Everton - Chelsea 1:2
26 października 2011, Goodison Park

Dwa niewykorzystane rzuty karne, fatalne interwencje bramkarzy i dopiero w dogrywce ostateczne rozstrzygnięcie - tak wyglądał mecz czwartej rundy Carling Cup między Evertonem a Chelsea. Ostatecznie to londyńczycy awansowali do ćwierćfinału wygrywając 2-1.

David Moyes dokonał pięciu zmian w porównaniu do wyjściowej jedenastki ze spotkania z Fulham. Jan Mucha, John Heitinga, Louis Saha, Tim Cahill i Dinijar Bilaletdinow pojawili się w miejsce Tony'ego Hibberta, Apostolosa Velliosa, Leona Osmana, Phila Jagielki i Tima Howarda. Aż dziesięciu zmian dokonał natomiast w swojej drużynie Andre Villas-Boas.

Pierwszą okazję miał Saha, który zaraz na początku po centrze Bilaletdinowa strzelił tuż przy bliższym słupku, ale tam dobrze ustawiony był Ross Turnbull. W 16 minucie po bezmyślnym i spóźnionym ataku w nogi McEachrana rzut karny dla Chelsea sprokurował Heitinga. Do jedenastki podszedł Nicolas Anelka, ale strzelił niecelnie, a piłka musnęła jeszcze zewnętrzną część słupka.

Niedługo potem Anelka został przewrócony na linii pola karnego przez Sylvaina Distina, ale sędzia uznał to za dopuszczalne starcie bark w bark. Kolejny raz nie popisał się Heitinga, który w dziecinny sposób dał się ograć Lukaku, ale młody Belg uderzył niecelnie.

W 38 minucie miała miejsce najbardziej kuriozalna sytuacja. Sprzed pola karnego piłkę w szesnastkę zacentrował Salomon Kalou. Futbolówka nie zmierzała nawet w światło bramki, ale po fatalnej interwencji Muchy, który wypuścił ją z rąk, znalazła się w siatce.

Po przerwie Mucha w niewielki stopniu zrehabilitował się za tą sytuację broniąc kilka groźnych strzałów, w tym w sytuacji sam na sam z Anelką zaraz po wznowieniu gry. W 58 minucie po spóźnionej interwencji Ross Turnbull spowodował upadek Louisa Sahy. Bramkarz Chelsea zobaczył czerwoną kartkę, a sędzia wskazał na jedenasty metr.

Do rzutu karnego podszedł Leighton Baines, a naprzeciw niego stanął wprowadzony Petr Cech. Czeski golkiper w zaledwie kilka sekund dwukrotnie w wielkim stylu uchronił Chelsea przed stratą gola. Najpierw obronił zły strzał Bainesa z jedenastu metrów oddany niemal w środek bramki, a potem dobitkę Anglika, który nie potrafił wpakować piłki do siatki z 5 metrów. Kolejny raz dobijał jeszcze Tim Cahill, ale jak co raz częściej ma to miejsce - przestrzelił.

Grając w przewadze Everton zaczął dominować na murawie. Do rzutu wolnego z 25 metrów podszedł Royston Drenthe i uderzył niemal idealnie, ale piłka spoczęła jednak tylko na poprzeczce. Wreszcie w 83 minucie po centrze Seamusa Colemana strzałem głową piłkę do siatki posłał Saha. Petr Cech był bez szans.

The Toffees chcieli jeszcze w podstawowym czasie gry rozstrzygnąć losy meczu. Z dość ostrego kąta niewiele pomylił się Drenthe, z 5 metrów pod poprzeczkę piłki nie potrafił skierować Stracqualursi, a w doliczonym czasie minimalnie obok słupka z dystansu uderzył Saha.

Potrzebna więc była dogrywka. W 107 minucie siły się wyrównały, gdyż za drugą żółtą kartkę z boiska wyleciał Drenthe. Co gorsze Holender wyeliminował się w ten sposób ze spotkania z Manchesterem United. Od tego czasu inicjatywę przejęła Chelsea. Po strzale Anelki na linii bramkowej na słupek piłkę sparował Baines, a Mucha końcami palców wybronił strzał z dystansu Ivanovicia.

Jednak w 116 minucie po strzale Maloudy Mucha odbił piłkę przed siebie, po czym dopadł do niej Sturridge i z bliska wpakował do siatki. Everton nie był już w stanie doprowadzić do wyrównania i odpadł z rozgrywek Carling Cup. Już w najbliższą sobotę The Toffees czeka trudne starcie z Manchesterem United.