Everton - Norwich 1:1
24 listopada 2012, Goodison Park

Everton dał kolejny popis frajerstwa. Choć tym razem The Toffees zagrali zdecydowanie słabiej, to zadowolili się jednobramkowym prowadzeniem i znów w samej końcówce stracili punkty remisując z Norwich.

David Moyes zmuszony był do dokonania kilku roszad w wyjściowej jedenastce. Z powodu nadmiaru żółtych kartek grać nie mógł Marouane Fellaini, którego miejsce zajął Bryan Oviedo. Kostarykanin został ustawiony na lewym skrzydle, natomiast za plecami Nikicy Jelavicia wystąpił Steven Pienaar. W ostatniej chwili z powodu kontuzji wypadł Seamus Coleman i z konieczności na prawej obronie zagrał Phil Jagielka. Na środek obrony wskoczył Sylvain Distin.

Już w 2 minucie kilkadziesiąt centymetrów obok słupka uderzył Leon Osman. Kibiców martwić mogła sytuacja, która miała miejsce kilka chwil później, a gdy długo z murawy nie podnosił się Pienaar. Były reprezentant RPA zdołał jednak kontynuować grę.

W 12 minucie Thomas Hitzlsperger posłał znakomite podanie do Oviedo. Niemiec umiejętnie podciął piłkę, której nie przeciął Whittaker i reprezentant Kostaryki mógł ją przyjąć pod końcową linią. Oviedo dostrzegł w polu karnym Stevena Naismitha, któremu wystawił futbolówkę jak na tacy, a Szkot dopełnił formalności i umieścił ją w siatce.

Kolejną szansę miał Leighton Baines, który po indywidualnej akcji wpadł w pole karne, ale jego strzał obronił Ruddy. Dobijać próbował jeszcze Leon Osman, lecz piłka po koźle spoczęła na górnej siatce.

Pierwsza okazja dla Norwich miała miejsce dopiero w 25 minucie. Holt zbyt łatwo minął obrońców i stanął niemal sam na sam z Timem Howardem, ale uderzył fatalnie, w trybuny. Po drugiej stronie boiska Jelavić próbował prostopadłego podania do Naismitha, którego ubiegł jednak wychodzący z bramki Ruddy.

Kanarki mogły doprowadzić do wyrównania niedługo przed zmianą stron. Po rzucie rożnym piłka zamiast od głowy odbiła się Bassongowi od barku i przeleciała obok słupka.

Everton mógł jeszcze podwyższyć prowadzenie po rozegraniu futbolówki z klepki przez Osmana i Pienaara, jednak pierwszy z nich uderzył zdecydowanie za słabo dla bramkarza Norwich. Do przerwy było więc 1-0.

W drugiej połowie The Toffees mieli spore problemy ze stwarzaniem zagrożenia pod bramką rywali. Ci raz po raz nacierali natomiast na pole karne Howarda. Amerykanin musiał się nieźle natrudzić, by wybronić uderzenie z rzutu wolnego Pilkingtona.

W 69 minucie z ostrego kąta strzelał Snodgrass. Piłka minęła już próbującego interweniować amerykańskiego golkipera Evertonu, ale przed linią ofiarnym wślizgiem zatrzymał ją John Heitinga.

5 minut później kolejny solowy rajd zaliczył Baines. Anglik minął 4 rywali i uderzył z 14 metrów, ale dobrze interweniował Ruddy. Z dobitką nie zdążył już Naismith. Szkot w fatalny sposób zaprzepaścił szansę na podwyższenie prowadzenia. Po prostopadłej piłce od Oviedo, Steven wychodził razem z Jelaviciem na bramkarza rywali, ale beznadziejnie podał w kierunku, a właściwie zupełnie nie w kierunku Nikicy.

Tim Howard zdołał jeszcze w 85 minucie obronić strzał głową Pilkingtona, ale w 90 minucie pokonał go Bassong. Obrona Evertonu znów się nie popisała, stoper Norwich uciekł Heitindze, a Howard mógł się lepiej zachować. Amerykanin podbił co prawda strzał gracza Kanarków, ale piłka odbijając się od poprzeczki i tak przekroczyła końcową linię.

Z ostatnich 7 spotkań The Toffees wygrali tylko jedno, kolejny już raz we frajerski sposób stracili szanse na komplet punktów. Na pewno nie można zwalać winy na kontuzje i zawieszenia. Jak nie brak skuteczności to minimalizm i brak dążenia do dobicia rywala mszczą się na Evertonie, który zaczyna już odstawać od czołówki. A już w najbliższą środę czeka nas bardzo ciężki mecz z Arsenalem na Goodison Park.