Manchester United - Everton 2:0
10 lutego 2013, Old Trafford

Everton nie sprawił za wiele problemów Manchesterowi United, który spokojnie wygrał na Old Trafford 2-0.

David Moyes wystawił od pierwszej minuty Phila Neville'a, który wystąpił na prawej obronie, przez co na środek defensywy wrócił Phil Jagielka. Obok niego miał zagrać Sylvain Distin, jednak w związku z chorobą i złym samopoczuciem Francuza na przedmeczowej rozgrzewce, jako drugi stoper wystąpił ostatecznie John Heitinga.

W 6 minucie Leighton Baines wykonywał rzut rożny. Piłka zostałą wybita zbyt krótko i do strzału doszedł Leon Osman, jednak jego uderzenie zostało zablokowane. Podobnie mocny strzał Darrona Gibsona z 25 metrów.

Niedługo później po prostopadłym podaniu Rooneya linię spalonego złamał Neville, przez co van Persie uniknął ofsajdu. Holender wpadł w pole karne i minął Tima Howarda, lecz z dość ostrego kąta trafił piłką jedynie w słupek. Van Persie w 13 minucie otrzymał w polu karnym podanie głową od Valencii. Z dziecinną łatwością minął Heitingę i wystawił piłkę do Giggsa. Strzał Walijczyka po słupku trafił ostatecznie do siatki. Heitinga znacząco przyczynił się do utraty kolejnego z rzędu gola.

W 29 minucie Victor Anichebe przyjął długą piłkę i odegrał ją do Stevena Pienaara. Ten przerzucił ją nad obrońcą do Leona Osmana, a Anglik uderzył z półwoleja w kierunku dalszego słupka, jednak dobrze interweniował De Gea. Po rzucie rożnym Marouane Fellaini zgrał futbolówkę do Kevina Mirallas, ale jego strzał został zablokowany. Podobnie kolejne uderzenie z dystansu Gibsona.

Fellaini podawał do Mirallasa wyprowadzając jedną z kontr. Kevin z prawego skrzydła wystawił piłkę na 5-ty metr do Anichebe, jednak podał mu nieco za plecy, przez co Nigeryjczyk nie zdołał jej opanować. Po rzucie wolnym wykonywanym przez Mirallasa lekki strzał Fellainiego wypiąstkował De Gea. Hiszpan wypiąstkował też wrzutkę w pole karne, a bez przyjęcia do strzału z 22 metrów złożył się Osman, lecz uderzył niecelnie.

W 46 minucie kolejny raz linię spalonego złamał Neville. Znów wykorzystał to van Persie, który wyszedł do prostopadłego podania Rafaela. Również tym razem minął Howarda, lecz teraz strzelił w światło bramki. Wślizgiem piłkę sprzed linii próbował wybijać jeszcze Heitinga, lecz wpadł razem z nią do bramki. Do przerwy było więc już 2-0.

O ile przed zmianą stron Everton prezentował się naprawdę przyzwoicie, nawet mimo niekorzystnego wyniku, tak po zmianie stron The Toffees nie grali praktycznie nic. United również myśleli już chyba o meczu w Lidze Mistrzów z Realem Madryt i nie starali się zbytnio atakować. Dopiero w 66 minucie Evans strzelał głową po rzucie rożnym, co instynktownie obronił Howard. Amerykanin zatrzymał też jego dobitkę, a drugą dobitkę zablokował wprowadzony wcześniej Nikica Jelavić.

Minutę później po kolejnym rzucie rożnym i krótkim wybiciu piłki przez Heitingę na strzał zdecydował się Cleverley, który końcami palców nad poprzeczką przeniósł Howard.

Everton miał właściwie tylko 3 okazje w drugiej połowie. Najpierw po akcji lewym skrzydłem Baines wycofał piłkę do Osmana, lecz w ostatniej chwili wybił mu ją wracający Carrick, później Osman minął w polu karnym Evrę, ale zacentrował za głęboko, a na koniec dobry strzał Jelavicia z 16 metrów zatrzymał De Gea.

United mogli zwiększyć prowadzenie po akcji Giggsa, który podał do van Persiego, lecz ten kontrującym uderzeniem posłał piłkę obok słupka. Everton zupełnie nie przypominał zespołu, który rok wcześniej zagrał na Old Trafford z pasją i zremisował 4-4, co pozbawiło United mistrzowskiego tytułu. The Toffees prezentują ostatnio słabszą formę, a fatalna postawa Johna Heitingi kosztuje nas utratę kolejnych goli. W najbliższy weekend czeka nas wyjazd do Oldham na mecz w FA Cup.