Everton - Fulham 4:0
28 kwietnia 2012, Goodison Park

W trzecim kolejnym ligowym meczu Everton strzelił 4 gole, pierwszy raz od 1964 roku. Tym razem The Toffees nie stracili żadnego i roznieśli Fulham, a pierwsze skrzypce grał znów Nikica Jealvić, strzelec dwóch bramek.

David Moyes nie dokonał żadnej zmiany w wyjściowym składzie w porównaniu do jedenastki, jaka wybiegła na Old Trafford i wywalczyła remis 4-4. Brakowało więc kontuzjowanego od dłuższego czasu Jacka Rodwella, a Leightona Bainesa na lewej obronie znów zastępował Sylvain Distin.

Mecz rozpoczął się dla Evertonu znakomicie. W 7 minucie na 25-tym metrze faulowany był Steven Pienaar. Rzut wolny wykonał Jelavić, a po jego strzale piłka trafiła w rękę stojącego w murze Pogrebnyaka. Rosjanin celowo uniósł ją w górę i sędzia słusznie podyktował rzut karny. Jedenastkę, w obliczu nieobecności Bainesa, pewnie wykorzystał Nikica.

Fulham próbowało odpowiedzieć, dobrze z narożnika pola karnego uderzał Frei, ale skuteczną interwencją wykazał się Tim Howard. Po drugiej stronie swoje okazje mieli John Heitinga, który z 30 metrów strzelił jednak niecelnie, i ponownie Jelavić, który płaskim strzałem trafił w słupek.

W pierwszym kwadransie działo się więc naprawdę wiele, a w 16 minucie było już 2-0. Rzut rożny wykonywał Pienaar, a w polu karnym walkę o pozycję wygrał Marouane Fellaini, który strzałem głową posłał piłkę do siatki. Po drodze mógł ją wybić jeszcze obrońca stojący przy słupku, ale kolokwialnie mówiąc 'machnął się'.

W 31 minucie fenomenalną obroną popisał się Howard. Dempsey przyjął piłkę w polu karnym Evertonu i oddał strzał, a futbolówka odbiła się jeszcze od nóg Heitingi. Tim Howard już przykucnął, by obronić niską piłkę, która po rykoszecie wzbiła się w górę, a Amerykanin zdołał się jeszcze wyprężyć i końcami palców sparować ją na poprzeczkę.

W 40 minucie swoją drugą bramkę strzelił niezawodny ostatnio Jelavić. Chorwat dostał znakomitą prostopadłą piłkę od Pienaara i uciekł wychodzącemu bramkarzowi Fulham, Schwarzerowi, ale wygonił się pod końcową linię. Nikica zdecydował się jednak na strzał z ostrego kąta, a piłka jakimś cudem znalazła drogę do siatki między nogami golkipera i obok asekurującego go jeszcze obrońcy.

Do przerwy Everton uzyskał więc całkowicie zasłużone prowadzenie trzema bramkami. Od początku drugiej połowy w miejsce Darrona Gibsona pojawił się Tim Cahill.

W 60 minucie Australijczyk wpisał się na listę strzelców podwyższając na 4-0. Trzecią i najpiękniejszą asystę zanotował Pienaar. Reprezentant RPA miękką podcinką podał do wybiegającego za linię obrony Cahilla, który zdołał ubiec Schwarzera i jeszcze w powietrzu musnąć piłkę kierując ją do siatki.

Przy tak wysokim prowadzeniu gra była już znacznie spokojniejsza, ale Everton miał jeszcze kilka szans na zwiększenie dorobku strzeleckiego. Najbliżej celu był chyba Jelavić, który strzelał z rzutu wolnego, lecz znakomicie tym razem na linii spisał się Schwarzer. Groźnie uderzali też Pienaar i Osman, ale również to australijski golkiper wychodził górą z tych pojedynków.

Na ostatni kwadrans pojawił się dawno nie widziany już na Goodison Park Ross Barkley. The Toffees kontrolowali przebieg spotkania i po raz trzeci z rzędu w lidze zakończyli mecz ze zdobyczą 4 goli. Ostatni raz taka seria miała miejsce w 1964 roku, gdy kończyła się zwycięstwem nawet 6-1 z Nottingam Forest, a bramki dla Niebieskich strzelali wtedy Alex Young, Roy Vernon czy Fred Pickering. Już w najbliższy wtorek 1 maja The Toffees czeka odrabianie zaległości w Stoke.