Everton - Sunderland 2:1
10 listopada 2012, Goodison Park

Mimo kiepskiej gry, Everton przełamał serię czterech remisów i pokonał Sunderland 2-1.

David Moyes wystawił identyczną jedenastkę, jaka tydzień wcześniej wybiegła na mecz z Fulham. Nadal brakowało więc kontuzjowanych Darrona Gibsona, Tony'ego Hibberta i Victora Anichebe.

W pierwszych minutach dłużej przy piłce utrzymywali się The Toffees, ale to Black Cats mogli wyjść na prowadzenie. Prostopadłe podanie otrzymał Sessegnon, który przepchnął Seamusa Colemana i stanął oko w oko z Timem Howardem. Amerykanin instynktowną interwencją zapobiegł utracie gola.

Kilka minut później mogło być już nawet 0-2. Stratę zanotował Phil Neville, a piłka trafiła w pole karne do Fletchera. Szkot uderzył obok wychodzącego z bramki Howarda, ale pomylił się dosłownie o centymetry.

Everton nie potrafił stworzyć większego zagrożenia pod bramką rywali. Parokrotnie blokowane były uderzenia Kevina Mirallasa, a strzał Nikicy Jelavicia został wyblokowany nad poprzeczkę. Dopiero w 27 minucie groźniejszy strzał oddał Steven Pienaar, ale to uderzenie z dość ostrego kąta obronił Mignolet.

Po pół godzinie gry w murawy zejść musiał Mirallas. Belg naciągnął mięsień uda i po raz kolejny nie był w stanie dokończyć meczu. W jego miejsce pojawił się Steven Naismith.

W 34 minucie Leighton Baines wykonywał rzut wolny spod bocznej linii pola karnego. Zagrał do Jelavicia, ale strzał Chorwata spoczął tylko na górnej siatce. Swoją szansę mieli też goście. Johnson podał w pole karne do Colbacka, ale ten koniecznie chciał uderzać lewą nogą i w efekcie strzelił zbyt słabo by pokonać Howarda.

W końcówce pierwszej połowy strzału z dystansu próbował Neville, natomiast już w doliczonym czasie na prowadzenie wyszedł Sunderland. Po rzucie rożnym piłkę krótko wybił Jelavić, następnie futbolówka wróciła w pole karne, a tam Johnson ubiegł Leona Osmana i pokonał amerykańskiego golkipera The Toffees.

Do przerwy było więc 0-1, a Everton piąty raz z rzędu stracił bramkę jako pierwszy. Niebiescy znów musieli więc odrabiać straty. Po zmianie stron dwie okazje miał John Heitinga. Najpierw po zgraniu Naismitha jego strzał został zablokowany, a później po rzucie rożnym uderzył głową, lecz piłka została wybita tuż sprzed linii.

Gra The Toffes przypominała bicie głową w mur. Nie przekładała się ona na groźniejsze sytuacje. Jednak w 76 minucie do wyrównania doprowadził Marouane Fellaini. Belg otrzymał podanie od Osmana, odwrócił się i z 16 metrów strzelił mocno po ziemi w kierunku dalszego słupka. Mignolet nawet nie zareagował.

Nie minęły 3 minuty, a Everton wyszedł na prowadzenie. Znów do Fellainiego podawał Osman, a Marouane lekko trącił jedynie piłkę, która trafiła do wchodzącego w pole karne Jelavicia. Chorwat pewnie wykorzystał tą sytuację przerywając strzelecki impas z ostatnich kilku kolejek.

Sunderland próbował odpowiedzieć na te dwa błyskawiczne ciosy. Szansę na wyrównującego gole miał Cuellar, ale jego uderzenie zostało zablokowane przez jednego z partnerów z zespołu.

W końcówce debiut w niebieskich barwach zanotował Thomas Hitzlsperger. Niemiec po sezonie odszedł z Wolfsburga i przez ostatnie tygodnie trenował na Finch Farm, by podpisać półroczny kontrakt. Everton utrzymał prowadzenie do końcowego gwizdka i wreszcie odniósł zwycięstwo. Teraz czeka nas wyjazd do beniaminka z Reading.