Newcastle - Everton 1:2
2 stycznia 2013, St James' Park

Po niepowodzeniu w meczu z Chelsea na zakończenie 2012 roku, The Toffees zainaugurowali rok 2013 wyjazdowym zwycięstwem z Newcastle. Gole dla Evertonu strzelali Leighton Baines i Victor Anichebe.

David Moyes dokonał dwóch zmian w wyjściowej jedenastce w porównaniu do spotkania z londyńczykami. Do składu wrócili Phil Neville i zawieszony ostatnio za atak na rywala Marouane Fellaini, a na ławce usiedli Thomas Hitzlsperger i Anichebe.

The Toffees w ostatnim meczu strzelili gola już w 2 minucie. Tym razem w tej samej minucie bramkę stracili. Po dalekim wybiciu przez bramkarza Newcastle piłki nie wybili Sylvain Distin i John Heitinga, który wpadł we Francuza. Futbolówka odbiła się od murawy, a następnie strzałem głową Tima Howarda przelobował Cisse.

Niebiescy mogli szybko odpowiedzieć, a przed szansą stanął Baines. Leighton wykonywał rzut wolny z 25 metrów i strzelił tuż przy słupku, ale końcami palców piłkę odbił Krul. Gospodarze również szybko stwarzali kolejne okazje, a w jednej z nich pod boczną linią z łatwością ograny został Heitinga, jednak do centry w pole karne minimalnie spóźniony był Cisse.

W 24 minucie Everton wyprowadzał kontratak. Fellaini podał do Stevena Pienaara, ten odegrał mu w pole karne, lecz Belg źle przyjął piłkę przez co stracił trochę czasu i obrońcy zdążyli zablokować jego strzał. Tymczasem Newcastle mogło wyjść na dwubramkowe prowadzenie. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego kolejny raz z łatwością ograny został Heitinga, od którego wyżej wyskoczył Perch i strzelił głową w słupek.

W 32 minucie powinno być 1-1. Znakomite prostopadłe podanie do Pienaara posłał Baines. Gracz rodem z RPA wpadł w pole karne, ale strzelił wprost w wychodzącego z bramki Krula.

The Toffees wyrównali jednak w 43 minucie. Do kolejnego rzutu wolnego podszedł Baines. Leighton zazwyczaj uderza technicznie i z dużą precyzją, tym razem postawił na siłę. Strzelił prostym podbiciem niemal w środek bramki, lecz piłka po drodze mocno skręciła, czym zaskoczony został Krul, który zrobił już krok w drugą stronę. Przepiękny gol zapewnił Evertonowi remis do przerwy.

W drugiej połowie pierwszą dogodną okazje miało Newcastle. Ameobi otrzymał podanie w polu karnym, znów spóźniony był Heitinga, ale napastnik gospodarzy oddając lekki strzał obok wychodzącego z bramki Howarda posłał piłkę tuż obok słupka.

W 58 minucie za zupełnie bezbarwnego Naismitha wszedł Anichebe. Nie minęły 2 minuty a Nigeryjczyk wpisał się na listę strzelców. Fellaini podał piłkę na lewe skrzydło do Jelavicia, który spod bocznej linii pola karnego wystawił ją na 5-ty metr do nadbiegającego Victora. Ten przyłożył tylko stopę i posłał futbolówkę do siatki.

Newcastle wzięło się do odrabiania strat, wykorzystując raz po raz fatalną grę Heitingi. Holender nie atakował wbiegającego w pole karne po solowej akcji Obertana, który oddał strzał w krótki róg, lecz bardzo dobrą interwencją popisał się Howard. Po centrze Anity strzał głową Cisse zdołał jeszcze zablokować Heitinga, ale przy dobitce musiał już bronić Howard, który złapał piłkę tylko dzięki znakomitemu ustawieniu się na linii.

The Toffees sporadycznie kontrowali. Po centrze Bainesa swojego bramkarza mógł pokonać Williamson, lecz Krul zdołał przenieść piłkę nad poprzeczką. Baines po raz kolejny strzelał też z rzutu wolnego, tym razem z 16 metrów. Nie mógł uderzać na siłę, ale jego techniczny strzał choć minął mur, to przeleciał nieznacznie obok okienka.

Gospodarze mieli jeszcze jedną okazję do wyrównania. Po podaniu w pole karne piłkę przyjął Santon i uderzył w kierunku bramki, gdzie nogami instynktownie interweniować musiał Howard. Sędzia doliczył 6 minut ze względu na zderzenie głowami Anichebe i Neville'a, lecz do końca meczu to The Toffees dłużej utrzymywali się przy piłce z dala od własnej bramki. 2013 rok rozpoczął się więc znacznie lepiej, niż zakończył się poprzedni. Everton czeka teraz wyjazdowe starcie z Cheltenham w FA Cup w poniedziałek, a w lidze w kolejny weekend na Goodison Park zawita Swansea.