Everton - Chelsea 1:2
30 grudnia 2012, Goodison Park

Na zakończenie roku 2012 padła twierdza Goodison Park. The Toffees doznali pierwszej porażki w tym sezonie na własnym terenie ulegając 1-2 Chelsea. Niebiescy zakończyli całkiem udany rok, w którym jedynie oba kluby z Manchesteru zdobyły w lidze więcej punktów. Niestety nie przełożyło się to na sukcesy w krajowych pucharach czy występy na międzynarodowej arenie.

David Moyes był zmuszony dokonać dwóch zmian w wyjściowej jedenastce w porównaniu do meczu z Wigan. Z powodu kontuzji zabrakło Darrona Gibsona i Phila Neville'a, a ich miejsce zajęli Steven Naismith i John Heitinga. Holender został ustawiony na środku obrony, natomiast znów na prawą jej stronę przesunięty został Phil Jagielka.

Początek w wykonaniu Evertonu był piorunujący. Po podaniu od Stevena Pienaara na prawym skrzydle Cole'owi uciekł Jagielka i dośrodkował w pole karne. Tam silniejszy od obrońcy był Victor Anichebe, ale jego strzał głową trafił w słupek. Do piłki dopadł jednak Pienaar i z kilku metrów umieścił w siatce.

W 8 minucie mogło być już 2-0. Z rzutu wolnego z 20 metrów uderzał Nikica Jelavić, który minął mur, ale trafił tylko w słupek. Kolejne akcje również stwarzali The Toffees. Po centrze Pienaara w ostatniej chwili przed nadbiegającymi Naismithem i Jelaviciem piłkę wybił Cahill. W 26 minucie po podaniu piętką Pienaara w pole karne dośrodkował Jagielka, do nie najlepiej wybitej futbolówki dopadł Leon Osman, ale strzelił w środek bramki i interweniować zdołał Cech.

Dopiero po pół godzinie gry pierwszą groźniejszą sytuację stworzyła sobie Chelsea. Piłkę w polu karnym otrzymał Ramires, który skiksował próbując oddać strzał. Do futbolówki doszedł jeszcze Mata, ale jego uderzenie nogami zdołał obronić Tim Howard. Mata zapoczątkował też kolejną akcję, gdy wzdłuż linii bramkowej podawał Azpilicueta, ale na dalszym słupku minimalnie spóźniony był Cole.

W 36 minucie kontrę wyprowadzał Pienaar, który podał między obrońców do Jelavicia. Nikica ograł jednego z nich i strzelił w kierunku dalszego słupka, lecz końcami palców piłkę sparował Cech.

6 minut później goście doprowadzili do wyrównania. Ramires zacentrował na 5-ty metr, gdzie niepilnowany Lampard strzałem głową posłał futbolówkę tuż obok słupka. Mimo zdecydowanej przewagi Evertonu ogromna nieskuteczność spowodowała, że do przerwy Niebiescy nie schodzili prowadząc.

Po zmianie stron dość niespodziewanie w bramce Chelsea Cecha zmienił Turnbull. Rezerwowy golkiper nie miał już tak wiele pracy, choć niedługo po wejściu obronił strzał z ostrego kąta Anichebe.

Coraz groźniej atakowała natomiast Chelsea. Po podaniu Luiza w polu karnym źle piłkę przyjmował Torres i zdążył wygarnąć mu ją Howard. Torrees uderzał też mocno z 18 metrów i zmusił amerykańskiego golkipera Evertonu do sporego wysiłku.

Po drugiej stronie po rzucie wolnym strzału ponad głową próbował Jagielka, lecz Turnbull spokojnie złapał piłkę. Bramkarz gości znakomicie obronił natomiast strzał Osmana, który na pierwszy kontakt przed polem karnym wymienił podania z Anichebe.

W 72 minucie goście wyszli na prowadzenie. Po centrze w pole karne piłkę głową zgrał Hazard. Strzał Maty zdołał jeszcze obronić Howard, ale Amerykanin nie miał już szans przy dobitce Lamparda. Reakcją Davida Moyesa było wpuszczenie w krótkich odstępach Rossa Barkleya, Apostolosa Valliosa i Bryana Oviedo za Hitzlspergera, Naismitha i Pienaara.

Everton nie potrafił sforsować obrony londyńczyków, którzy próbowali natomiast kontrować, a jedną z takich akcji ofiarnym wślizgiem w polu karnym zatrzymał Distin. Dopiero w doliczonym czasie okazję do wyrównania miał Jelavić. Chorwat doszedł do piłki po znakomitej centrze Bainesa, ale w momencie oddawania strzału skiksował.

The Toffees zakończyli więc całkiem udany 2012 rok porażką. Po raz kolejny Niebiescy zapłacili za nieskuteczność. Pod względem ilości strzałów w słupki i poprzeczki nikt w lidze nie może się z nimi równać. Nowy rok rozpoczniemy na terenie Newcastle, które na pewno będzie chciało się zrewanżować kibicom za ostatnie 2 porażki i aż 11 straconych w tych meczach goli. Na St James' Park zagramy 2 stycznia.