Swansea - Everton 0:2
24 marca 2012, Liberty Stadium

Znakomita druga połowa dała Evertonowi zwycięstwo 2-0 na trudnym terenie w Swansea. Bramki na wagę trzech punktów zdobyli Leighton Baines i Nikica Jelavić. Na kilka dni przed powtórzonym meczem z Sunderlandem w ćwierćfinale FA Cup David Moyes nie zdecydował się na wymianę ponad połowy składu, jak miało to miejsce w przypadku starcia z Liverpoolem. Do wyjściowej jedenastki wskoczyli Phil Jagielka i Phil Neville, a także powracający po kontuzji Darron Gibson. Choćby na ławce zabrakło Roystona Drenthe.

Pierwsza połowa w wykonaniu The Toffees była słaba i nie zapowiadała tak dobrego występu po przerwie. Więcej z gry miało Swansea, ale gospodarze nie zmusili Tima Howarda do większego wysiłku. Amerykanin musiał obronić słaby strzał na początku meczu, potem dobrymi interwencjami akcje rywali przecinał kilka razy Jagielka.

Po bezbarwnej pierwszej połowie druga była już o wiele ciekawsza. Już na jej początku po błędzie Williamsa dobrą okazję miał Jelavić, ale upadając nie zdołał oddać celnego strzału. W 53 minucie potężne uderzenie Gibsona obronił Vorm, a dobitka przewrotką Jelavicia była niecelna.

Po jednej z nielicznych akcji Swansea, Graham uderzył głową w kierunku bramki, w której nie było już wychodzącego w jej kierunku Howarda, ale piłka przeleciała nad poprzeczką. Wreszcie w 59 minucie po zejściu w kierunki osi boiska sfaulowany został Baines. Sam poszkodowany podszedł do rzutu wolnego z około 20 metrów i fantastycznym strzałem umieścił piłkę w samym okienku bramki Vorma.

Rozgrywający bardzo dobre zawodny Steven Pienaar mógł podwyższyć na 2-0, gdy wystartował do długiej piłki posłanej z własnej połowy przez Gibsona. Reprezentant RPA zwiódł obrońcę i uderzył w kierunku dalszego słupka, ale niewiele się pomylił.

Brendan Rodgers zareagował potrójną zmianą, ale kolejne akcje przeprowadzali The Toffees. Pienaar znakomicie podał do Jelavicia, który znalazł się w sytuacji sam na sam z Vormem. Chorwat zachował się jednak źle i posłał piłkę obok słupka.

W 76 minucie za sprawą wprowadzonego Marouane Fellainiego wynik meczu został rozstrzygnięty. Belg przepchnął dwóch rywali pod końcową linią i wycofał piłkę do Jelavicia. Nikica tym razem nie mógł się pomylić i z 5 metrów umieścił piłkę w siatce.

Everton miał jeszcze 2 okazje, obie po strzałach zmiennika Stracqualursiego. Denis dwukrotnie doszedł do podań Pienaara, ale w obydwu przypadkach zwycięsko z tych pojedynków wyszedł Vorm. Jeśli The Toffees we wtorkowym meczu z Sunderlandem zaprezentują się tak, jak w drugiej połowie spotkania ze Swansea, to mają sporą szansę na awans do półfinału FA Cup.