Queens Park Rangers - Everton 1:1
21 października 2012, Loftus Road

Grając pół godziny w osłabieniu Everton zremisował z Queens Park Rangers 1-1. Bezsensowna kartka dla Stevena Pienaara spowodowała, że The Toffees nie zgarnęli kompletu punktów z terenu ostatniego zespołu w lidze.

David Moyes dokonał dwóch zmian w porównaniu do meczu z Wigan. Z powodu kontuzji zabrakło Marouane Fellainiego, którego zastąpił Victor Anichebe, a za Johna Heitingę na środku obrony zagrał Sylvain Distin. Na ławce rezerwowych usiadł natomiast Thomas Hitzlsperger, który jako wolny zawodnik podpisał kilka dni wcześniej kontrakt z Evertonem.

The Toffees rozpoczęli fatalnie i już po 2 minutach przegrywali. Po wykonaniu rzutu rożnego dla Niebieskich, zawodnicy QPR wybili piłkę z własnego pola karnego. 70 metrów od własnej bramki walkę o futbolówkę w dziecinny sposób przegrał Phil Neville, a Junior Hoilett przejął piłkę i przebiegł prawie całe boisko. Oddał strzał zza pola karnego, a po rykoszecie od stopy Leightona Bainesa całkowicie zmylony został Tim Howard.

Amerykanin mógł sprokurować stratę drugiego gola, gdy poślizgnął się mając piłkę przy nodze, ale zdołał ją wybić zanim trafiła ona do któregoś z graczy gospodarzy. Everton grał bardzo słabo i jedną z nielicznych szans było uderzenie z rzutu wolnego Nikicy Jelavicia, które zdołał jednak wybronić Julio Cesar.

W 33 minucie po kolejnym rzucie wolnym do strzału głową doszedł Distin. Francuz z bliska trafił w słupek, ale piłka szczęśliwie odbiła się jeszcze od boku brazylijskiego bramkarza QPR i wpadła do siatki.

60 sekund później mogło być 2-1. Po rzucie rożnym głową uderzał Jagielka, ale tylko w poprzeczkę. Do przerwy był więc remis, a tuż przed zmianą stron mocno ucierpiał Anichebe, który zderzył się z rywalem. Nigeryjczyk zszedł niedługo po rozpoczęciu drugiej części gry.

Świetnie dysponowany Jagielka kilkukrotnie ratował zespół przed stratą gola, w tym gdy ofiarnie rzucił się przed próbującego strzelać z 5 metrów Parka i zablokował to uderzenie.

W 61 minucie za 2 żółte kartki z boiska wyleciał Pienaar. O ile w pierwszej sytuacji kartka rzeczywiście się nalezała, tak przy drugiej pozostały wielkie wątpliwości. Na domiar złego reprezentanta RPA nie zobaczymy w derbowym meczu z Liverpoolem.

Mimo liczebnego osłabienia, to Everton przejął inicjatywę i raz po raz starał się atakować. Szczególnie aktywny był jak zawsze Baines. Anglik dośrodkował wprost na głowę Kevina Mirallasa, który strzelił jednak nad bramką. Po kolejnej akcji lewą stroną i wymienieniu kilki podań bez przyjęcia, piłka znów trafiła do Mirallasa. Tym razem jego uderzenie zostało wyblokowane nad poprzeczkę.

Po rzucie rożnym, który wyniknął z tej akcji, kolejny raz głową strzelał Jagielka, ale znakomitą interwencją popisał się Cesar. Stoper Evertonu próbował jeszcze dobijać, lecz został zablokowany, a kolejna dobitka Jelavicia przeleciała nad bramką.

W ostatnim kwadransie istniało już tylko QPR. Gospodarze mili kilka dogodnych okazji, w tym 2 groźne strzały z dystansu Hoiletta, które z trudem bronił Howard. Z rzutu wolnego niewiele pomylił się natomiast Taarabt, a Everton miał sporo szczęścia, gdy po ewidentnym faulu Seamusa Colemana sędzia nie podyktował karnego dla londyńczyków.

Remis z ostatnim w tabeli QPR można traktować jako stratę dwóch punktów, ale biorąc pod uwagę okoliczności, czyli grę w osłabieniu, dobry i jeden punkt. Natomiast sama gra i strata kolejnego zawodnika na pewno nie napawają optymizmem przed zbliżającymi się derbami.