Everton - Tottenham 1:0
10 marca 2012, Goodison Park

Everton po raz ostatni przegrał 11 stycznia na White Hart Lane. The Toffees od tamtej pory pozostają niepokonani, a teraz wzięli rewanż na Tottenhamie wygrywając na Goodison Park 1-0. Premierowe trafienie w niebieskich barwach zaliczył Nikica Jelavić.

Chorwat pojawił się po raz pierwszy w wyjściowym składzie Davida Moyesa, po dwóch wcześniejszych 30-minutowych epizodach. W pierwszej jedenastce wybiegli też wracający po urazach Leon Osman i Seamus Coleman. Warunki wypożyczenia nie pozwalały na występ w tym spotkaniu Stevenovi Pienaarowi.

Pierwszy kwadrans nie był porywający w wykonaniu obu stron. Jedną z nielicznych szans miał Marouane Fellaini. Belg po raz kolejny zmarnował jednak dogodną sytuację, gdyż jego strzał z narożnika pola bramkowego nogami wybronił Brad Friedel.

Kluczowa akcja spotkania miała miejsce w 22 minucie. Leighton Baines zagrał piłkę do Osmana, ten balansem ciała zwiódł Kaboula i wdarł się z w pole karne. Anglik skupił na sobie uwagę trójki defensorów Tottenhamu i wycofał futbolówkę do niepilnowanego Jelavicia. Chorwat uderzył bez przyjęcia, piłkę musnął jeszcze Friedel, ale nie zdołał sparować jej poza światło bramki i wpadła ona do siatki.

Groźnie sprzed pola karnego strzelał kilka minut później Drenthe, ale mimo rykoszetu pewnie interweniował Friedel. Z rzutu wolnego z 25 metrów uderzenia próbował Jelavić, po raz kolejny jednak na posterunku był amerykański golkiper Spurs.

W pierwszej połowie Tottenham zagroził bramce Tima Howarda tylko dwukrotnie. Dwa strzały z dystansu oddał Gareth Bale, ale oba choć nieznacznie niecelne, przeleciały jednak obok bramki. Do przerwy The Toffees uzyskali więc całkowicie zasłużone prowadzenie, które mogło być nawet wyższe.

Po zmianie stron Everton zdecydowanie się cofnął, a przewagę osiągnęli goście z Londynu. Już w 46 minucie Howard musiał parować strzał Defoe. Z 16 metrów mocno, lecz nad poprzeczką strzelał też Luka Modrić. W 54 minucie Adebayora zmienił Louis Saha, który półtora miesiąca wcześniej opuścił Goodison Park. Kolejny raz uderzał Defoe, piłka odbiła się jeszcze od Tima Cahilla, ale Howard zdołał ją złapać.

W 70 minucie po indywidualnej akcji Sahy jego groźny strzał na twarz przyjął Sylvain Distin. Napastnik Tottenhamu łatwo minął dwóch obrońców i gdyby nie interwencja trzeciego, piłka mogłaby wpaść do siatki. W 78 minucie futbolówkę w siatce umieścił Defoe, ale Anglik był na ewidentnym spalonym i gol nie został uznany.

Jedna z nielicznych ofensywnych akcji Evertonu w drugiej połowie mogła ostatecznie rozstrzygnąć to spotkanie. Po podaniu Colemana na czystą pozycję wyszedł Osman, ale nieco wyrzucił się na zewnątrz od światła bramki i strzelił przy bliższym słupku, gdzie dobrze ustawiony stał Friedel.

W doliczonym czasie gry Tottenham miał najlepsze okazje do wyrównania. Po strzale van der Vaarta i rykoszecie od nóg wprowadzonego pierwszy raz po kontuzji Phila Jagielki, piłka przeleciała tuż nad poprzeczką. Jeszcze bliżej był Saha, ale po jego uderzeniu z 6 metrów futbolówka trafiła w słupek i odbiła się jeszcze od kolana Howarda, zanim daleko wybił ją Fellaini.

Premierowe trafienie Nikicy Jelavicia dało więc kolejny komplet punktów w starciu z zespołem w czołówki. The Toffees czeka teraz odrabianie zaległości i derbowe starcie na Anfield. Jeśli Niebiescy zagrają tak jak w pierwszej połowie starcia z Tottenhamem, mogą wyprzedzić w tabeli Liverpool, który ma teraz 2 punkty przewagi.