Everton - Newcastle 3:1
13 maja 2012, Goodison Park

Na zakończenie sezonu Everton gładko pokonał walczące o Ligę Mistrzów Newcastle. The Toffees mogli powalczyć już tylko o zajęcie wyższej lokaty od Liverpoolu w ligowej tabeli, co zapewnili sobie przez zwycięstwo nad Srokami 3-1.

David Moyes wystawił niemal najsilniejszą jedenastkę, znów nie dając szans młodzieży. Po kontuzjach powrócili Phil Neville, Darron Gibson i Leighton Baines, którzy zajęli miejsce Sylvaina Distina, Jamesa McFaddena i Tima Cahilla.

Początek należał do gości z północnej części kraju. Najpierw po rzucie wolnym i sporym rykoszecie refleksem wykazał się Tim Howard, a potem Demba Ba w dogodnej sytuacji uderzył bardzo niecelnie.

Everton przejął jednak kontrolę nad grą i jedną ze swoich pierwszych szans zamienił na gola. W 16 minucie po dalekim wykopie Howarda piłka trafiła w końcu pod nogi Marouane Fellainiego na 35-tym metrze od bramki Krula. Belg odegrał ją do Stevena Pienaara, który pięknym strzałem z 18 metrów posłał ją w lewy górny róg bramki holenderskiego golkipera. Futbolówka po drodze zanotowała spory rykoszet, tym bardziej pozbawiając go szans na interwencję.

Reprezentant RPA mógł podwyższyć prowadzenie 5 minut później po centrze Osmana, ale z dość ostrego kąta trafił w słupek. Doszło też do pierwszego incydentu związanego z zawodnikiem gości Yohanem Cabayem. Francuz odepchnął jednego z chłopców do podawania piłek, co rozsierdziło kibiców na Goodison Park.

W 27 minucie na 2-0 strzelił Nikica Jelavić. Po dalekim wykopie Johan Heitingi za linię obrony Newcastle, Chorwat przyjął futbolówkę na klatkę piersiową i przegrał pojedynek z Krulem. Zdołał się jednak zebrać do dobitki i spokojnie posłał piłkę nad golkiperem Srok.

Everton nie zwalniał tempa, tuż obok bramki strzelali Osman i Gibson, ale w obu przypadkach brakowała centymetrów. Do przerwy The Toffees prowadzili więc 2-0.

Od początku drugiej połowy goście starali się odrabiać straty, ale strzały Cisse i Ben Arfy wędrowały jednak obok słupka. Pierwszy z tej dwójki miał też idealną okazję do strzelenia kontaktowego gola, gdy położył już Tima Howarda, ale fatalnie się pomylił.

W 65 minucie po faulu przy bocznej linii boiska rzut wolny wykonywał Gibson. Irlandczyk kilka chwil wcześniej zmusił Krula do sporego wysiłku oddając potężny strzał w kierunku jego bramki. Tym razem zacentrował, a piłka trafiła idealnie na głowę wbiegającego Heitingi. Po strzale Holendra było więc już 3-0.

Wynik wydawał się być rozstrzygnięty, ale 8 minut później piłkę do własnej siatki posłał Tony Hibbert. Pozostający bez choćby jednego gola w niebieskich barwach wychowanek Evertonu zagrał głową w kierunku Howarda, lecz ten wyszedł już z bramki i nie zdołał zatrzymać futbolówki.

Choć niedługo później Amerykanin musiał bronić groźny strzał głową Cisse, to The Toffees mogli strzelić kolejne bramki. Najpierw uderzenie Tima Cahilla wybronił Krul, potem nieznacznie niecelnie strzelał Gibson, a w końcu w słupek trafił Osman.

Tuż po końcowym gwizdku doszło do kolejnego incydentu z udziałem Cabaye'a. Francuz obraził słownie Cahilla, który nie wytrzymał i zaatakował go chwytając za gardło. Australijczyk zobaczył oczywiście czerwoną kartkę.

Zajście to zepsuło nieco obraz tego meczu, ale koniec końców Everton zakończył sezon na 7 miejscu, 4 punkty przed Liverpoolem. The Toffees nie zagrają jednak w pucharach, gdyż jedno z miejsc premiujących grą w Europa League zgarnęli rywale zza miedzy dzięki zwycięstwu w Carling Cup. Pozostaje liczyć, że uda się w końcu przełożyć bardzo dobrą drugą połowę sezonu na choć przyzwoity start kolejnych rozgrywek, bo to właśnie okres od sierpnia do grudnia zaprzepaścił szanse Niebieskich na włączenie się do walki o europejskie puchary.