Stoke - Everton 1:1
15 grudnia 2012, Britannia Stadium

Everton mógł w pierwszej połowie przesądzić losy meczu ze Stoke, a tak w obliczu całego spotkania remis 1-1 wydaje się z perspektywy The Toffees być sukcesem.

David Moyes dokonał tylko jednej zmiany w porównaniu do meczu z Tottenhamem. Przeciągający się uraz uda Kevina Mirallasa wykluczył go na kilka tygodni i do składu wskoczył za niego Steven Naismith.

Pierwsze minuty to sporo chaosu, niecelnych podań i rozgrywania futbolówki w środkowej strefie. Dopiero w 9 minucie po kilku zagraniach z pierwszej piłki Everton ładnie przedarł się pod pole karne Stoke. Piłka trafiła ostatecznie do Darrona Gibsona, który prostopadle podał w pole karne do Seamusa Colemana. Irlandczyk wycofał futbolówkę do Nikicy Jelavicia, ale strzał Chorwata został zablokowany.

Po krótkim rozegraniu rzutu rożnego na strzał zdecydował się Steven Pienaar. W polu karnym lot piłki ręką zablokował jeden z obrońców, lecz sędzia nie przerwał gry. Była to raczej słuszna decyzja. Po drugiej stronie Jones łatwo ograł Phila Jagielkę, ale w dogodnej sytuacji uderzył w trybuny.

W 31 minucie przed szansą stanął Nzonzi. Zawodnik Stoke będąc 5 metrów od bramki strzelił głową po rucie rożnym, ale wprost w Tima Howarda. Chwilę później po podaniu Gibsona i kiksie Jelavicia uderzał Naismith, który podniósł piłkę nad bramkarzem, lecz fantastyczną interwencją czubkiem buta futbolówkę nad poprzeczką przeniósł Shawcross.

W 36 minucie Shawcross pokonał własnego bramkarza. Z lewej strony centrował Pienaar, a obrońca gospodarzy niefortunnie przedłużył lot piłki i nie dał szans Begoviciowi.

Przed zmianą stron mogło być 2-0, a właściwie powinno być. Leighton Baines wystawił piłkę jak na tacy do Leona Osmana, ale ten z 7 metrów będąc zupełnie nieatakowany strzelił fatalnie i obok bramki. The Toffees prowadzili więc do przerwy tylko jednym golem.

Po zmianie stron przewagę uzyskali gracze Stoke. Najpierw nieporozumienie obrony Evertonu mógł wykorzystać Adam, lecz nieco skiksował, choć i tak Howard miał spore trudności by zapobiec utracie gola.

W 52 minucie Shawcross posłał daleką piłkę z okolic linii środkowej. Walkę w powietrzu z Jagielką wygrał Jones i z 12 metrów lekkim strzałem głową pokonał amerykańskiego golkipera The Toffees. Gol ten można z pewnością zapisać na konto fatalnie interweniującego Tima.

Amerykanin miał jednak kilka szans do odkupienia win, bo to gospodarze nadal atakowali. Howard zatrzymał strzał próbującego lobować go Jonesa, który dobijał jeszcze kolanem, ale w słupek.

W polu karnym Stoke działo się sporo, ale za sprawą Marouane Fellainiego, który trzykrotnie nieprzepisowo atakował Shawcrossa. Najpierw łokciem, potem dłonią, a w końcu potraktował go 'z byka'. Sędzia w żadnej sytuacji nie zareagował, lecz więcej niż pewne jest, że Belg otrzyma karę zawieszenia na podstawie zapisu wideo.

Kolejne groźne akcje przeprowadzali The Potters. Najpierw Jerome uderzał nieznacznie niecelnie, a później po stracie Gibsona i kontrze gospodarzy ten sam napastnik przegrał pojedynek sam na sam z Howardem. Dobijać próbował jeszcze Crouch, ale głową piłkę wybił Distin.

Jedyna godna odnotowania akcja Evertonu w drugiej połowie miała miejsce w doliczonym czasie. Po solowej akcji Pienaara na czystą pozycję wychodził wprowadzony wcześniej Ross Barkley, ale były reprezentant RPA zachował się samolubnie i uderzył źle, lekko i obok bramki.

Stoke od dawna nie przegrało na własnym terenie. Wielką szansę na wyjście na dwubramkowe prowadzenie zmarnował przed przerwą Osman, a w drugiej połowie gospodarze mogli spokojnie pokusić się o wywalczenie kompletu punktów. W obliczu gry The Toffees po zmianie stron remis wydaje się być przyzwoitym osiągnięciem. W następny weekend czeka nas kolejny wyjazd, tym razem na mecz z West Hamem.