Everton - Southampton 3:1
29 września 2012, Goodison Park

Po niepowodzeniu w rozgrywkach League Cup, Everton planowo pokonał w lidze przed własną publicznością Southampton 3-1.

David Moyes wrócił do niemal identycznego ustawienia jak w meczu ze Swansea. Zamiast Victora Ancihebe na szpicy wystąpił jednak Nikica Jelavić. Choćby na ławce rezerwowych zabrakło najsłabszego w pucharowym starciu z Leeds Stevena Naismitha.

The Toffees, podobnie jak na Elland Road, rozpoczęli fatalnie. W 6 minucie Święci wykonywali rzut rożny. Lotu piłki nie przeciął Tim Howard, który się z nią minął, a w polu bramkowym nikt nie pokrył Ramireza. Ten spokojnie z 3 metrów strzałem głową wyprowadził gości na prowadzenie.

Everton długo nie potrafił stworzyć zagrożenia pod bramką rywali. Po 10 minutach pierwszy strzał po rzucie rożnym oddał John Heitinga, ale słabo i w środek bramki. Holender niedługo później dał się łatwo wyprzedzić Rodriguezowi, który w sytuacji sam na sam z Howardem uderzył jednak niecelnie.

Wreszcie w 25 minucie Niebiescy przeprowadzili pierwszą składną akcję. Piłka została rozrzucona pod prawą boczną linię do Kevina Mirallasa, ten pobiegł w kierunku pola karnego i zacentrował w nie. Futbolówka odbiła się Jelavicia i jednego z obrońców zatrzymując się w miejscu na 8-mym metrze. Dopadł do niej Leon Osman i strzałem w okienko umieścił w siatce.

8 minut później było już 2-1. Mirallas i Fellaini rozegrali piłkę z klepki między sobą, a następnie Kevin podał prostopadle do Jelavicia. Chorwat wbiegł w pole karne i z 14 metrów strzałem w dalszy róg pokonał bramkarza gości.

W 38 minucie znowu strzelał Jelavić, tym razem głową, ale golkiper Southamptonu świetnie wybronił jego uderzenie. Kilkanaście sekund później, gdy piłkę przejął Seamus Coleman i minąwszy dwóch rywali zacentrował w pole karne, Nikica zdobył swojego drugiego gola. Musiał strzelać z dość ostrego kąta, ale przyłożył głowę na tyle dobrze, że po rękach bramkarza piłka znalazła się w siatce.

W doliczonym do pierwszej połowy czasie gry The Toffees mieli jeszcze 2 dogodne okazje. Najpierw groźny strzał zza pola karnego Osmana został wyblokowany na rzut rożny. Później po rozegraniu tego stałego fragmentu gry do uderzenia głową doszedł Fellaini, ale trafił w poprzeczkę. Do przerwy, mimo słabego początku, było więc już 3-1.

Po zmianie stron sytuacja na murawie zdecydowanie uspokoiła się. Southampton oddał szybko 2 celne strzały, ale oba wprost w Howarda. Pod drugą bramką 2 strzałów próbował Fellaini. Najpierw mijając rywala nieznacznie pomylił się uderzając tuż obok słupka z 25 metrów, a następnie przewrócił innego przeciwnika i z linii pola karnego nie zaskoczył jednak bramkarza gości.

W 60 minucie Coleman zacentrował w pole karne, gdzie piłkę przyjął Jelavić, ale został nieco wyrzucony do boku. Odegrał do Pienaara, który wystawił następnie futbolówkę Osmanowi, a ten technicznie strzelił centymetry obok słupka. Strzału próbował też Mirallas, który został bez krycia na 18-tym metrze, ale skierował piłkę zbyt blisko środka bramki.

W okolicach 70 minuty Święci mieli 2 okazje, w których udział miał Ramirez. W pierwszej z nich uderzał sam, ale mimo sporej mocy, trafił wprost w Howarda. Później prostopadle podał do jednego z partnerów, który przerzucił piłkę nad Howardem, ale nieznacznie spudłował. Amerykanin musiał jeszcze bronić w końcówce groźny strzał pod poprzeczkę, ale nie dał się już pokonać.

Everton nie miał już zbyt wielu szans. Jedną z nielicznych była niezbyt udana centra Bainesa, która zmierzała jednak za kołnierz bramkarza Southamptonu, ale ten zdołał przenieść futbolówkę nad poprzeczkę. The Toffees wygrali więc pewnie 3-1 i tymczasowo wskoczyli na pozycję wicelidera. Teraz czekają nas 2 starcia wyjazdowe, najbliższe w przyszłą sobotę z Wigan.