Cheltenham - Everton 1:5
7 stycznia 2013, Whaddon Road

W 16 ostatnich ligowych spotkaniach Everton zawsze tracił gola, stracił go również w meczu z zespołem z League Two. The Toffees wygrali jednak gładko 5-1 i awansowali do 4 rundy FA Cup.

David Moyes postawił na niemal najsilniejszą jedenastkę, w której zabrakło któregokolwiek z młodych zawodników. Po kontuzji powrócił Seamus Coleman, w związku z czym na pozycję stopera wrócił Phil Jagielka. Wolne dostał Steven Pienaar, za którego zagrał Bryan Oviedo, a za Stevena Naismitha wystąpił Victor Anichebe.

Pierwsze okazje obie strony stworzyły po 5 minutach. Po długim podaniu w pole karne Oviedo zgrał piłkę do Fellainiego, ale jego strzał przeleciał obok słupka. Pod drugą bramką futbolówkę na 14 metrze otrzymał Carter, lecz przy strzale trafił w nią nieczysto i również uderzył niecelnie.

Pierwszy celny strzał to 12 minuta, gdy z linii pola karnego uderzał Oviedo, ale w środek bramki. W tej samej minucie po strzale Fellainiego piłka zatrzymała się na słupku. Na odbitą futbolówkę czekał już Nikica Jelavić, który z bliska wpakował ją do siatki.

Gospodarze również zaczęli celnie strzelać, ale bez większego problemu dla Tima Howarda. Z rzutu wolnego z 25 metrów uderzał natomiast Baines, lecz bramkarz Cheltenham wyciągnął zmierzającą w okienko piłkę.

W 21 minucie na plecy Fellainiego wskoczył Bennett. Sędzia podyktował dość wątpliwy rzut karny dla Evertonu, który pewnie wykorzystał Baines.

Gospodarze mieli znakomitą okazję, gdy w pole karne wpadł Pack, lecz po jego strzale i lekkim rykoszecie od nogi Fellainiego piłka przeleciała nad poprzeczką. Do przerwy The Toffees prowadzili więc 2-0.

4 minuty po zmianie stron Anichebe podał na skrzydło do Bainesa, ten podbiegł do końcowej linii i wystawił piłkę do nadbiegającego Leona Osmana. Anglik minął zwodem jednego rywala i z bliska pokonał bramkarza Cheltenham.

Gospodarze odpowiedzieli po 120 sekundach. Znakomite prostopadłe podanie mocnym strzałem bez przyjęcia wykorzystał Penn.

W 58 minucie Anichebe podał w pole karne do Colemana. Irlandczyk przyjął piłkę i technicznie przelobował bramkarza rywali.

Cheltenham starało się zmiejszyć rozmiary porażki, ale najpierw niepilnowany w polu karnym Bennett uderzył głową nieznacznie niecelnie, a później Penn strzelił z dystansu mocno, ale w sam środek bramki.

W 89 minucie lewym skrzydłem urwał się Anichebe. Wystawił na 5-ty metr do Fellainiego, który tylko dołożył stopę i ustalił wynik meczu na 5-1, ku uciesze jednego z miejscowych policjantów, który u bukmachera obstawił dokładnie taki wynik po wysokim kursie.

Everton nie miał problemu z wyeliminowaniem z FA Cup zespołu z League Two. Po raz kolejny nie potrafił jednak zachować czystego konta. W 4 rundzie The Toffees wyjadą do Boltonu lub Sunderlandu. W najbliższy weekend w lidze na Goodison Park zawita Swansea.