Liverpool - Everton 2:1
14 kwietnia 2012, Wembley

Sezon 2011/12 można już chyba uznać za zakończony. W ostatnich 5 kolejkach Everton może jeszcze spróbować obronić 7 pozycję w ligowej tabeli, ale w derbowym meczu w półfinale FA Cup na Wembley stracona została ostatnia szansa na uratowanie tego słabego sezonu. Liverpool wygrał 2-1, a główny w tym udział mieli zawodnicy The Toffees.

David Moyes nie zaskoczył specjalnie wyjściową jedenastką. Wrócili do niej Tim Cahill czy Nikica Jealvić, a pewną niespodzianką mogło być niewystawienie w obronie Phila Jagielki i Tony'ego Hibberta, za których zagrali Phil Neville i Sylvain Distin.

Pierwszą dogodną sytuację mieli zawodnicy The Reds. Carroll łatwo ograł Distina i wystawił piłkę do Spearinga, ale ten strzelił niecelnie. Odpowiedź nastąpiła po kilku minutach, gdy do rzutu wolnego podszedł Leighton Baines. Anglik uderzył dobrze, ale nieznacznie za wysoko i futbolówka spoczęła na górnej siatce.

Dwukrotnie strzałów próbował Jelavić. Raz dobrze złożył się do uderzenia przewrotką, ale nie zaskoczył trzeciego bramkarza Liverpoolu, Brada Jonesa. Wcześniej strzelał z rzutu wolnego, ale obok bramki.

Wreszcie w 24 minucie Tim Howard posłał długą piłkę spod własnego pola karnego. Przedłużył ją Jelavić, a do wybicia jej zbierali się Agger i Carragher. Jeden patrzył na drugiego i w końcu zdecydował się na to Carragher, ale trafił wprost w Cahilla. Futbolówka odbiła się od uda Australijczyka i trafiła pod nogi Nikicy, który mając przed sobą jedynie Jonesa dopełnił formalności i umieścił ją w siatce.

Pierwsza połowa nie obfitowała w podbramkowe sytuacje. Do jej zakończenia żadna ze stron nie stworzyła już poważniejszego zagrożenia pod bramką rywala. Do przerwy gol zdobyty w dość szczęśliwych okolicznościach dawał więc prowadzenie The Toffees.

Tuż po zmianie stron znakomitą okazję do wyrównania miał Carroll, ale nie trafił w bramkę z 3 metrów. W 62 minucie było już jednak 1-1. Trudno opisać to co zrobił Sylvain Distin nie używając w międzyczasie potoku niecenzuralnych słów. Francuz spod linii bocznej na wysokości 30 metra odegrał piłkę do Tima Howarda. Zagrał ją jednak w tak fatalny sposób, że ta trafiła wprost pod nogi wybiegającemu mu zza pleców Suareza, który w sytuacji sam na sam posłał ją do siatki.

Liverpool poza okazją Carrolla nie miał zbyt wielu sytuacji do strzelenia bramki, ale gol sprezentowany przez Distina dodał im wiatru w żagle, a podciął skrzydła The Toffees. Z dystansu strzelać próbowali Johnson i Carroll, ale uderzenie pierwszego złapał Howard, a drugi posłał piłkę tuż obok słupka.

Reakcją Davida Moyesa było wprowadzenie Seamusa Colemana w miejsce Magaye Gueye, ale zmiana ta w żadnym stopniu nie wpłynęła na poprawę gry Evertonu. Bodaj jedyną dogodną okazję miał Jelavić, ale strzelił w boczną siatkę.

W 87 minucie Coleman niepotrzebnie faulował Gerrarda przy bocznej linii pola karnego. Rzut wolny wykonał Bellamy a na 5-tym metrze walkę w powietrzu z Carrollem przegrał Fellaini i było 1-2. Na domiar złego z urazem zszedł Baines, a za niego pojawił się Anichebe.

Everton zamiast atakować, mógł po chwili stracić 3 gola, ale w słupek trafił Rodriguez. W doliczonym czasie gry nadal atakowali The Reds i strzał Suareza musiał bronić Howard. Po bramką Jonesa nic się już nie wydarzyło i 218 derby Merseyside zakończyły się porażką The Toffees, trzecią derbową przegraną w tym sezonie. W minorowych nastrojach Niebiescy udadzą się w następny weekend na Old Trafford, ale wynik tego spotkania można chyba spokojnie podać już teraz.