Manchester City - Everton 2:0
24 września 2011, Etihad Stadium

Everton nie miał żadnych atutów, by zagrozić Manchesterowi City. The Toffees dzielnie się bronili, ale i tak przegrali po raz pierwszy od 4 lat na wyjeździe z The Citizens 0-2.

David Moyes wystawił bardzo defensywną jedenastkę, w której w porównaniu do meczu z poprzedniej kolejki Premier League z Wigan za Dinijara Bilaletdinowa wystąpił Phil Neville. Na ławce rezerwowych pojawił się pomijany ostatnio Louis Saha.

Początek wyglądał jeszcze przyzwoicie w wykonaniu Niebieskich, którzy dłużej operowali piłką i oddali dwa strzały, choć zarówno Jack Rodwell jak i Leighton Baines uderzali niecelnie.

Potem było już znacznie gorzej. Everton praktycznie przestał istnieć w ofensywie, w której posiadał i tak tylko 3 zawodników: Tima Cahilla, Leona Osmana i Seamusa Colemana. Zdecydowaną przewagę osiągnęli gospodarze, którzy na dobrą sprawę wcale nie stworzyli sobie jednak jakichś klarownych sytuacji.

Nieporozumienia Jagielki z Howardem nie wykorzystał Edin Dzeko, a Samir Nasri i Sergio Aguero strzelali niecelnie. The Toffees łapali natomiast niekoniecznie słuszne żółte kartki, napomniani zostali Neville, Rodwell i Osman. Tim Howard został zatrudniony dopiero w końcówce po uderzeniach z dalszej odległości Aguero i Garetha Barry'ego.

Dobra gra w obronie i praktycznie brak gry w ataku, tak można podsumować pierwszą połowę w wykonaniu Evertonu. Dopiero po przerwie The Toffees oddali pierwszy celny strzał, ale Osman uderzył blisko środka bramki bez większego problemu dla Joe Harta.

Niebiescy stracili na dodatek Tima Cahilla. Australijczyk ostro od tyłu zaatakował Vincenta Kompanego, który zdołał uniknąć bezpośredniego starcia, jednak z premedytacją nadepnął nogę wykonującego wślizg Cahilla. Tim nie był w stanie kontynuować gry i do kompletu ujrzał też żółtą kartkę. W jego miejsce na murawie pojawił się Saha.

Manchester City dopiął w końcu swego w 68 minucie. Nieatakowany Aguero przebiegł wzdłuż całego pola karnego i zostawił piłkę wprowadzonemu wcześniej Balotelliemu, który pokonał Howarda. Piłka po drodze musnęła jeszcze próbującego interweniować Jagielkę, co tym bardziej pozbawiło szans amerykańskiego golkipera.

Gospodarze poszli za ciosem i niedługo potem David Silva trafił w słupek. David Moyes zareagował zmieniając Neville'a na Roystona Drenthe. Kolejną niekorzystną dla Evertonu decyzję podjął też Howard Webb, który nie podyktował ewidentnego faulu na Louisie Saha. W końcówce za Colemana pojawił się jeszcze Apostolos Vellios.

Po rozegraniu rzutu rożnego z 20 metrów pod sporą presją uderzać próbował Drenthe, ale piłka poszybowała w trybuny. Z drugiej strony Howard wyciągnął zmierzający do bramki strzał Yaya Toure. Amerykanin wyjmował też futbolówkę z siatki po trafieniu Silvy, ale gol nie został uznany ze względu na spalonego.

W 89 minucie stratę na linii środkowej zanotował Drenthe. Piłka powędrowała do Silvy, do którego nie doskoczyli ani Jagielka ani Distin. Obaj obrońcy czekali jeden na drugiego i Hiszpan zagrał następnie prostopadłą piłkę do Jamesa Milnera, który ustalił wynik meczu spokojnie pokonując Howarda.

W samej końcówce The Toffees mieli jeszcze 2 szanse. Groźnie pod poprzeczkę strzelał Saha, ale na raty obronił Hart. Angielki bramkarz dał się potem ubiec Velliosowi, który wślizgiem wygarnął piłkę kierując ją do Fellainiego. Belg uderzył, ale na linii futbolówkę zatrzymał Stefan Savic.

Po 4 kolejnych zwycięstwach w Manchesterze, Everton przegrał z The Citizens. Pozbawieni atutów w ofensywie The Toffees robili co mogli, by nie stracić gola, jednak nie ustrzegli się błędów, z których gospodarze skrzętnie skorzystali. Niebieskich czeka teraz ciężki miesiąc, dwa wyjazdy do Londynu do Chelsea i Fulham, kolejne starcie z Chelsea w pucharze, pojedynek z Manchesterem United i przede wszystkim Derby Merseyside już w następnej kolejce 1 października na Goodison Park.