Everton - Sheffield United 3:1
24 sierpnia 2011, Goodison Park

Everton pokonał na 3:1 Sheffield United w rozgrywanym na Goodison Park meczu 2 rundy Carling Cup. The Toffees wygrali po samobójczej bramce Cresswella oraz trafieniach Anichebe i Artety.

David Moyes wystawił niemal najsilniejszą możliwą jedenastkę. Z powodu lekkiego urazu pauzowali Tim Cahill i Jermaine Beckford, a na ławce usiedli też Phil Neville i Sylvain Distin. Na środku defensywy u boku Phila Jagielki wystąpił John Heitinga, a na prawej obronie Tony Hibbert. W wyjściowej jedenastce znaleźli się też Marouane Fellaini i Mikel Arteta oraz po raz kolejny młody Ross Barkley.

Już na samym początku The Toffees stworzyli kilka dogodnych sytuacji. Byłego golkipera Evertonu, Steve'a Simonsena, w 5 minucie zatrudnił strzałem zza pola karnego Fellaini. Często w akcjach ofensywnych pokazywał się Barkley, który oddał też minimalnie niecelne uderzenie.

Niebiescy całkowicie dominowali grę, kolejne sytuacje mieli wymienieni wcześniej Marouane i Ross, którzy raz po raz nękali defensywę Sheffield. Obrońcy United zablokowali też groźny strzał Artety, a Victor Anichebe trafił jedynie w zewnętrzną część słupka.

Praktycznie nieistniejący w ofensywie goście w 28 minucie ku zaskoczeniu wszystkich wyszli na prowadzenie. Po dalekim zagraniu obrońcy Sheffield błąd popełnił Jagielka, który głową nie zatrzymał piłki ale przedłużył ją do wychodzącego Quinna. Ten z boku boiska posłał płaskie podanie w pole karne gdzie na wślizgu Jana Muchę pokonał Cresswell.

Podrażnieni The Toffees szybko odrobili straty. W 31 minucie na strzał z ostrego kąta zdecydował się Jack Rodwell. Simonsen instynktownie zdołał zatrzymać to uderzenie, jednak odbita przez niego piłka niefortunnie trafiła w udo Cresswella, który strzelił drugiego gola w meczu, tym razem samobójczego.

6 minut później było już 2-1. Po akcji Leona Osmana środkiem boiska Anglik wystawił piłkę do boku do Barkleya, a ten zacentrował na 6 metr, gdzie stopę przystawił tylko Anichebe pakując piłkę do praktycznie pustej bramki.

W 42 minucie swojego gola zdobył Arteta. Po solowej akcji piłkę stracił Barkley, jednak ta trafiła wprost pod nogi Hiszpana, który technicznym strzałem z 20 metrów posłał piłkę tuż obok słupka.

Po przerwie swoją szansę miało Sheffield, jednak Mucha zatrzymał uderzenie Quinna. Po drugiej stronie kolejne okazje mieli Anichebe, Arteta, Osman i Barkley, jednak strzelali albo niecelnie, albo w dobrze ustawionego Simonsena. Osman trafił również w słupek na niespełna kwadrans przed końcem.

United mieli jeszcze szansę na strzelenie kontaktowego gola, ale Mucha najpierw spokojnie wyłapał strzał głową Lowtona, a potem sparował nad poprzeczką uderzenie Maguire'a. W samej końcówce do podwyższenia prowadzenia niewiele zabrakło natomiast Anichebe, ale w ostatniej chwili ofiarnym wślizgiem swój zespół uratował Lecsinel.

The Toffees mimo kolejnego gapiostwa i stracenia pierwszego gola w meczu na rzecz gości z Sheffield. potrafili bardzo szybko odwrócić losy spotkania i spokojnie kontrolować jego przebieg, choć rywalem był oczywiście zespół grający jedynie w League One. W weekend przeciwko Blackburn będzie zdecydowanie trudniej.