellainiego klatką piersiową obronił jednak Given. W 56 minucie powtórzył się dobrze znany scenariusz z tego sezonu. The Toffees atakują, a gola i tak zdobywając rywale. Po niefortunnym odbiciu się piłki od Duffy'ego, ta trafiła do Stephena Irelanda, który wyłożył ją Darrenowi Bentowi, a ten nie zmarnował okazji.

Chwilę później Bent strzelał groźnie głową, ale tym razem Howard był na posterunku. David Moyes po godzinie zmienił Drenthe wprowadzając w jego miejsce Victora Anichebe. Nigeryjczyk w 8 minut wyrównał stan meczu. Fenomenalną piłkę między obrońców zagrał Donovan, Anichebe uniknął spalonego i w sytuacji sam na sam spokojnie posłał piłkę obok Givena.

Ostatnie 20 minut nie przyniosło już rozstrzygnięcia. Przy próbie ochrony piłki przed wyjściem poza boczną linię bolesnego urazu kolana doznał Anichebe, który długo nie podnosił się z murawy, ale na szczęście chyba nic mu się nie stało, gdyż zdołał dokończyć mecz. Plaga kontuzji i tak wystarczająco doskwiera już Evertonowi. Po dwóch porażkach udało się więc wywalczyć wyjazdowy punkt, a w najbliższy weekend na Goodison Park zawita Blackburn.